Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Plotery laserowe – przegląd wiodących marek

Precyzyjne cięcie w zakładach produkcyjnych jest na wagę złota. Dlatego równie cenny jest odpowiedni sprzęt, który zoptymalizuje proces wycinania w różnych rodzajach materiałów. Jakie plotery laserowe warto polecić?

Plotery laserowe – przegląd wiodących marek

Precyzja, niezawodność i łatwość obsługi – tych cech oczekuje się po dobrym sprzęcie niemal w każdej branży. Plotery laserowe gwarantują dokładne cięcie, jednak czy każde urządzenie jest godne polecenia? W wyborze może pomóc przegląd wiodących producentów oraz główne zalety ich produktów.

Plotery laserowe co2

Urządzenia wykorzystujące lasery co2 należą do najpopularniejszych rozwiązań na rynku ze względu na swoją uniwersalność. Tego typu ploterów laserowych używa się w procesie produkcji (wytwarzanie uszczelek czy podkładek), podczas obróbki technicznej (różnego rodzaju osłony i obudowy) oraz tam, gdzie precyzja łączy się z estetyką (napisy, decoupage, mała architektura). A to tylko najbardziej podstawowe sposoby na wykorzystanie plotera. Jednym z czołowych producentów tego typu urządzeń jest marka Weni Solution, oferująca szeroki zakres ploterów laserowych. Obecnie mogą zainteresować przede wszystkim wyborem ploterów zabudowanych, co wpływa na bezpieczeństwo użytkowania. Jedna z najnowszych serii WS-CM daje możliwość cięcia metali do 1,5 mm grubości oraz niemetali. Sprzęt wyposażony jest w stół przelotowy typu nożowego, dzięki któremu praca z ploterem jest bardziej komfortowa. Ponadto szybkie przesyłanie danych bez konieczności podłączania przewodu zapewnia kontroler Wi-Fi, a w precyzyjnym cięciu pomaga laserowy znacznik.

Jedną z istotniejszych cech, na które trzeba zwrócić uwagę jest system chłodzenia, zapewniający ciągłą oraz bezawaryjną pracę urządzenia. W przypadku plotera WS-CM za utrzymanie odpowiedniej temperatury odpowiada agregat chłodniczy o parametrach CW3000, CW5000 lub CW5200. Jednak to, co przyszłych użytkowników plotera powinno interesować w głównej mierze, to moc lasera. W przypadku mniejszych modeli, których koszt to około kilkudziesięciu tysięcy złotych, można już liczyć na sprzęt powyżej 100 W. Dla porównania do grawerowania potrzebna będzie moc w granicach 25-100 W. Większość materiałów niebędących metalami można ciąć laserem 60-watowym. Wpływa to także na szybkość pracy, jednak ta zależna jest też w dużej mierze od materiału.

Wśród nieco tańszych egzemplarzy duży wybór znaleźć można wśród urządzeń firmy Sunlaser. Plotery laserowe serii grawer M kosztują około 30 000 zł, a w zamian użytkownik otrzymuje unowocześniony system prowadnic, a całe urządzenie składane jest w pełni maszynowo, co wpływa na precyzję i zintegrowanie wszystkich podzespołów. Większość ploterów współpracuje z najpopularniejszymi programami jak AutoCAD, CorelDraw czy Photoshop. Niemniej przed zakupem lepiej upewnić się, czy dany model będzie kompatybilny z używanym na co dzień oprogramowaniem. Standardowa moc ploterów serii M to 80 W, ale dostępne są także modele od 60 W do nawet 180 W. Większość ustawień regulowana jest elektronicznie. Sporym udogodnieniem jest elektrycznie opuszczany stół.

Ploter CNC

Do mniejszych prac coraz częściej wykorzystuje się plotery CNC. Kompletując zestaw dodatkowych modułów, urządzenie tego typu może mieć wyjątkowo szeroki zakres zastosowań. Przykładem mogą być plotery laserowe CNC Stepcraft, które należą do maszyn systemowych, gdzie dokupując dodatkowe wyposażenie można nie tylko grawerować i ciąć, ale również skutecznie frezować, rysować czy nawet drukować w 3D. Ploter, którego koszt wynosi ok. 10 000 zł nie ma dużej mocy, dlatego sprawdzi się przede wszystkim jako narzędzie do grawerowania w drewnie, papierze, pochodnych metalu, tworzywach sztucznych czy tkaninach. Laser nie będzie w stanie przeciąć np. plastiku. Ten niemiecki producent oferuje szeroką gamę dodatkowych modułów do ploterów. Można zaopatrzyć się m.in. w minigrawerkę, nieduży nożyk czy długopis. Druk 3D oraz laser również należą do wyposażenia opcjonalnego.

Jak widać, nawet wśród niewielkich ploterów wybór jest bardzo duży, a przytoczone przykłady to tylko część z dostępnych urządzeń, które mogą mieć szeroki wachlarz możliwości. Decydując się na konkretny model, warto zadbać o to, by w pełni pasował on do potrzeb firmy i był skuteczny w pracach z określonym materiałem.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro