Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Poczuj to na swojej skórze – najlepsze symulatory samochodowe

Wśród gier wideo można znaleźć dziesiątki samochodówek, ale tylko niektóre z nich można uznać za prawdziwe symulatory. Większość to arcade’owe tytuły stawiające na niezobowiązującą rozrywkę, ale wśród gier wydanych na komputery osobiste i konsole można znaleźć przynajmniej kilka, które będą dla gracza prawdziwym wyzwaniem.

Piotr Grabiec Piotr Grabiec / 05-05-2015

Wyścigi samochodowe to jeden z popularniejszych gatunków gier wideo. Nie wszyscy gracze szukają w nich jednak realizmu, a wiele z gier tego typu na komputery osobiste i konsole stawia na zapewnianie graczom wyłącznie dobrej zabawy. Osoby szukające większych wyzwań mogą znaleźć wymagające tytuły, które można bez zastanowienia nazwać rasowymi symulatorami.

„Forza Motorsport 5” (Xbox One)

„Forza” to seria gier wyścigowych studia Turn 10 wydawanych na konsole do gier od Microsoftu. Na konsolę obecnej generacji Xbox One wydana została odsłona o nazwie „Forza Motorsport 5”. Podobnie jak poprzednie części cyklu, także i ta gra to rasowy symulator, którego twórcy chcieli jak najwierniej odzwierciedlić model prowadzenia samochodu. W „Forza Motorsport 5” gracze mogą korzystać z aut amerykańskiej serii IndyCar oraz bolidów Formuły 1.

Dużym atutem „Forzy Motorsport 5” jest współpraca deweloperów z twórcami programu „Top Gear”. Dzięki temu w grze można usłyszeć komentarze Jeremy’ego Clarksona i jest zespołu. Dostępny jest też rozbudowany tryb multiplayer. Każdy gracz może stworzyć swojego własnego Drivatara, czyli profil przechowywany online. Ta wirtualna postać, wygrywając kolejne wyścigi, zdobywa doświadczenie.

„Gran Turismo 6” (PlayStation 3)

Na konsolę poprzedniej generacji bardzo dobrym symulatorem samochodowym jest „Gran Turismo 6”, czyli kolejna odsłona serii przygotowanej przez japońskie studio Polyphony Digital z Kazunori Yamauchim na czele. W grze znalazło się kilka usprawnień w kwestii mechaniki prowadzenia auta, aby była jeszcze bardziej realistyczna. Pod względem oprawy graficznej nowy tytuł jest zbliżony do poprzednika, czyli „Gran Turismo 5”. Spodoba się to fanom serii.

W nowej grze znalazły się trasy i auta z „Gran Turismo 5”, ale wirtualny garaż został wzbogacony o nowe modele samochodów. Gracz po uruchomieniu „Gran Turismo 6” może wybrać jeden z kilku trybów rozgrywki. Należą do nich zwykły wyścig, tryb kariery oraz oczywiście rozgrywki multiplayer. Dzięki wygrywaniu kolejnych wyścigów w trybie jednoosobowym można odblokować kolejne trasy i pojazdy. Wygrana w wyścigu daje dostęp do kolejnych ulepszeń aut.

„GTR Evolution” (PC)

Posiadacze komputerów szukający ciekawego symulatora jazdy powinni zainteresować się „GTR Evolution”, czyli kolejną grą od studia SimBin z uznanej serii „GTR”. To kolejny tytuł po udanych „GT Legends” i „GTR 2: FIA GT Racine Game”. Jak można wywnioskować z nazwy, gra pozwala usiąść za wirtualnym kółkiem pojazdów z kategorii GT.

„GTR Evolution” to naprawdę wymagająca gra, w której gracz może ścigać się nawet na uznanym za szalenie trudny torze Nurburgring Nordschleife. Oprócz tego w grze pojawiło się 18 innych tras, a do dyspozycji gracza oddane zostały aż 22 auta z różnych klas. Oprócz kategorii GT w grze są auta z WCTT Extreme.

Na komputerach osobistych i konsolach nowej oraz poprzedniej generacji można zagrać w bardzo wiele gier wyścigowych. Zaproponowane tytuły powinny przypaść do gustu wszystkim wymagającym graczom. Osoby poszukujące prawdziwego wyzwania i realistycznego odwzorowania jazdy autem naprawdę mają, z czego wybierać.