Podłogi z litego drewna – czy warto?

Zanim zaprojektujemy nasze wnętrze, musimy dobrze zastanowić się nad doborem podłogi. Podjęta przez nad decyzja nie może być przypadkowa – podłoga w końcu powinna nam służyć przez wiele lat. Na topie są podłogi wykonane z litego drewna. Podpowiadamy, czym charakteryzuje się ten rodzaj i czy warto w niego inwestować.

Karina Mączyńska Karina Mączyńska / 26-09-2016

Oferta rynkowa, a także coraz nowocześniejsze technologie powodują, że jesteśmy w stanie znaleźć taki rodzaj podłogi, który przypadnie nam do gustu nie tylko ze względu na fakturę i kolor, ale przede wszystkim dlatego, że będzie się dobrze komponował z ogólnym wystrojem naszego pomieszczenia. Poniżej więcej informacji na temat podłóg z litego drewna.

Podłoga drewniana – inwestycja na lata

Podłogi drewniane niezależnie od tego, na jaki ich rodzaj się zdecydujemy, cechuje przede wszystkim trwałość i niezawodność. Drewno to materiał wyjątkowo odporny na uszkodzenia, a ponadto niezwykle efektowny. Obecnie na topie są podłogi wykonane z litego drewna i choć ich największym atutem jest spektakularny wygląd, to jednak warto zastanowić się kilka razy, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Lite drewno – cały czas na topie

Taka podłoga zbudowana jest z jednego kawałka drewna, a największą popularnością cieszą się dąb i jesion. Dzięki dużej wytrzymałości na ścieranie sprawdzi się na schodach lub w pomieszczeniach, które są wyjątkowo często użytkowane. Warto mieć na uwadze, że lite drewno to nie tylko deski podłogowe, ale także mozaika i parkiet. Dlatego zanim wybierzemy odpowiedni rodzaj drewna, zastanówmy się nad montażem i późniejszą pielęgnacją. Pamiętajmy, że to od rodzaju drewna w dużej mierze zależy sposób jego zabezpieczania.

Podłoga z litego drewna – zalety

Jak każde rozwiązanie podłoga z litego drewna ma zarówno wady, jak i zalety. Do pozytywnych aspektów zalicza się przede wszystkim trwałość. Podłoga wykonana w ten sposób posłuży bez szwanku przez dziesiątki lat. Kolejną zaletą jest szeroka gama kolorystyczna – od jasnych do ciemnych odcieni. A wszystko to dzięki możliwości barwienia. Wiele osób, zanim zdecyduje się na rodzaj podłogi, bierze pod uwagę jej montaż oraz późniejsze użytkowanie. Jeśli wybierzemy deski olejowane lub lakierowane, to montaż nie przysporzy nam większego problemu, a nawet okaże się wyjątkowo łatwy i szybki. Co więcej, lite podłogi mają to do siebie, że poprzez swoją trwałość mogą być wielokrotnie cyklinowane.

Podłoga z litego drewna – wady

Oprócz zalet podłoga z litego drewna ma też pewne minusy. Jedną z wad, która bardzo często dyskwalifikuje taki wybór, jest cena. Lite drewno w domu może cieszyć kilka pokoleń, ale warto pamiętać, że ta trwałość ma swoją cenę. Nic zatem dziwnego, że wiele osób szuka alternatywy, która będzie się prezentowała równie efektownie, ale za zdecydowanie niższą kwotę. Kolejna kwestia to wymagania, jakie należy spełniać. Podłoga z litego drewna, aby prezentowała się zawsze nienagannie, musi być odpowiednio zabezpieczona przed zniszczeniem. Prace te nie tylko trwają bardzo długo, też nic nie może zostać w nich pominięte. Trzeba pamiętać zarówno o przygotowaniu drewna i podłoża, jak i szlifowaniu oraz ułożeniu powłoki zabezpieczającej.

Przed tobą urządzanie wnętrza, a wybór podłogi spędza ci sen z powiek? W takiej sytuacji warto dostosować się do wyżej wymienionych rad. Z ich pomocą z łatwością i bez obaw dopasujesz odpowiedni dla siebie rodzaj, który będzie ci służyć przez długi czas. Podłogi z litego drewna to inwestycja na lata, choć wymaga dużego nakładu pracy.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro