Pokój dziecka – organizery ułatwią utrzymanie porządku

Urządzanie pokoju dziecka jest wielką przyjemnością dla rodziców. Podczas planowania warto pomyśleć o organizerach, ułatwiających przechowywanie ubrań i różnych drobiazgów, których ogromna liczba może zaskoczyć niejedną mamę. Dzięki nim łatwo będzie można znaleźć potrzebne przedmioty, co pozwoli zaoszczędzić czas i wielokrotnie zapobiegnie niepotrzebnemu stresowi. Czym kierować się przy wyborze organizerów?

Iza Jurasik - Kamińska Iza Jurasik - Kamińska / 04-08-2015

Niemowlak

Przestrzeń wokół niemowlaka musi być czysta i dobrze zorganizowana. Kosmetyki, pieluszki i ubranka na zmianę, a nawet ulubiona maskotka maluszka, powinny być w zasięgu ręki mamy. Do urządzenia kącika dla niemowlaka przydadzą się organizery miękkie, lekkie i nadające się do wielokrotnego prania. Dobrym pomysłem jest zakup tychmateriałowych, szytych z bawełny. Przybornik z kieszonkami można powiesić na łóżeczku lub nad przewijakiem. Pamiętajmy jednak, aby nad główką dziecka znajdowały się tylko rzeczy bardzo lekkie. Organizery z bawełny można dopasować kolorystycznie do innych elementów tekstylnych w pokoju, takich jak pościel, zasłonki czy girlandy.

Wybierając organizery, zwróćmy uwagę na:

  • liczbę kieszeni – im więcej, tym lepiej,
  • sposób mocowania i szycia – organizer musi być wytrzymały,
  • wygodne wyjmowanie i wkładanie rzeczy,
  • rodzaj tkaniny i usztywnienie,
  • kolorystykę i desenie.

Przedszkolak

Wraz z wiekiem dziecka wzrasta zapotrzebowanie na liczbę pojemników. Przybywa zabawek, ubranek i bałagan robi się coraz większy. Przy zakupie organizerów dla przedszkolaka warto zdecydować się na takie, do których dziecko będzie miało swobodny dostęp oraz łatwo rozpozna, co jest w środku. Różne oznaczenia kieszeni albo prześwity z siateczki pomogą dziecku w sprzątaniu i zabawie. Na ścianach lub szafach możemy powiesić organizery bawełniane, pod sufitem pojemniki siateczkowe z dużymi otworami na piłki i duże maskotki. Na mniejsze zabawki i drobiazgi przeznaczmy pudła, najlepiej takie na kółkach, aby dziecko swobodnie je przesuwało. Doskonale sprawdzają się plastikowe, kolorowe pojemniki, łatwe w utrzymaniu ich w czystości. Ostatnio modne w dziecięcych wnętrzach są skrzynki drewniane oraz wielkie, szyte kosze. W przypadku tych pierwszych należy zwrócić uwagę na to, czy skrzynka jest dobrze oszlifowana i pomalowana nietoksyczną farbą. Wielkie pojemniki z tkaniny bardzo dobrze wyglądają, ale są niezbyt praktyczne, nie widać ich zawartości, nie są stabilne, więc jeśli chcemy je mieć, wykorzystajmy je na rzeczy rzadziej używane. Hitem wnętrz dziecięcych są półki na pojedyncze książki – w kształcie domków oraz półki geometryczne. Doskonale się prezentują, lecz przeznaczone są tylko na jeden lub dwa przedmioty. Minimalizm to piękny styl, ale w pokoju dziecka jest raczej utopią.

Uczeń

Pokój ucznia może być wyposażony we wszystkie dotychczas wymienione organizery, a dodatkowo musimy zorganizować miejsce na podręczniki i przybory szkolne. Ustawmy na biurku pojemnik na linijki, kredki i długopisy, a obok zainstalujmy półkę na książki oraz tablicę na notatki i plan lekcji. Wybór tablic jest ogromny – korkowe, metalowe do przypinania notatek klamerkami, magnetyczne czy nawet tekstylne. Pamiętajmy o tym, że uczeń to ciągle dziecko, dlatego potrzebuje też przestrzeni do zabawy. Organizery dobieraj zgodnie z charakterem swojego malucha. Jeśli widzisz, że nie ma skłonności do pedantycznego układania przedmiotów – kupuj pojemniki ogólne do wkładania różnych drobiazgów. Jeśli jednak dziecko lubi porządek, bałagan je rozprasza i dekoncentruje – zastosuj pojemniki z wieloma przegrodami, komódki z szufladami, aby dziecko mogło układać rzeczy bardzo skrupulatnie. Zewnętrzne kolory i symbole ułatwią grupowanie przedmiotów.

Wiek szkolny to okres pierwszego hobby, pierwszych osiągnięć i poważnych kolekcji. Jeśli widzisz, że twoje dziecko ma jakieś zainteresowania pomóż mu je wyeksponować i usystematyzować. Posłużą do tego specjalnie półki, klasery lub gabloty.

Zarówno w pokoju przedszkolaka, jak i ucznia, doskonale sprawdzą się haczyki. Na rynku dostępne są takie, które nie wymagają dziurawienia ścian, a są trwałe i łatwe w montażu. Haczyki w pokoju dziecka pozwolą zapanować nad porozrzucanymi bluzami, plecakiem lub torbą treningową. Umieszczamy je zawsze na wysokości dziecka, aby mogło samodzielnie z nich korzystać.

Od najmłodszych lat możemy uczyć nasze pociechy porządku. Trzeba to robić konsekwentnie, wymagać od maluchów systematycznego sprzątania i nie utrudniać im tego. Właściwa organizacja przechowywania wszystkich rzeczy ułatwia życie wszystkim domownikom.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro