„Po drugiej stronie kartki” Jodi Picoult, Samantha van Leer – recenzja

„Po drugiej stronie kartki” Jodi Picoult, Samantha van Leer – recenzja

Niezwykły duet mama i córka sprawdził się już w powieści „Z innej bajki”, którą z przyjemnością zaczytywały się zarówno rówieśniczki mamy, jak i córki. Bajkowa opowieść skierowana do młodzieży spełniła uniwersalny wymiar powieści dla kobiet. Jest miłość, jest trudność w przezwyciężeniu rzeczywistości napierającej na bohaterów, wreszcie jest magia i szczęśliwe zakończenie.

Katarzyna Sawicka Katarzyna Sawicka / 23-11-2015

Ponieważ jednak autorki nie wychodzą z założenia, że życie to bajka, napisały kontynuację swojej innej bajki. „Po drugiej stronie kartki” to również ciepła i sympatyczna opowieść o miłości, ale także historia o tym, jak życie z księciem z baśni mogłoby wyglądać w szkolnej rzeczywistości. Okazuje się, że nie zawsze książę odnajduje się w każdej sytuacji. Jednakże jeśli postara się wystarczająco mocno, może spróbować pokonać wszelkie bariery.

Książę w szkole

Gdy Delilah poznała Olivera, gdy okazało się, że postać z książki żyje swoim własnym, niezależnym od fabuły życiem, jej marzenie o miłości spełniło się w dość okrutny sposób. Oto poznała nareszcie idealnego chłopaka dla siebie, ale – dosłownie – pochodził z innego świata. Szczęśliwie udało się Olivera wydostać z kart książki i teraz nadszedł moment konfrontacji z rzeczywistością. Ze świata baśni, w którym dotąd znał postaci magiczne, walczył ze smokiem, wspinał się po skałach i jeździł konno, wkroczył do świata zupełnie mu nowego, w którym nie tylko panują inne obyczaje, nie ma istot magicznych, ale i znaczenie słów może dalece odbiegać od tego, jak je dotąd rozumiał. Innymi słowy Oliver pojawił się trochę jak gość z odległej przeszłości w szkole XXI wieku, gdzie trzeba nie tylko szybko dostosować się do nowej rzeczywistości, ale także odnaleźć dla siebie nowy sens świata i nowe zainteresowania. Jak się okazuje, umiejętności aktorskie nabyte podczas odgrywania ciągle tej samej historii na kartkach powieści pomogą Oliverowi w odkrywaniu, co go interesuje. Aczkolwiek dołączenie do szkolnego teatru niekoniecznie wyjdzie mu na zdrowie.

Miłosne komplikacje

Brak rozeznania w nowym świecie spowoduje, że Oliver nie będzie rozumiał wielu jego niuansów. Zarówno sarkazm, jak i ironia czy złośliwość będą dla niego czymś nowym, dlatego nie od razu zrozumie, że największa przeciwniczka Delilah próbuje namieszać w ich relacji. Szkolne gry słowne są dla Olivera dziewiczym terenem i niestety na skutek braku zrozumienia wpakuje się w niezłe tarapaty. Jednakże największe kłopoty zaczną się dla obydwojga, gdy książka zacznie upominać się o swojego bohatera, zacznie sama się poprawiać i wywoływać coraz więcej problemów. Do tego choroba jej autorki znacząco wstrząśnie zarówno światem realnym, jak i światem powieściowym. Dość dodać, że tym razem bajka będzie znacznie mniej różowa, przybliży się nieco bardziej do goryczy szarego i rzeczywistego życia, jednakże nie na tyle, by pokazać to życie wyłącznie od jego najgorszej strony. Tym razem Jodi Picoult i Samantha v**an Leer nauczą swoich bohaterów umiejętności rezygnowania z siebie i swoich marzeń, co – jak się okaże – przyniesie im nie tylko smutek, ale i szczęście.**

Zgrany duet

Mama, czyli Jodi Picoult, oraz córka, czyli Samantha van Leer, stworzyły naprawdę zgrany duet pisarski. Czerpiąc z umiejętności i doświadczenia Jodi oraz pomysłowości i talentu Samanthy, stworzyły udaną opowieść o księciu i zwykłej dziewczynie, których połączyła miłość, ale rozdzielała… książka. Szczypta fantazji, trochę magii i odwiecznie uniwersalny temat miłości nadały tej powieści zarówno lekkości w fabule, jak i przyjemności w jej odbiorze. Niebanalny pomysł na wykreowanie świata z powieści dla dzieci, oryginalne rozwiązania fabularne związane z pochodzeniem księcia i wreszcie naturalne ukazanie życia księcia przy próbie adaptacji w nowej dla niego rzeczywistości sprawiają, że powieść „Po drugiej stronie kartki” nie tylko czyta się wyśmienicie, ale również przyjemnie się do niej wraca. Kolorowe ilustracje i różnicowanie narracji czcionką to już tylko skromny dodatek, będący kropką nad i całego projektu. Zalecam wygodne miejsce, pod ręką jakąś przekąskę i powieść „Po drugiej stronie kartki” jako receptę na udany wieczór. Książka dostępna jest także jako ebook w formatach EPUB i MOBI za ok. 27 zł.

Źródło okładki: www.proszynski.pl
Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro