Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Podróżowanie z psem – zasady, do których musisz się stosować

Pies już dawno stał się członkiem ludzkiej rodziny. Obecnie coraz częściej towarzyszy nam w podróżach – tych małych i dużych. Jeździmy z nim po mieście, w pociągach, a nawet wyrusza z nami w dalekie lotnicze podróże. Każdy środek lokomocji oraz każdy przewoźnik ma swoje zasady, do których opiekun futrzaka musi się stosować.

Natalia Maj
Natalia Maj 05-11-2015 aktualizacja: 10-12-2019

Czas czytania: 5 min

zamknij

Podróżowanie z psem – zasady, do których musisz się stosować

Oczywiście nie sposób w tak krótkim materiale opisać wszystkich możliwych metod i zasad panujących podczas podróży czy transportu psa. Postaram się podpowiedzieć, o czym należy pamiętać lub gdzie ewentualnie szukać dodatkowych informacji o możliwościach podróżowania z psem.

Pewne podstawy

W zasadzie w każdym środku lokomocji, niebędącym naszym własnym autem obowiązuje przebywanie psa na smyczy oraz z założonym kagańcu. Ma to zapewnić bezpieczeństwo innych pasażerów i niezależnie od tego, jak zachowuje się nasz pupil, musimy to uszanować.

Pociąg, tramwaj lub autobus

To środki lokomocji, z których korzystamy najczęściej. Obowiązuje nas zakupienie oddzielnego biletu dla czworonoga oraz, jak wyżej napisałam, smycz, obroża i kaganiec. W pociągach może dojść do sytuacji, że konduktor poprosi nas o zmianę miejsca, gdy pies będzie przeszkadzał naszym współtowarzyszom podróży. W komunikacji miejskiej konieczność zakupu biletu dla czworonoga jest określana indywidualnie przez konkretne rady miasta lub inny organ zarządzający komunikacją danego miasta. W trakcie podróży zatłoczoną komunikacją miejską przydatne mogą być odpowiednie szelki, na przykład z wygodną rączką. Pozwala to na większe panowanie nad psiakiem. Psy miniaturowe można przewozić w stylowej torbie.

Auto

Podróż własnym samochodem daje nam wiele możliwości i sposobów podróżowania dla naszego pupila. W zależności od wielkości psiaka możemy zastosować odpowiednie szelki i pasy do auta. Jeśli zdecydujemy się na tę formę podróży, można dodatkowo zastosować ochronną matę do auta. Inną formą podróżowania jest zastosowanie klatki transporotwej lub transportera.

Samolot

Lot samolotem to często trudna podróż dla ludzi, podobnie dla psiaka. W zależności od indywidualnych przepisów linii lotniczej, część linii lotniczych dopuszcza podróżowanie małych psów w kokpicie, gdy przebywają w transporterze lub w torbie. Jednak większe psy mają bezwzględny obowiązek podróżowania w transporterach posiadających certyfikat lotniczy IATA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego) Live Animals Regulations. Transporter taki powinien być odpowiednio duży, by zwierzę mogło zmienić pozycję w trakcie podróży. Charakterystyczne dla nich jest to, że nie są całkowicie wykonane z prętów. Jednocześnie musi on pozostać przewiewny. Jedynie pies przewodnik osoby niepełnosprawnej przebywa podczas lotu na specjalnych warunkach i leci bezpłatnie.

Ogólnie o przepisach

Podróżując z czworonogiem lokalnie lub na terenie Polski, mamy obowiązek posiadania dokumentu zawierającego informacje o aktualnie wykonanych szczepieniach przeciwko wściekliźnie – może to być książeczka zdrowia psa lub kopia zaświadczenia wydanego przez lekarza weterynarii. Gdy poruszamy się między krajami, należy naszemu psu wyrobić paszport. Paszport jest dokumentem, w którym znajduje się numer chipa psa (jeśli pies nie jest zaczopowany, to również należy to zrobić). Warto to zrobić stosunkowo wcześnie – okres karencji po szczepieniu przeciwko wściekliźnie wynosi 21 dni i dopiero po tym czasie pies może przekroczyć granicę, a zawsze mogą pojawić się dodatkowe okoliczności lub konieczność wykonania kolejnych czynności weterynaryjnych.

Szczególną uwagę należy zwrócić na przepisy obowiązujące na Wyspach Brytyjskich oraz w krajach skandynawskich – mają one szczególne obostrzenia. Dlatego też warto poszukać informacji bezpośrednio w ambasadzie bądź konsulacie danego kraju. Wybierając się poza tereny Unii Europejskiej, możemy nie natrafić na przeszkody, jednak niemiłym zaskoczeniem może być powrót, dlatego też warto rozważyć wykonanie badania na obecność przeciwciał przeciwko wściekliźnie – informacji, gdzie i jak to zrobić, udzieli ci lekarz weterynarii.

By podróżowanie z psem było przyjemne i bezpieczne – dobrze się do tego przygotuj. Podróż tramwajem, pociągiem czy samolotem rządzi się swoimi zasadami. Gdy je poznasz, nic Cię nie zaskoczy i zdenerwuje.

Czy ten artykuł był pomocny?

oferty sponsorowane

Zobacz, co inni regularnie kupują na Allegro

Artykuły z kategorii Supermarket


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro