Pokój młodzieżowy w kolorze

Każdy nastolatek marzy o swoim pokoju, który będzie stanowił dla niego azyl i miejsce do wypoczynku po całym dniu w szkole. To własny pokój zapewnia prywatność, możliwość rozwijania pasji czy też poznawania samego siebie. Dlatego bardzo ważne jest to, aby został urządzony wedle gustu nastolatka, jego ulubionych kolorów i form. Podpowiadamy, co należy wiedzieć przed przystąpieniem do aranżacji tego wnętrza.

Karina Mączyńska Karina Mączyńska / 06-08-2015

Pokój nastolatka – jakie kolory wybrać?

Jak wiadomo, każdy z nas ma swoje ulubione barwy, które sprawiają, że to właśnie w ich otoczeniu czujemy się najlepiej. Jedni uwielbiają odcienie delikatne pastelowe, inni zaś potrzebują kolorów bardzo żywych, wręcz energetycznych. Pokój nastolatka natomiast powinien być stworzony z myślą o tej osobie, która będzie w nim przebywać. Jeśli nasze dziecko uwielbia czerń, nie sprzeciwiajmy się temu pomysłowi – wystarczy dodać odpowiednie dodatki, a nawet ten ciemny akcent okaże się strzałem w dziesiątkę. Poniżej wskazówki, które pomogą nam w dalszym etapie urządzania.

Jaki kolor ścian?

Pierwszym kryterium, które należy wziąć pod uwagę w trakcie aranżacji wnętrza, jest kolor ścian. Można powiedzieć, że jest to najważniejszy etap urządzania wnętrza. W większości przypadków to właśnie wtedy decydujemy się na zabawę z barwami. Ściany dają nam wiele możliwości i to nie tylko z uwagi na różnorodność farb, jakie oferują nam producenci. Ciekawą alternatywą są także różnego rodzaju tapety czy ostatnio zyskujące coraz większą popularność – fototapety. Dzięki nim jesteśmy w stanie ożywić wnętrze wedle upodobań nastolatka. Pamiętajmy, że zanim zabierzemy się za dobór odpowiednich kolorów farb, warto zastanowić się nad tym, jakie indywidualne cechy posiada nastolatek i czym się interesuje. Kolory farb powinny odzwierciedlać charakter właściciela pokoju. Ponadto unikajmy przesady w ilości barw, gdyż przebywanie w takim pomieszczeniu może okazać się przytłaczające.

Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych farb w przeróżnych kolorach. Mimo to nie podejmujmy decyzji zbyt pochopnie. Pamiętajmy, że każdego z nas obowiązuje pewna zasada – bierzmy pod uwagę tylko te kolory, które nam się naprawdę podobają, a nie takie, które są obecnie na topie. Wnętrze urządzone w kolorach obecnie modnych, ale nie „naszych” będzie nas przygnębiało, co więcej – będziemy czuć się tam nieswojo.

Jakie meble?

Kolejnym krokiem jest dobór odpowiednich mebli, który nie jest wcale tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Bowiem co w przypadku, kiedy nasz nastolatek ma wybujałą fantazję i jego ściany mają być pomalowane na wiele kontrastujących ze sobą barw, a jedną z nich dodatkowo ma zdobić pełna żywych kolorów tapeta? Czy pozostałe elementy również należy utrzymać w tej tonacji, czy może warto nieco złagodzić całość poprzez meble w jednolitej kolorystyce? Niezaprzeczalnie, chcąc dopełnić całość, warto postawić na jasne kolory, które optycznie powiększą daną przestrzeń. Najlepszym rozwiązaniem będą meble drewniane utrzymane w odcieniach beżu, delikatnej szarości czy też brązu.

Podsumowując, pokój młodzieżowy wcale nie musi oznaczać nudy, wręcz przeciwnie – powinien wyróżniać się intensywnym kolorem lub też kontrastowym połączeniem kilku barw. Pamiętajmy jednak, że należy zachować tutaj umiar, ponieważ granica pomiędzy kiczem a oryginalnie urządzonym wnętrzem jest bardzo cienka. Ponadto nieco inaczej zaaranżujemy pokój dla nastolatki, a inaczej dla nastolatka.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro