Pokój małego sportowca

Warto, aby rodzice szukali różnych, także mniej standardowych sposobów na zachęcenie dzieciaków do ćwiczeń. Jednym z nich jest wyposażenie ich pokoju w sprzęty, które w naturalny sposób będą zmuszały do aktywności. Oto lista mogąca cię zainspirować.

udostępnij

Anna DąbrowskaAnna Dąbrowska / 02-10-2016

Jak sprawić, żeby pokój dziecięcy był miejscem sportowej zabawy?

  1. Wykorzystaj sportowe elementy jako fragment wystroju: drążek gimnastyczny może być np. częścią wyposażenia wozu strażackiego namalowanego na ścianie, a sznurkowa drabinka – prowadzić prosto do statku piratów.
  2. Nie zmuszaj dziecka do używania sprzętu, który ma w pokoju, bo w ten sposób osiągniesz odwrotny skutek. Niech dziecko bawi się wtedy, kiedy chce i jak chce. Wszelkie próby wprowadzenia „treningowego” rygoru (np. „Codziennie kwadrans ćwiczysz na drabince) są zwykle skazane na niepowodzenie.
  3. Naucz i zainspiruj potomka, jak może korzystać z „zabawek”. Wspinanie się po drabince jest oczywiste i maluch sam na to wpadnie, ale jeśli podsuniesz mu inne pomysły, na pewno chętnie z nich skorzysta. Baw się razem z dzieckiem, dając dobry przykład.
  4. Pozwalaj dzieciom na zabawę na ich zasadach. Maluchy często instynktownie wybierają ćwiczenia czy ruchy, które są im akurat najbardziej potrzebne na danym etapie rozwoju.

Drabinka

Zwykła gimnastyczna drabinka zamontowana na ścianie i pomalowana na jaskrawe kolory będzie zachęcała do nieustannego wdrapywania się czy zwisania. Dodatkowym elementem do włażenia może byćsznurkowa drabinkazawieszona u sufitu lub będąca drogą na piętrowe łóżko.

Drążek

Poprzeczka służąca do podciągania oraz pionowa rurka to przydatne „zabawki”. Zachęcają do zwisania w różnych pozycjach i wspinania się, które wzmacniają mięśnie korpusu, pleców i barków.

Lina

Dzieci zwykle dobrze reagują na wszelkie linowe niespodzianki. Można na przykład zwiesić linę z sufitu, oczywiście na bardzo mocnym haku. Warto zostawić dwumetrowy zapas liny na ziemi, który dziecko może wykorzystać do przeciągania. Możesz też dodać do wystroju wszelkie plecionki, pająki, sieci do włażenia.

Piłka

Dmuchanepiłki gimnastyczne mają tę zaletę, że są tanie i nie trzeba niczego zmieniać w wystroju dziecięcego królestwa, aby wrzucić je do środka. Są też łatwe do czyszczenia i bezpieczne. Nadadzą się dla dzieci w zasadzie w każdym wieku. Mniejsze mogą się na gimnastycznych kulach turlać, przetaczać i skakać (szczególnie na takich z uchwytami), a starsze używać piłki jako krzesła przy biurku (to dobrze wpłynie na mięśnie pleców).

Mata

Dobrym pomysłem jest wyłożenie fragmentu podłogimiękką matą typu puzzle. Dzięki temu dziecko będzie mogło się bezpiecznie „przewalać” po podłodze, bawić i podskakiwać. Taka podłoga zachęca również do eksperymentów z przewrotami czy turlaniem. Możesz kupić zwykłe maty do jogi i rozwinąć na podłodze.

Huśtawka i hamak

Jednym z ulubionych przez dzieci elementów sportowego wystroju są wszelkiego rodzaju huśtawki, hamakii elementy bujane. Dlatego warto się zastanowić, czy zamiast inwestować w zwykły fotel nie zamontować w tym miejscu bujawki.

Coraz więcej rodziców się zastanawia, jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej. Nic dziwnego, efekty unikania ćwiczeń przez młode pokolenie są coraz bardziej widoczne. Dlatego wyposażenie dziecięcego pokoju w przyrządy sportowe to świetny pomysł. Pamiętajmy jednak, że najlepsze efekty w zaszczepianiu maluchom zamiłowania do sportu osiąga się, samemu uprawiając sport i będąc przykładem zdrowego stylu życia. Bo dzieci bacznie obserwują, co robimy.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro