„Pod stopami słońca” Marta Owczarek, Bartek Skowroński – recenzja

„Pod stopami słońca” Marta Owczarek, Bartek Skowroński – recenzja

autor: Paulina Surniak, data publikacji: 01-07-2016

Kilka lat temu Marta i Bartek wyruszyli w podróż, która miała trwać rok. Ostatecznie wrócili do domu po 888 dniach w drodze. Po kolejnych 888 dniach są znowu w trasie, tym razem jadąc w stronę Azji Środkowej.

Ich pierwsza książka opowiadała o zachwycie światem i podróżowaniem. Bezpretensjonalna opowieść urzekła wielu czytelników. „Pod stopami słońca” to książka tak samo przyjemna w odbiorze i trudno nie ulec jej urokowi.

Na motocyklach przez Rosję

Nie jest łatwo zaaklimatyzować się po powrocie z tak długiej wyprawy. Znajomi zdążyli spoważnieć, o pracę nie jest łatwo, a polska rzeczywistość wydaje się bardziej egzotyczna niż azjatycki bazar. Marta i Bartek są wobec siebie uczciwi – nie udają, że jest im dobrze. Nie jest jednak łatwo zdecydować się na kolejną podróż, wiedząc, jak trudno będzie się odnaleźć po powrocie, ale droga wzywa. Decyzja zostaje podjęta – kolejnym celem będą kraje położone w samym sercu Azji.

Podróż na starych motocyklach przez Rosję budzi sporo obaw. Krążą pogłoski o łapówkach, które trzeba będzie wręczać na każdym kroku, o dzikich ostępach i jeżdżących jak szaleńcy kierowcach ciężarówek. Rzeczywistość okazuje się znacznie przyjemniejsza. Ludzie są życzliwi, przestrzegają przed niebezpiecznymi miejscami, oferują miejsce do spania, dzielą się jedzeniem. Rosja widziana z siodełka motocykla to kraj pełen przyjaznych ludzi.

Egzotyczne „stany”

Nie inaczej jest w Azji Środkowej. Kirgizi, Kazachowe, Tadżycy, Afgańczycy – wszyscy są pomocni, otwarci i bardzo dumni ze swojego pochodzenia. Marta i Bartek przemierzają kolejne kraje, podziwiając porażające piękno imponujących gór, próbując lokalnych potraw, robiąc zakupy na bazarach, poznając zarówno mieszkańców odwiedzanych okolic, jak i innych podróżników. Kolejne miejsca migają przed oczami w miarę przewracania kolejnych stron. Jest interesująco, egzotycznie, ale prawdziwie.

Opowieść przy ognisku

Autorzy nie silą się na dramatyzm, nie koloryzują – po prostu snują opowieść o swojej podróży. Czytelnik ma wrażenie, że siedzi przy ognisku ze znajomymi i słucha o tym, co widzieli. Podróż Marty i Bartka była ciekawa i nietuzinkowa, choć nie można ich uznać za herosów zdobywających dziewicze lądy. I dobrze! Czytając o ich wyprawie, łatwo zacząć marzyć o podobnym wyjeździe, ponieważ świat widziany ich oczami to miejsce piękne i przyjazne, a oni sami są po prostu dwójką młodych ludzi cieszących się poznawaniem świata.

„Pod stopami słońca” to jedna z wielu książek podróżniczych na naszym rynku, warto jednak zwrócić na nią uwagę. Piękne zdjęcia, lekki styl i optymistyczna wizja świata sprawiają, że po lekturze czytelnik uśmiecha się do siebie, snując plany na bliższe lub dalsze wakacje.

Źródło okładki: www.wydawnictwoswiatksiazki.pl
Byle dalej. Pod stopami słońca
Byle dalej. Pod stopami słońca
Byle dalej. Pod stopami słońca
Byle dalej pod stopami słońca - HIT
Byle dalej pod stopami słońca - HIT
BYLE DALEJ - Bartek Skowroński, Marta Owczarek
BYLE DALEJ POD STOPAMI SŁOŃCA motocykl po Azji GDA
Byle dalej. Pod stopami słońca
BYLE DALEJ POD STOPAMI SŁOŃCA motocykl po Azji
POD STOPAMI SŁOŃCA. BYLE DALEJ - Marta Owczarek, B
Byle dalej - Owczarek Marta
Byle dalej. Pod stopami słońca - Owczarek Marta

może Cię również zainteresować