Płyta indukcyjna – co należy wiedzieć przed zakupem?

Płyta indukcyjna – co należy wiedzieć przed zakupem?

Płyty indukcyjne z roku na rok zyskują coraz większą popularność – i nie ma się temu co dziwić. Indukcja w kuchni to nie tylko duża efektywność, ale także bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Co należy wiedzieć przed zakupem płyty indukcyjnej?

udostępnij

Piotr PestaPiotr Pesta / 07-05-2018

Jeszcze jakiś czas temu w domach królowały głównie kuchenki gazowe, które niestety stanowią dla domowników pewne zagrożenie. Płyty indukcyjne nie dość, że są bezpieczniejsze, to w dodatku wyglądają naprawdę nowocześnie, przez co idealnie komponują się z kuchniami projektowanymi w nowoczesnym stylu.

Jak działa płyta indukcyjna?

W przeciwieństwie do kuchenek gazowych, płyty indukcyjne do swojego działania koniecznie potrzebują stałego źródła prądu elektrycznego. Specjalne cewki zamontowane pod płytą generują pole magnetyczne, które na skutek indukcji prądów wirowych zaczyna silnie rozgrzewać dno postawionego na płycie naczynia. Koniecznie musimy pamiętać, że do działania indukcji potrzebne są specjalne naczynia (zazwyczaj odpowiednio opisane na sklepowych półkach). Jeśli więc wymieniacie kuchenkę gazową na indukcyjną i nie posiadacie specjalnych naczyń – będziecie musieli ich koszt doliczyć do ceny płyty indukcyjnej.

Czy to się opłaca?

Nie da się ukryć, że koszt zakupu kuchenki z płytą indukcyjną jest zazwyczaj wyższy niż koszt kuchenki gazowej lub elektrycznej z płytą ceramiczną lub żeliwną. Jeśli chodzi o zużycie energii, to jednak warto zauważyć, że płyty indukcyjne dużo sprawniej wykorzystują dostarczany do nich prąd niż kuchenki żeliwne i ceramiczne. Dzieje się tak dlatego, że energia jest transferowana od razu do dna garnka i nie jest wytracana na nagrzewanie okolicznych elementów.

Bezpieczeństwo użytkowania

Ogromną zaletą płyt indukcyjnych jest ich bezpieczeństwo. Zjawisko indukcji rozgrzewa wyłącznie dno postawionego na płycie garnka lub patelni, a wszystko wkoło pozostaje chłodne lub co najwyżej lekko ciepłe. W takim przypadku nie ma więc obaw, że jakiś domownik poparzy się np. trzymając nad płytą dłoń. Naturalnie garnki postawione na płycie silnie się rozgrzewają, o czym należy pamiętać.

Dodatkowo płyty indukcyjne mają ogromną przewagę nad rozwiązaniami gazowymi. Kuchenki gazowe do swojego działania potrzebują dopływu łatwopalnego gazu, który w skrajnych przypadkach może doprowadzić do poważnych wypadków. Płyty indukcyjne w tej kwestii są o wiele bardziej bezpieczne.

Wygoda

Dzięki swojej konstrukcji płyty indukcyjne czyści się bardzo łatwo. Mamy tu do czynienia z płaską, równą powierzchnią, którą w razie zabrudzenia wystarczy wytrzeć. Płyty indukcyjne podgrzewają potrawy o wiele szybciej niż palniki gazowe czy płyty żeliwne lub ceramiczne.

Piekarnik

Wiele osób oprócz gotowania potraw chce w domu przygotowywać także wypieki. Jeśli mamy taki zamiar, warto zamiast samej płyty indukcyjnej kupić ją w komplecie z piekarnikiem. Oczywiście jeśli nie zamierzany korzystać z piekarnika, to nie ma sensu dodatkowo w niego inwestować, pomijając już fakt, że taki gadżet zajmie zdecydowanie więcej miejsca niż sama płyta.

Rodzaje i kształty płyt indukcyjnych

Zacznijmy od tego, jaką wielkość powinna mieć nasza płyta. W sprzedaży są płyty zarówno z dwoma polami grzewczymi, jak i z większą ich ilością (czterema, sześcioma itd.). Jeśli dysponujemy niewielką kuchnią, warto zastanowić się nad mniejszymi zestawami. Gdy jednak posiadamy sporą kuchnię i gotujemy dla większej ilości osób, warto zainwestować w coś z większą ilością pól indukcyjnych. Koniecznie zwróćmy też uwagę na wielkość i kształt pól grzewczych w naszej kuchence.

Niektóre płyty posiadają owalne pola lub pola podwójne, które przystosowują się do wielkości garnka. Niektóre bardzo zaawansowane modele posiadają ruchome pola grzewcze. Wystarczy, że garnek postawimy w specjalnie oznaczonym miejscu, a płyta sama pozna jego wielkość i położenie.

Warto również zadbać o to, aby kupowana przez nas płyta indukcyjna posiadała chociaż jedno pole booster. Dzięki niemu w błyskawicznym czasie możemy podgrzać zawartość naczynia. Jest to szczególnie przydatne, gdy np. chcemy bardzo szybko zagotować wodę na herbatę.

Instalacja elektryczna

Płyty indukcyjne, z uwagi na dość duże zapotrzebowanie na moc elektryczną, wymagają najczęściej specjalnego podłączenia. Większość płyt (chociaż nie wszystkie) pozwala na podłączanie zarówno za pomocą 1-fazowych instalacji 230 V, jak i 3-fazowych 400 V. W tzw. "blokach" najczęściej spotykamy instalacje 1-fazowe, podczas gdy np. w domach jednorodzinnych zazwyczaj istnieją też instalacje 3-fazowe.

Warto wiedzieć, że kuchenki podłączane do instalacji 3-fazowych będą osiągać większą sprawność niż podłączane do 1-fazowych. Należy jednak pamiętać, że zarówno podłączanie płyty do instalacji 3-fazowej, jak i 1-fazowej, musi być wykonywane przez uprawnionego elektryka. Wielu producentów uzależnia od tego ważność gwarancji na swój sprzęt. To szczególnie ważnie nie tylko jeśli chodzi o samą kuchenkę, ale także nasze bezpieczeństwo.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro