Poduszki, komplety pościeli, koce, narzuty

Choć przy urządzaniu wnętrz nie grają pierwszych skrzypiec, to często właśnie one stanowią o charakterze pomieszczenia. Ozdobne poduszki, ciepłe koce i efektowne narzuty – te elementy dodają charakteru i klimatu twojemu mieszkaniu.

Igor Nowiński Igor Nowiński / 11-01-2017

Często nie doceniamy potencjału, jaki drzemie we wnętrzarskich dodatkach i akcesoriach. Urządzając czy remontując mieszkanie, co oczywiste, bardziej skupiamy się na dużych meblach, jak szafach, kanapach, fotelach czy stołach. Tymczasem, jak to w życiu bywa, sedno tkwi w detalach. Małych, na pozór nieważnych, a jednak bardzo istotnych. Ciepłe koce i pledy, miękkie poduszki i stylowe narzuty – to one częściej stanowią o charakterze pomieszczenia, niż meble, które je wypełniają.

Poduszki i narzuty – miękkie dodatki o wielkiej mocy

Trudno wyobrazić sobie dom bez dekoracyjnych tekstyliów. Począwszy od firan i zasłon, przez obrusy, na dywanach kończąc. Równie ważne w urządzaniu wnętrza są też te mniejsze miękkie dodatki, jak dekoracyjne poduszki czy narzuty. To one w jednej chwili potrafią odmienić pomieszczenie i nadać mu nowego klimatu.

To szczególnie przydatne wtedy, gdy cały pokój utrzymany jest w jednostajnych, neutralnych barwach. Aby optycznie go ocieplić i ożywić, wystarczy położyć na kanapie i fotelach kilka miękkich poduch w różnych rozmiarach. Wybierając energetyczne barwy i oryginalne printy, wprowadzimy do wnętrza więcej koloru i optymistycznego charakteru.

Ten sam trik działa też w przypadku małych i ciemnych pomieszczeń – tu jasne dodatki, jak przerzucony przez oparcie sofy pled czy beżowe poduszki, mogą sprawić, że optycznie je powiększymy. We wnętrzu urządzonym odważniej faktury poduszek mogą korespondować ze wzorem na tapecie lub zasłonach.

Ciekawym rozwiązaniem są również poduszki podłogowe – te duże i miękkie siedziska przypominają nieco pufy, ale są zdecydowanie bardziej interesujące i dodają wnętrzu charakteru.

Warto jednak pamiętać o tym, aby nie przesadzić z ilością różnych kolorów, bo to może wprowadzić w pomieszczeniu wrażenie bałaganu.

Koce i komplety pościeli – obowiązkowe elementy wyposażenia sypialni

O ile w salonie poduszki i pledy rzeczywiście są tylko (ważnym) dodatkiem, to w sypialni odgrywają znacznie istotniejszą rolę. Przecież pierwsze, na co zwracamy tam uwagę, jest łóżko! Musi być nie tylko wygodne i zapewniać komfort oraz odpoczynek, ale zaścielone powinno prezentować się elegancko i stylowo.

Nie warto oszczędzać na pościeli – ta powinna być wykonana z naturalnych materiałów, które przepuszczają powietrze i pozwalają skórze oddychać. Wybierz więc model z czystej bawełny albo bawełny satynowej – ta druga jest wyjątkowo elegancka. Dobrze, by komplet pościeli korespondował z resztą wnętrza, najlepiej dobrać go kolorystycznie do zasłon. Jeśli zdecydujemy się na bardziej odważny kolor lub wzór, zrezygnujmy wtedy z ozdób okiennych w innej intensywnej barwie, niech stanowią dla pościeli neutralne tło.

Zaścielone łóżko dobrze przykryć narzutą, która pełni nie tylko funkcje dekoracyjne, ale przyda się też jako okrycie podczas krótkich drzemek. W nowoczesnym wnętrzu dobrze sprawdzi się pikowana narzuta w odcieniach czerni, szarości lub barw ziemi. W sypialni urządzonej bardziej tradycyjnie lepiej wpasuje się miękki koc w neutralnym kolorze, np. beżu, złamanej bieli czy błękitu.