Zdaniem eksperta

Pleśń w łazience – jak usuwać i zapobiegać powstawaniu?

Jak usunąć pleśń w łazience i co zrobić, aby więcej się w niej nie pojawiła?

Monika Krzyśków Monika Krzyśków / 28-05-2015 / aktualizacja: 13-11-2018

W łazience panuje specyficzny mikroklimat – duża wilgotność, częsty kontakt z wodą i wysokie temperatury – dobry dla rozwoju mikroorganizmów takich jak pleśń. Wpływa na to również słaba wentylacja pomieszczenia i niedostateczna czystość. Jednak pleśń tak naprawdę może powstać w każdej łazience i niekorzystnie wpływać nie tylko na estetykę pomieszczenia, ale również na nasze zdrowie. Odpowiednia i szybka reakcja pozwoli wygrać walkę z pleśnią.

Pleśń w łazience występuje jako szary, czarny lub zielony nalot na fugach i silikonach. Nie wystarczy przetarcie wykwitu szmatką. Aby pozbyć się pleśni, należy działać bardziej radykalnie. Pierwsze kroki najlepiej podjąć niezwłocznie po zaobserwowaniu jej pierwszych oznak, w postaci delikatnych ciemnych kropek. Pleśń pojawia się w łazienkach źle wentylowanych, niewietrzonych, słabo ogrzewanych i nieprawidłowo izolowanych. Wykwity na fugach i uszczelnieniach silikonowych to jedynie zewnętrzne ślady pleśni, która najprawdopodobniej zaatakowała też wnętrze muru. Pleśni z fug i silikonów najlepiej pozbyć się razem z fugami i silikonami. Najpierw można jednak spróbować wyczyścić je specjalnymi środkami lub z użyciem domowych metod.

Usuwanie pleśni w łazience – usunięcie fug i silikonów

Jeśli czarny lub szary nalot zaatakował fugę kafelkową, należy ją całkowicie usunąć przy pomocy specjalnych noży lub pilników. Usuwanie fug to zajęcie trudne i czasochłonne, wymaga ostrożności, by nie uszkodzić delikatnych płytek. Pewnym ułatwieniem będzie użycie elektrycznej mikroszlifierki z końcówką frezującą. Po usunięciu starej fugi nanosimy w miejsca występowania pleśni środek grzybobójczy. Preparat ten powinien być tak dobrany, aby nie zniszczył powierzchni ceramicznych lub glazurowanych. Kiedy powierzchnia będzie sucha, możemy położyć nowe fugi. Warto zastosować fugi epoksydowe, które są wysoce odporne na wilgoć – dzięki temu zmniejszy się ryzyko ponownego wystąpienia pleśni. Podobnie postępujemy w przypadku, kiedy pleśń występuje na silikonie. Usuwamy go przy pomocy ostrego nożyka. Traktujemy miejsce środkiem grzybobójczym i po osuszeniu wypełniamy je nowym silikonem, najlepiej przeznaczonym do pomieszczeń mokrych, odpornych na wilgoć oraz pleśń i grzyby.

Pleśń w łazience – czyszczenie fug i silikonów

Jeśli wymiana starych fug i silikonów w łazience zajętej pleśnią to zadanie dla nas zbyt skomplikowane, możemy najpierw spróbować wyczyścić nieestetyczne wykwity. W tym celu powinniśmy użyć specjalnego preparatu, który jest skuteczny w walce z pleśnią i grzybami. Środek rozpylamy na objętej pleśnią powierzchni i zostawiamy na chwilę, aby mógł zadziałać, po czym zmywamy go wilgotną szmatką. Preparaty tego typu są zazwyczaj silnie żrące, należy więc pamiętać o rękawiczkach ochronnych. Jeśli udało nam się wyczyścić fugi i silikony z pleśni, powinniśmy zastosować odpowiedni impregnat, który hamuje rozwój pleśni w przyszłości.

Usuwanie pleśni w łazience domowymi sposobami

Walkę z pleśnią w łazience można również podjąć domowymi sposobami. Jeden z nich zakłada użycie octu zmieszanego w proporcji 1:2 z wodą. Preparat na bazie octu to świetny środek czystości, a wzbogacony o sodę oczyszczoną i pozostawiony na kilka chwil na zabrudzonych fugach i silikonie powinien poradzić sobie z uporczywymi wykwitami pleśni. Innym sposobem jest posypanie miejsc z pleśnią proszkiem do prania, pozostawienie go na około 20 minut, a następnie wyszorowanie zabrudzeń szczoteczką. W podobny sposób działa użycie pasty do zębów, soku z cytryny lub płynu do mycia naczyń.

Jak zapobiegać powstawaniu pleśni w łazience

W zapobieganiu powstawania pleśni najistotniejsza jest właściwa wentylacja łazienki. Jeśli pleśń pojawiła się w naszej łazience, powinniśmy zwrócić uwagę, czy komin wentylacyjny działa sprawnie. Jego prawidłowa praca zapobiega gromadzeniu się wilgoci i w rezultacie powstawaniu pleśni. Należy regularnie sprawdzać drożność komina i często czyścić kratki wentylacyjne. Dobrym uzupełnieniem wentylacji grawitacyjnej, która znajduje się w większości łazienek, są wentylatory mechaniczne, które montuje się w kanałach wywiewnych lub kratkach wentylacyjnych. Możemy je włączać po każdym prysznicu czy kąpieli lub mogą działać w sposób ciągły. Ponadto zwróćmy uwagę, czy drzwi w łazience mają otwory wentylacyjne, które służą wymianie powietrza i odprowadzaniu nadmiaru wilgoci.

Łazienkę powinniśmy wietrzyć, otwierając szeroko okno lub drzwi po każdym prysznicu i każdej kąpieli. Nie należy dopuszczać do sytuacji, kiedy para osadza się na ścianach i meblach w pomieszczeniu.

Jeśli problem pleśni stale powraca, należy zastanowić się nad remontem łazienki i zastosowaniem izolacji przeciwwilgociowej. Taką izolację powinniśmy wykonać przed położeniem kafelków na ścianie i podłodze. Tym sposobem wilgoć nie będzie wchodzić w mury, a tym samym pleśń nie zaatakuje ścian. Do izolacji przeciwwilgociowej możemy użyć folii w płynie, masy uszczelniającej lub zaprawy hydroizolacyjnej. Folią w płynie zabezpieczamy powierzchnie, które będą miały częsty kontakt z wodą, nadaje się zatem do pokrycia ścian i podłogi wokół brodzika czy wanny. Nakładamy ją pędzlem jak farbę w dwóch prostopadłych do siebie warstwach. Folia w płynie nie nadaje się do ścian, które mają być wykończone farbą, gdyż ta nie będzie się trzymać i może się łuszczyć. Masa uszczelniająca, podobnie jak folia w płynie, zabezpiecza przed wilgocią, a dodatkowo przed środkami chemicznymi. Jest to substancja na bazie żywic syntetycznych i cementu, którą nakłada się jak folię w płynie. Działanie masy uszczelniającej należy wzmocnić matami z włókien szklanych i taśmami hydroizolacyjnymi. Z kolei zaprawa hydroizolacyjna to substancja na bazie cementu, którą przed użyciem rozrabia się z wodą. Ma bardzo wysokie właściwości przeciwwilgociowe. Można ją stosować w pomieszczeniach, które mają stały kontakt z wodą, nawet w zbiornikach wodnych.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro