Płyty z najpiękniejszymi polskimi kolędami

Uwielbialiśmy śpiewać je jako dzieci. Były głównym punktem programu każdych jasełek. To właśnie one – razem z karpiem, choinką i opłatkiem – są nieodłącznym elementem obchodzenia świąt Bożego Narodzenia w Polsce. Mowa oczywiście o kolędach, które towarzyszą nam podczas wigilijnej kolacji.

Emilia Postulka Emilia Postulka / 02-12-2015

„Mazowsze śpiewa kolędy” Zespół Mazowsze

Dla poszukujących tradycyjnych brzmień nie ma chyba lepszej propozycji. Mazowsze to jeden z największych zespołów odwołujących się do historii polskiej muzyki ludowej. Wśród wielu pozycji w ich artystycznym dorobku nie mogło oczywiście zabraknąć krążka z kolędami. „Mazowsze śpiewa kolędy” to reedycja płyty winylowej z 1963 roku, na której znalazło się 12 najpiękniejszych polskich kolęd, m.in. „Bóg się rodzi”, „Wśród nocnej ciszy” i „Przybieżeli do Betlejem”.

„Koncert kolęd i pastorałek w Bazylice Jasnogórskiej” Golec uOrkiestra

Górale stworzyli wiele pięknych kolęd i pastorałek, z których najbardziej znany tytuł to oczywiście „Oj, maluśki, maluśki”. Góralskie kolędy śpiewały największe gwiazdy polskiej estrady, ale najlepiej posłuchać ich w wykonaniu prawdziwych górali, na przykład Golec uOrkiestry. Dwupłytowy zapis świątecznego koncertu zespołu w Bazylice na Jasnej Górze to doskonała okazja, aby poznać nieznane nam dotąd utwory, a także posłuchać najpiękniejszych polskich kolęd w nowej odsłonie.

„Kolędy” Arka Noego

Komu śpiewanie kolęd sprawia największą radość? Oczywiście, że najmłodszym. Kolędy w wykonaniu dziecięcego zespołu Arka Noego będą prawdziwą gratką nie tylko dla maluchów, ale też dziadków i rodziców. Na krążku znalazły się najpiękniejsze polskie kolędy oraz bonusowe utwory w wersjach instrumentalnych, m.in. „Gdy śliczna panna”, „Dzisiaj w Betlejem” i „Gdy się Chrystus rodzi”. Płyta wydana z okazji 10-lecia Arki Noego to nie tylko prezent dla fanów, ale także próba zachęcenia wszystkich do wspólnego, rodzinnego kolędowania.

„Dawnych kolęd czar” różni wykonawcy

Płyta „Dawnych kolęd czar” to prawdziwa perełka, która zabierze nas w okres Bożego Narodzenia tuż po II wojnie światowej. Ten niezwykły album zawiera wyjątkowe wersje najpiękniejszych polskich kolęd. Wśród 18 utworów znajdziemy m.in. „Gdy śliczna panna” i „Lulajże, Jezuniu” w wykonaniu legendarnej śpiewaczki operowej Lucyny Szczepańskiej, a także kolędy śpiewane przez najsłynniejsze polskie chóry, m.in. „Dzisiaj w Betlejem” w wykonaniu poznańskiego chóru Stanisława Stuligrosza.

„Kolędy polskie” Włodek Pawlik

Płyta zawiera 16 najpiękniejszych polskich kolęd w interpretacji jednego z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych – Włodka Pawlika. Album „Kolędy polskie” – który muzycznie nawiązuje do wcześniejszej płyty Pawlika „Grand Piano” – pozwoli nam odkryć tradycyjne kolędy na nowo. Jazzowa stylistyka doskonale współgra z magicznym klimatem świąt Bożego Narodzenia i na pewno będzie wspaniałym uzupełnieniem wigilijnej kolacji u każdego melomana. Wymienione płyty to zaledwie ułamek albumów z najpiękniejszymi polskimi kolędami, które ukazały się w sprzedaży w ostatnich latach. Nasze bożonarodzeniowe tradycje, jak widać powyżej, nie giną pod naporem anglojęzycznych szlagierów świątecznych, dzięki czemu amatorzy kolędowania naprawdę mają w czym wybierać.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro