„Podróże po Mazowszu” Lechosław Herz - recenzja

„Podróże po Mazowszu” Lechosław Herz - recenzja

We współczesnych książkach podróżniczych bardzo często wysoką pozycję zajmuje obraz. Każda podróż wydaje się bardziej realna i prawdopodobna, jeśli tylko dodamy do niej mnóstwo kolorowych zdjęć. Ta pozycja również zawiera ilustracje, ale to nie one są najważniejsze.

Kamil Świątkowski Kamil Świątkowski / 18-08-2017

Lokalna egzotyka

Lechosław Herz jest jednym z tych pisarzy, którzy otwarcie i z pasją piszą o polskich krajobrazach i miejscach wartych odwiedzenia. Jak sam tytuł wskazuje, w „Podróżach po Mazowszu” czytelnik zostaje zaproszony na wyprawę po środkowej Polsce – przede wszystkim po małych, ale znaczących miejscowościach. Wielkie miasta są dosyć dobrze znane i opisane. Mają swoje historie i swoje legendy, ale często magia podróży spoczywa właśnie gdzie indziej. To właśnie miasteczka i wioski bardzo często były inspiracją dla pisarzy, poetów i kompozytorów – krajobrazy, sztuka i zwykłe, codzienne życie. Autor nie spieszy się z narracją. Można odnieść wrażenie, że opowieść rozwija się odrobinę zbyt wolno, ale to tylko początkowe odczucie. Później jest już tylko lepiej.

Ale trzeba też całkiem jasno powiedzieć, że ta książka nie jest dla każdego. Osoby, które w swoich podróżach poszukują prostej rozrywki, zwiedzania zabytków z przewodnikiem i odwiedzin w aquaparku, prawdopodobnie się na niej zawiodą. Jeśli jednak czytelnik lubi uruchomić swoją wyobraźnię i zaprząc z niej wiedzę historyczną i literacką – to ta pozycja jest idealna.

Lechosław Herz bardzo intensywnie odwołuje się do zdarzeń związanych ze znanymi postaciami. Możemy między innymi dowiedzieć się, że Władysław Reymont do najspokojniejszych młodzieńców nie należał. Określenia „Ladaco” i „Leniuch” być może bardziej byłyby na miejscu. Nie brakuje również odniesień do chwalebnych momentów z najstarszej historii – nawet jeśli pierwotnie nie wydawały się one aż tak wiekopomne (na przykład most pontonowy z 1410 roku).

Pomysł na spacer

Książka ma jeszcze jedną, nieoczywistą, ale bardzo przyjemną zaletę – przynajmniej dla osób, które lubią poznawać swoją okolicę. Podróże po Mazowszu są w pewien sposób powiązane ze sobą tematycznie. Czasem chodzi o typowe uroki przyrody, puszcze czy rezerwaty. Innym razem mogą to być atrakcje związane z działalnością człowieka – architektura, pałacyki, dworki, kapliczki lub kościoły. Autor skupia się na Mazowszu i opisuje jego piękno na wspomnianych przed chwilą przykładach, ale tak naprawdę podobne spacery można urządzać sobie w dowolnym miejscu w kraju.

Ale wracając do Mazowsza. Lechosław Herz pisze bardzo barwnym i sugestywnym językiem. Od czasu do czasu wspomaga się cytowaniem wierszy i wspominek. Ilość znanych postaci, których ścieżki można prześledzić razem z tą książką zdecydowanie zachwyca i zachęca do dalszych poszukiwań i wędrówek.

„Podróże po Mazowszu” znajdziecie na Allegro za ok. 27 złotych.

Źródło okładki: www.iskry.com.pl

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro