Podsufitka nie wystarczy – samochodowe maty wygłuszające

Podsufitka nie wystarczy – samochodowe maty wygłuszające

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się modyfikacje w samochodzie, które można wykonać samodzielnie. Od niedawna bardzo popularnym tematem jest wygłuszenie pojazdu

udostępnij

Jakub NieszporekJakub Nieszporek / 28-04-2017

Po co wygłuszać?

Podstawową kwestią, dla której wiele osób decyduje się na wygłuszenie samochodu, jest zbyt duży hałas w kabinie podczas poruszania się autem, szczególnie w przypadku starszych pojazdów bądź tych o nadwoziu kombi. Drugą przyczyną zainteresowania się tematyką wygłuszania drzwi jest polepszenie dźwięku z głośników. Wiele osób wybiera nie tylko wygłuszenie drzwi bądź bagażnika pojazdu, ale i podsufitki. Nie należy to do najłatwiejszych zadań, zwłaszcza gdy po procesie wygłuszenia przyjdzie czas na zamontowanie fabrycznej podsufitki.

Jakich materiałów potrzebujemy?

Zanim przejdziemy do materiałów potrzebnych do przeprowadzenia prac, należy zdać sobie sprawę z tego, że wygłuszenie „sufitu” nie należy do zadań łatwych. Podczas montażu będziemy musieli wykazać się bardzo dużym spokojem i zdolnościami manualnymi. Niestety, podsufitka każdego auta jest inna i wymaga odmiennego podejścia.

Podstawowym materiałem służącym do wygłuszenia podsufitki jest taśma dekarska. Największą zaletą produktu jest cena. Składnikiem taśmy dekarskiej jest warstwa bitumiczna, która znajduje się na aluminium. Jeżeli chcemy użyć lepszych materiałów, możemy zdecydować się na zakup mat bitumicznych. Dużym zainteresowaniem cieszy się mata bitumiczna BOLL w cenie około 6 zł za arkusz o wymiarach 25 x 50 cm. Według zapewnień producenta maty nie chłoną wody i wilgoci oraz mają bardzo mocny klej umożliwiający łatwy i sprawny montaż. Dodatkowo mata jest bardzo elastyczna, dzięki czemu wymaga tylko lekkiego podgrzania.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup mat wykonanych z gumy butylowej . Ich największą zaletą jest to, że nie tracą swoich właściwości. Niestety, nie należą do najtańszych. Uśredniona cena za metr kwadratowy wynosi około 140 zł. Polecane są maty firmy GMS. Kolejnym plusem stosowania mat butylowych jest to, że podczas montażu nie muszą być podgrzewane.

Od czego zacząć?

Wygłuszenie dachu pojazdu od wewnątrz kabiny należy rozpocząć od demontażu podsufitki. To bardzo trudny i wymagający wielkiej ostrożności etap. Pamiętajmy, aby nie robić nic na siłę i starać się w możliwie jak najdelikatniejszy sposób zdemontować podsufitkę.

Powierzchnię, na którą zamontujemy maty wygłuszające , należy odpowiednio przygotować. Powinniśmy rozpocząć od dokładnego jej odtłuszczenia, dzięki czemu maty po zamontowaniu nie będą odpadać, więc zaoszczędzimy w ten sposób sporo czasu i nerwów. Do poprawnego odtłuszczenia powierzchni najlepiej użyć benzyny ekstrakcyjnej.

Przed przystąpieniem do montażu upewnijmy się, że powierzchnia jest w miarę gładka. W przypadku napotkania drobnych nierówności można je usunąć, wykorzystując do tego papier ścierny. Następnie przystępujemy do montażu mat. W zależności od wybranego materiału można od razu naklejać maty na dach pojazdu bądź nagrzać maty w celu ich montażu. Po dokładnym umieszczeniu mat pozostaje montaż podsufitki. Niestety, w wielu przypadkach zmuszeni będziemy mocno „ponaciągać” podsufitkę, czego efektem w niektórych przypadkach może być jej uszkodzenie.

Wygłuszenie dachu od kabiny pojazdu jest bardzo trudnym tematem, głównie przez konieczność demontażu podsufitki. Dlatego jeżeli nie czujemy się na siłach, zlećmy usługę profesjonaliście.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro