„Po prostu bądź” Magdalena Witkiewicz – recenzja

„Po prostu bądź” Magdalena Witkiewicz – recenzja

Literatura popularna jest popularną, bowiem jest przyjemna w lekturze, łatwa w odbiorze i niesie ze sobą poczucie kilku godzin błogiej rozrywki. Jednakże nawet literatura popularna powinna sięgać po dobre wzorce, nie powielać tych niepożądanych i nie epatować patosem. Tym razem Magdalenie Witkiewicz niestety nie powiodła się ta próba.

Katarzyna Sawicka Katarzyna Sawicka / 23-11-2015

„Po prostu bądź” to typowa romansowa powiastka, w której na domiar złego autorka nie ustrzegła się kiepskich elementów zarówno narracyjnych, jak i fabularnych.

Nieszczęścia młodej dziewczyny

Paulina wychowuje się w tradycyjnej rodzinie, ojciec i matka mają odgórnie już ustalony plan na jej przyszłość. Jako gospodarze wiejscy są przekonani, że córka przejmie gospodarstwo i będzie kontynuować ich pracę, a w związku z tym pomysł studiowania wydaje się być fanaberią. Oto proszę pierwszy zgrzyt. Czytelnik ma wrażenie, że przeniósł się w jakąś odległą przeszłość, a bohaterka musi walczyć z narzuconą rolą i stereotypami. Najlepiej, żeby szybko wyszła za mąż, urodziła odpowiednio dużo dzieci i zajęła się pracą na roli. Jednakże Paulina ma inny pomysł na życie, a to powoduje, że rodzice z automatu się od niej odwracają. Dziewczynie nie pozostaje nic innego, jak zawalczyć o swoją przyszłość i swoje życie. Decyduje się więc podjąć studia bez błogosławieństwa rodziców, wyjeżdża z rodzinnej wsi i rozpoczyna nowe życie. Zamiast jednak uczyć się i starać o tę lepszą przyszłość, robi dokładnie coś przeciwnego: zakochuje się, wdaje w romans z wykładowcą i szybko zachodzi w ciążę. Wszystko to oczywiście przed ukończeniem tych wymarzonych studiów.

Pakt o nieagresji

Historie o miłości to nadal tylko banalne historie o miłości, ale ponieważ to miłość jest jedną z najważniejszych spraw w życiu większości ludzi, to nadal są one tymi, po które sięgamy najchętniej. Opowieść o wielkiej miłości Pauliny i Aleksandra wydaje się więc spełniać najważniejsze kryteria. Oto młoda, niedoświadczona dziewczyna zakochuje się w swoim wykładowcy, na dodatek zakochuje się z wzajemnością. Gdy udaje im się pokonać najważniejszą trudność związaną z ich akademicką relacją, ta miłość ma szanse, by rozkwitnąć, a dwoje zakochanych na planowanie przyszłości. I wszystko wydaje się zmierzać dokładnie w kierunku wielkiego szczęśliwego zakończenia, oto jest ślub, oto ma przyjść na świat dziecko, oto szczęście na dłoni, piękne i ulotne jak motyl. Szczęście szybko opuszcza dwoje zakochanych i w życie Pauliny wkrada się śmierć, nieszczęście i rozpacz. I nawet narodziny dziecka nie są w stanie ukoić jej bólu. Czy to dlatego zgadza się na małżeństwo z rozsądku z przyjacielem Aleksandra? Czy takie postępowanie rzeczywiście można usprawiedliwiać rozpaczą? Tak czy inaczej Paulina zgadza się na zaproponowany pakt i ponownie wychodzi za mąż, tym razem z rozsądku. Czy mają szansę na miłość?

Torpedowanie własnych planów

Magdalena Witkiewicz próbuje opowiedzieć swoim czytelniczkom wzruszającą historię wielkiej miłości, która powinna przynieść zarówno odrobinę rozrywki, jak i łez nad nieszczęściami Pauliny. Zamiast tego czytelnik zastanawia się, dlaczego autorka traktuje go jak idiotę, „spoilerując” własną treść wstawkami typu „los pisał nam inną przyszłość” lub w ogóle zapewnieniami, że nie będzie szczęśliwego zakończenia, a oprócz tego raczy bohaterką o słomianym zapale. Jednakże to nie są jedyne zarzuty wobec autorki, bowiem oprócz wyżej wymienionych Magdalena Witkiewicz przesadziła również z ilością patosu w momencie największego nieszczęścia swojej bohaterki. Rozciągająca się na ogromną liczbę stron historia użalającej się nad sobą Pauliny, jednocześnie zgadzającej się z wygody na pakt z Łukaszem, jest co najmniej żałośnie skrojona i niestety wywołuje fatalny odbiór u czytelnika, który naprawdę liczył jedynie na parę godzin niezobowiązującej rozrywki…Jeśli jednak chcecie sami ocenić tę książkę, to ebook dostępny jest już od 19 zł.

Zobacz także inne książki Magdaleny Witkiewicz.

Źródło okładki: www.wydawnictwofilia.pl
Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro