Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Płyta indukcyjna – co należy wiedzieć przed zakupem?

Jeszcze kilka lat temu płyty indukcyjne były znacznie mniej popularne niż ich gazowa konkurencja. Realia te zmieniły się jednak wyraźnie w ostatnim czasie, bowiem ceny tych urządzeń stały się znacznie bardziej przystępne, co w parze z wysoką efektywnością płyt indukcyjnych oraz ich bezpieczeństwem w codziennym użytkowaniu przekłada się na rosnącą popularność. Ponadto są to rozwiązania znacznie lepiej pasujące do nowoczesnych wnętrz, więc gdy kupujemy nowe mieszkanie lub przeprowadzamy spory remont w kuchni, wielu z nas świadomie wybiera indukcję kosztem płyt gazowych. Przed wyborem odpowiedzmy sobie jednak na pytanie, co trzeba wiedzieć o płytach indukcyjnych?

Przemysław Jankowski
Przemysław Jankowski 07-05-2018 aktualizacja: 28-08-2020

Czas czytania: 7 min

FacebookTwitter
zamknij

Płyta indukcyjna – co należy wiedzieć przed zakupem?

Jak działa płyta indukcyjna?

O ile działanie gazowej płyty grzewczej jest wszystkim powszechnie znane, o tyle indukcja jest bardziej skomplikowana. Przede wszystkim płyta indukcyjna działa na prąd, ale różni się od znanych i ciągle chętnie stosowanych w turystyce płyt elektrycznych. Indukcja jest, cóż, bardziej elegancka, a jej praca opiera się na specjalnych cewkach zamontowanych pod płytą grzewczą, które generują pole magnetyczne. Na skutek indukcji prądów wirowych pole to zaczyna silnie rozgrzewać dno postawionego na płycie naczynia. Co ważne, nie może być to byle jakie naczynie! Decydując się na indukcję w kuchni, należy upewnić się, że wykorzystywane garnki i patelnie są z nią kompatybilne – potwierdza to ikona znajdująca się najczęściej na dnie naczynia. Poza odpowiednim oznaczeniem garnki przeznaczone do pracy z płytami indukcyjnymi często odznaczają się grubszym dnem i właśnie po nim możemy je dość łatwo rozpoznać.

Czy indukcja się opłaca?

Choć płyty indukcyjne są dziś znacznie tańsze niż jeszcze kilka lat temu, nawet podstawowe modele są droższe niż ich gazowe odpowiedniki lub płyty elektryczne: ceramiczne lub żeliwne. Co ważne, indukcja charakteryzuje się niezwykle wysoką efektywnością, gdyż jest ona zdecydowanie sprawniejsza w wykorzystywaniu pobieranego prądu niż inne elektryczne płyty grzewcze. Dzieje się tak dlatego, że w przypadku indukcji generowane ciepło trafia i oddziałuje bezpośrednio na dno garnka i nie jest zużywane do nagrzewania elementów przenoszących ciepło, czyli w przypadku klasycznych rozwiązań elektrycznych: płyt ceramicznych lub żeliwnych. Rzecz jasna indukcja w praktyce wciąż jest wyborem droższym w eksploatacji niż płyty gazowe, ale jest bardziej efektywna, pozwala na skrócenie czasu przygotowywania potraw przed szybkie nagrzewanie garnków i patelni, co w konsekwencji również oznacza pewne oszczędności w wydatkowaniu energii.

Bezpieczeństwo – główna zaleta indukcji

Płyty indukcyjne zyskują przewagę nad innymi płytami grzewczymi pod względem bezpieczeństwa użytkowania, które ma kilka mocnych fundamentów. Po pierwsze, indukcja nagrzewa się wyłącznie w miejscu styku z dnem garnka lub patelni – pozostała powierzchnia pozostaje chłodna lub najwyżej ciepła, dzięki czemu ryzyko przypadkowego poparzenia się podczas gotowania na indukcji jest znikome. Po drugie, płyta indukcyjna eliminuje konieczność korzystania z łatwopalnego gazu, który (choć dziś jest to rzadkość) przy usterkach może się ulatniać i być skrajnie niebezpieczny. Poza tym łatwiej jest oparzyć się palnikiem, który rozkręcono na mocny płomień, niż płytą indukcyjną nagrzewającą się jedynie pod naczyniem. Tu podkreślmy, że indukcja nie nagrzeje się jeśli nie będzie na niej postawiony odpowiedni garnek. Po włączeniu grzania na danym polu, urządzenie samoczynnie je dezaktywuje, jeśli nie umieścimy na nim naczynia.

Po trzecie wreszcie, znaczna większość płyt dostępnych na rynku – może jedynie za wyjątkiem najtańszych modeli – ma funkcję automatycznego pauzowania lub wyłączania grzania w przypadku rozlania się wody na płytę. Jeśli więc coś nam się na płytę wyleje, ta sama się wyłączy. Kipiące mleko nie zatka nam zatem „palnika”, jak ma to czasem miejsce w przypadku kuchenek gazowych. Jak widać, płyty indukcyjne są nie tylko lepiej chronią użytkownika, ale i sam sprzęt. Po prostu ryzyko awarii przez złe użytkowanie jest w przypadku indukcji minimalne.

Wygoda użytkowania

Kolejnym z argumentów przemawiających za płytami indukcyjnymi jest wygoda użytkowania. Całkowicie płaska powierzchnia łatwo się czyści, zawsze wygląda estetycznie i zawsze działa idealnie. Nie ma tu ryzyka przerywającego palnika gazowego, który przytkał się przez kipiące mleko czy wylaną przypadkiem zupę. Wygoda czyszczenia idzie oczywiście w parze z wygodą gotowania. Na indukcji garnki nagrzewają się w mgnieniu oka. Korzystając z tego typu urządzeń, nie musimy czekać, aż garnek nagrzeje się na największym i najmocniej rozkręconym palniku gazowym lub aż pole grzewcze na klasycznych płytach elektrycznych nabierze odpowiedniej do gotowania temperatury – co potrafi trwać bardzo długo i wymagać pobierania olbrzymich ilości energii elektrycznej. Dzięki wysokiej efektywności indukcji gotowanie jest szybsze, prostsze i – co tu dużo mówić – przyjemniejsze.

Jaki rodzaj płyty indukcyjnej wybrać i na co zwrócić uwagę?

W sprzedaży znajdziemy różne rodzaje płyt indukcyjnych, od tych kompaktowych i wyposażonych w dwa pola grzewcze, po urządzenia do dużych kuchni, które potrafią mieć kilka takich pól (6, 8 etc.) Najbardziej praktyczne i przemyślane są modele wyposażone w 4 pola grzewcze, wśród których jedno jest małe, jedno duże i dwa w średnim rozmiarze – to najpopularniejsza konfiguracja, którą stosuje praktycznie każdy producent indukcji. Wybierając płytę, warto zmierzyć szerokość i głębokość szafki, na której chcemy zamontować ją w kuchni. W tym celu dobrze jest poradzić się specjalisty, by dokładnie dopasować płytę do mebla.

Gdy planujemy kupno płyty indukcyjnej, poza optymalną liczbą pól i układem, warto wybrać urządzenie charakteryzujące się jeszcze kilkoma cechami:

  • Pierwszą z nich jest bezstopniowa i płynna regulacja temperatury. Dzięki panelowi dotykowemu na płycie wystarczy przesunąć palcem, by wybrać pożądaną wartość temperatury – siłę grzania.

  • Drugą jest automatyczne wyłączanie płyty w przypadku, w którym nie jest na niej postawiony garnek oraz w sytuacji, w której zostanie zalana lub mocno zabrudzona podczas gotowania.

  • Trzecią cechą wartą poświęcenia jej odrobiny uwagi jest możliwość łączenia ze sobą pól grzewczych lub obecność elastycznego pola – oba rozwiązania pozwalają na używanie dużych garnków, a nawet kociołka czy brytfanny.

  • Czwartą i ostatnią z przydatnych cech indukcji jest obecność pola typu booster. Choć producenci nazywają je różnie, chodzi tu o pole grzewcze, na którym błyskawicznie uruchamia się najwyższy stopień grzania, co pozwala na bardzo szybkie rozgrzanie garnka.

Jakiej instalacji elektrycznej wymaga indukcja?

Płyty indukcyjne to urządzenia przeznaczone do pobierania bardzo dużej ilości energii elektrycznej, przez co wymagają specjalnego rodzaju podłączenia do domowej instalacji. Znacząca większość płyt indukcyjnych dostępnych na rynku umożliwia podpięcie do zasilania za pomocą 1-fazowej instalacji 230 V oraz 3-fazowej instalacji 400 V. W większości domów czy mieszkań wykorzystuje się instalację 1-fazową, choć należy mieć tu na uwadze fakt, iż płyta podłączona w trybie 3-fazowym będzie cechowała się wyższą efektywnością. Bez względu na to, jaki model wybierzemy i na jaki rodzaj instalacji się zdecydujemy, podłączenie musi być zawsze (nie ma od tego odstępstw) wykonane przez uprawnionego elektryka. Dlaczego? Otóż wielu producentów uzależnia respektowanie gwarancji swoich urządzeń właśnie od podłączenia wykonanego przez specjalistę. Poza tym, niewłaściwie podłączona płyta indukcyjna, jak każdy inny sprzęt elektryczny, może nie tylko źle działać, ale nawet narazić nas na niebezpieczeństwo. Reasumując, montaż płyty wykonać musi elektryk, który jest zobowiązany do pozostawienia po skończonej pracy stosownego zaświadczenia.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro