Płyta indukcyjna czy ceramiczna? Jak wybrać idealną płytę do zabudowy?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna? Jak wybrać idealną płytę do zabudowy?

Coraz częściej decydujemy się na gotowanie z wykorzystaniem energii elektrycznej. Na wielu nowych osiedlach nie ma nawet instalacji gazowej. Oznacza to, że kuchnię wyposażymy w płytę grzewczą. Pozostaje tylko pytanie – indukcyjną czy ceramiczną?

udostępnij

Mikołaj BarbanellMikołaj Barbanell / 31-08-2016 / aktualizacja: 03-07-2019

Gotowanie z wykorzystaniem energii elektrycznej ma wielu zwolenników, choć niektórzy mogą obawiać się wysokich rachunków za prąd. W takim przypadku lepiej sięgnąć po droższą, ale o wiele bardziej oszczędną płytę indukcyjną. Płyty ceramiczne z kolei są tańsze, ale wizualnie wpasują się nawet do najbardziej nowoczesnej kuchni. Przyjrzyjmy się dokładnie obu rozwiązaniom i poznajmy ich zalety oraz wady. Płyta indukcyjna czy ceramiczna – która z nich jest bardziej komfortowa w użytkowaniu? Jak wyglądają kwestie utrzymania czystości takich płyt? Sprawdzimy też bezpieczeństwo obu rozwiązań.

Płyty grzewcze do zabudowy – indukcyjna i ceramiczna

Jeszcze kilka lat temu wśród płyt grzewczych do zabudowy popularniejsze były płyty gazowe. Jeśli w naszym domu mamy instalację gazową, to jak najbardziej możemy z nich korzystać. Płyta gazowa jest wykonana z różnych materiałów – może być ze stali, żeliwna lub emaliowana. Ze względów bezpieczeństwa coraz częściej wybieramy jednak gotowanie z wykorzystaniem energii elektrycznej. W wielu nowych domach i mieszkaniach deweloperzy rezygnują nawet z instalacji gazowej. Oznacza to, że w momencie nabywania sprzętów AGD do kuchni powinniśmy rozważyć elektryczną płytę do zabudowy.

Płyta indukcyjna lub ceramiczna do zabudowy – na Allegro znajdziemy mnóstwo modeli. Jaki zatem wybór będzie najlepszy? Zobaczmy pierwsze rozwiązanie. Wybieramy płytę indukcyjną. Jej główną zaletą jest bezpośrednie nagrzewanie naczyń. Wpływa to na bezpieczeństwo – blat w trakcie gotowania jest chłodny. Możemy go dotknąć, nie mamy również styczności z płomieniem, jak w przypadku płyt i kuchenek gazowych. Warto wiedzieć, że płyta indukcyjna zużywa mniej energii elektrycznej niż płyta ceramiczna. Dzieje się tak dlatego, że podgrzewane jest jedynie naczynie na konkretnym polu grzewczym, a nie cała powierzchnia płyty.

Teraz czas na opcję numer dwa, a jest to płyta ceramiczna. Tego rodzaju płyty grzewcze często są doceniane ze względu na wygląd. Prezentują się bardzo dobrze i pasują zarówno do eleganckiego, jak i nowoczesnego wystroju kuchni. Są również bardzo łatwe w czyszczeniu, a ich powłokę trudno zarysować. Z pewnością warto rozważyć zakup płyty ceramicznej wyposażonej w czujniki – dopóki na płycie nie postawimy naczynia, dopóty nie rozpocznie się proces grzania.

Bezpieczeństwo, wygoda użytkowania i oszczędność

Wiemy już, czym wyróżniają się płyty indukcyjne i ceramiczne. Jednak przeanalizujmy dokładniej, która opcja będzie bezpieczniejsza, wygodniejsza w użytkowaniu i oszczędna. Na początek poruszymy aspekt bezpieczeństwa. W trakcie gotowania należy uważać, aby przypadkiem nie oparzyć się o gorącą powierzchnię naczynia lub płyty. Tego jednak najczęściej nie wiedzą ciekawe świata dzieci. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się płyta indukcyjna. W trakcie gotowania podgrzewa się jedynie garnek na polu grzewczym (odpowiednik palnika). Nawet przy ustawieniu maksymalnej mocy cała płyta będzie co najwyżej delikatnie podgrzana, mimo to będziemy mogli jej spokojnie dotknąć bez przykrych konsekwencji.

Teraz porównajmy ten aspekt w działaniu płyty ceramicznej. Proces nagrzewania trwa dłużej niż w przypadku płyty indukcyjnej. Nagrzewa się też cała powierzchnia – musimy uważać, aby jej nie dotknąć, gdyż grozi to oparzeniem. Rozgrzana do wysokich temperatur płyta również bardzo powoli stygnie. Po przyrządzeniu posiłku lepiej poczekać ze sprzątaniem.

Jeśli chodzi o komfort użytkowania, to w tym przypadku płyta indukcyjna też daje więcej możliwości. Garnek lub patelnia z posiłkiem są bardzo szybko podgrzewane – w zależności od wybranej mocy. Jeśli wyłączymy grzanie, to płyta indukcyjna błyskawicznie jest zimna. Po pierwsze potrawa nam się nie przypali, po drugie my nie musimy obawiać się o dotknięcie nagrzanej płyty. Po gotowaniu płytę indukcyjną czyści się bardzo szybko. Jest to płaska powierzchnia, którą trzeba przemyć odpowiednimi środkami czystości. W przypadku płyty ceramicznej proces czyszczenia również przebiega sprawnie, tylko musimy zaczekać, aż jej powierzchnia ostygnie. Jeśli chodzi o komfort użytkowania, to po pierwsze musimy poczekać, aż płyta się nagrzeje. Po drugie po wyłączeniu mocy grzewczej pole (palnik) i płyta pozostają gorące – musimy zatem uważać, aby nasza potrawa się nie przypaliła.

Patrząc na działanie obu płyt, można dostrzec, że wersja indukcyjna będzie o wiele bardziej oszczędna w działaniu. Płyta nagrzewa naczynie dopiero po postawieniu go na polu grzewczym. Energia zużywana jest jedynie w trakcie procesu gotowania, nie zaś na podgrzewanie otoczenia. Płyta ceramiczna z kolei nagrzewa się dłużej i po gotowaniu oddaje ciepło do otoczenia. Zużywa do tego więcej energii. Płyta indukcyjna działa szybciej, a to przekłada się na mniejsze zużycie energii elektrycznej. Podsumowując wątek oszczędności, dochodzimy do wniosku, że mniejsze rachunki za prąd powinny być przy użytkowaniu płyty indukcyjnej. Należy jednak pamiętać, że jest ona droższa od płyty ceramicznej. Ponadto najlepiej używać dedykowanych do takiej płyty garnków – często na spodzie naczynia znajdziemy oznaczenie indukcji. Mimo inwestycji, jaka spotka nas na początku, to na przestrzeni lat na pewno zaoszczędzimy.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro