Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Płytki łazienkowe – 5 najciekawszych propozycji w różnych stylach

Łazienkę i kuchnię zdecydowana większość z nas remontuje raz na dłuższy czas, mając na uwadze wysokie koszty i uciążliwość takich prac. Warto więc pamiętać o tym, by stawiać na jakość i trwałość wybranych przez nas materiałów, którymi pokryjemy ściany, wszak będą nam towarzyszyć przez lata. Oto kilka propozycji ciekawych rozwiązań z płytkami ściennymi w roli głównej.

Igor Nowiński Igor Nowiński / 27-03-2017

W stylu metro

To jeden z najpopularniejszych obecnie trendów w naszych wykafelkowanych łazienkach. Chodzi oczywiście o słynne ceramiczne płytki w stylu metro. Skąd ta nazwa? To proste. Takie podłużne, prostokątne dekoracje ścian po raz pierwszy pojawiły się właśnie na ścianach stacji nowojorskiego metra. Potem podchwycili to też Brytyjczycy i Francuzi, wykańczając w ten sposób ściany podziemnych kolejek w swoich stolicach.

Najpopularniejsze płytki w typie metro są oczywiście białe, jednak coraz częściej można spotkać je też w innych kolorach, najczęściej odcieniach szarości i czarnym. Są uniwersalne i dobrze prezentują się zarówno w większych pokojach kąpielowych, jak i malutkich łazienkach. O uniwersalności tego rodzaju glazury świadczy też mnogość sposobów, w jaki można ułożyć je na ścianach. Najpopularniejszym stylem jest tzw. na cegiełkę, czyli w poziomych, poprzesuwanych względem siebie rzędach. Płytki w typie metro można też jednak układać w równą siatkę – poziomą lub pionową (ten pierwszy sposób optycznie poszerzy ścianę, a drugi – ją wydłuży), a coraz chętniej komponuje się je też w popularną jodełkę jak drewniany parkiet. Białe płytki tego typu najczęściej zestawia się z ciemną terakotą ułożoną w karo lub z biało-czarną mozaiką w stylu art déco.

Płytki à la marmur

To kolejne rozwiązanie, które cieszy się u nas coraz większą popularnością. Płytki ze wzorem imitującym marmur doskonale pasują bowiem zarówno do nowocześnie urządzonych łazienek, jak również do tych bardziej tradycyjnych. Glazura w takim stylu jest nie tylko bardzo elegancka, ale w dodatku dużo tańsza od prawdziwych marmurowych płyt, które są też wyjątkowo ciężkie i trudniejsze do utrzymania w czystości. Płytki à la marmur, choć droższe od tradycyjnej glazury, są zwykle większe, więc potrzeba ich mniej do pokrycia całej ściany. Każdej łazience dodadzą klasy i stylu, prezentując się wyjątkowo elegancko na ścianach i obudowach armatury łazienkowej.

Mozaika na ścianach

Mozaiki, czyli ułożone z małych kawałków ceramiki wzory, zachwycają już od czasów antycznych. Od dawna święcą też triumfy wśród miłośników urządzania wnętrz. Nic dziwnego, są bardzo eleganckie i gustowne, a w dodatku można dopasować je do każdego stylu. Mamy do wyboru mozaiki klasyczne, wykonane z materiałów imitujących naturalne kamienie, a także nowocześniejsze, z połyskujących, lustrzanych tworzyw. Wyłożenie łazienki, nawet najmniejszej, samą mozaiką jest jednak niezwykle kosztowne. Dobrze więc wykorzystywać ją jako dodatek do klasycznej glazury. Ułożone w rzędach lub kolumnach pasy z drobnej mozaiki mogą bowiem z powodzeniem zastąpić dekoracyjne listwy i ornamenty.

Łazienka w stylu glamour

Tym z was, którzy lubią błyskotki i bogato zdobione wnętrza, z pewnością przypadnie do gustu styl glamour. W łazience, podobnie jak w innych w ten sposób urządzonych pomieszczeniach, musi wiele się dziać. Najlepiej więc styl glamour wypada w większych łazienkach i pokojach kąpielowych. Aby uzyskać taki efekt, zdecyduj się na płytki we wzory przypominające luksusowe tkaniny, np. welur. Wspomniane już kafle imitujące marmur też idealnie wpasują się w tę konwencję. Gładką glazurę mieszaj ze wzorzystą – zarówno płytkami z nadrukowanym wzorem, jak i dekoracyjnymi listwami. Nie bój się szaleć – wszystko ma błyszczeć i rzucać się w oczy. Zamiast tradycyjnej listwy między płytkami ułóż np. przyciętą lustrzaną taflę. Nie zapomnij też o dodatkach: bogato zdobionym żyrandolu, lustrze w ozdobnej ramie i dekoracyjnych kwiatach, np. storczykach, które dobrze znoszą trudne warunki panujące w łazience.

Szklana tafla zamiast płytek

Jeszcze innym pomysłem może być rezygnacja z tradycyjnych płytek (zwykle na jednej ścianie) na rzecz modnej tafli lakierowanego szkła. To popularne w nowoczesnych kuchniach rozwiązanie coraz chętniej przenosimy także do łazienek. Szkło takie może być gładkie – zabezpieczy np. odsłonięte cegły lub beton – albo zadrukowane wybranym przez nas printem. To oryginalny i nietuzinkowy sposób na ozdobienie wnętrza łazienki.

Pamiętaj, że łazienka to miejsce sprzyjające relaksowi. Urządzając to pomieszczenie, kieruj się więc przede wszystkim własnym gustem i praktycznością wybranych przez siebie rozwiązań.

podziel się