Plecaki na kółkach czy tradycyjne?

Wybór plecaka dla ucznia potrafi przysporzyć wiele problemów. Nie tylko wygląd, ale ciężar, materiały, z jakich jest wykonany, rodzaj zastosowanych zabezpieczeń, a także wyposażenie wnętrza i sposób noszenia plecaka – na to wszystko należy zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie.

Urszula Rogalska Urszula Rogalska / 30-11-2014

Odpowiednie parametry plecaka

Oczywiście, w zależności od wieku dziecka, estetyka plecaka uzależniona jest od aktualnych preferencji modowych. Bez względu jednak na wygląd, konieczne jest pamiętanie o wadze i wielkości plecaka. Obowiązuje zasada, że im lżejszy, tym zdecydowanie lepiej dla dźwigającego. Trzeba tylko pamiętać, że sama waga pustego plecaka nie powinna przekraczać 1,5 kg, a w przypadku dzieci z klas nauczania zintegrowanego nie więcej niż 1,2 kg. W przypadku już spakowanego bagażu szkolnego jego ciężar nie może przekroczyć 10% masy ciała dziecka. Jest to niezwykle istotne dla zdrowia najmłodszych i tych starszych. Zbyt duże obciążenie może u młodych ludzi prowadzić do dyskopatii, urazów biodrowych, kolanowych, skoliozy czy okrągłych pleców. Aby tego uniknąć, trzeba nie tylko wybrać odpowiedni wagowo plecak, ale także koniecznie uwzględnić jego wielkość do wzrostu noszącego. Kolejną istotną rzeczą jest materiał, z którego został wykonany plecak.

Materiał dobrego plecaka

Prosty przepis na dobrze uszyty plecak to głównie wykorzystany do tego solidny materiał, który jest wodoodporny i dający się łatwo wyczyścić. Bardzo często wykorzystuje się materiał Endura, który stworzony jest na bazie poliestru, lub wzmocniony Duralon. Oba mają na celu zabezpieczyć bagaż przed zmoczeniem i rozdarciem. Co istotne, samo zszycie jest niezmiernie ważne, by w wyniku eksploatowania i nierzadko nieszanowania przez dzieci swoich plecaków, nie powstały dziury i nie odrywały się elementy bagażu. Kolejną istotną sprawą jest usztywnione dno, dobrze wyprofilowany tył plecaka oraz regulowane, miękkie i szerokie szelki. Takie same wymagania są stawiane wobec tornistra. Te wszystkie elementy składają się na wygodę w noszeniu, ale także mają duże znaczenie dla zdrowia ucznia. Jak wiadomo, dobry materiał potrafi mieć swoją cenę, ale istnieje większa szansa na dłuższe użytkowanie aniżeli jeden czy nierzadko tylko pół roku szkolnego. Oprócz materiałów wykorzystanych do uszycia plecaka ważny jest też rodzaj jego przenoszenia.

Kółka w plecaku – tak czy nie?

Coraz częściej w szkołach można zaobserwować plecaki i tornistry na kółkach. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie zarówno dla najmłodszych, jak i dla starszych dzieci. Tak jak w przypadku podróży turystycznych dorośli korzystają z bagaży na kółkach, tak teraz w szkole uczniowie coraz częściej pchają i ciągną swój plecak, a nie przenoszą go na plecach. Przy wyborze plecaka z kółkami trzeba – oprócz ogólnych zasad wyboru dobrego bagażu szkolnego – spojrzeć na rodzaj kółek. Bardzo trwałe są kółka kauczukowe i osadzone na łożyskach. Jednak często można spotkać bagaż z plastikowymi, małymi kółkami. Wówczas może szybko dojść do wyłamania się części, a zwrotność bagażu nie jest tak duża jak w przypadku dobrej jakości kauczuku. Ponadto przy wyborze plecaka z dodatkową funkcją ciągnięcia istotne są jeszcze dwie kwestie: możliwość demontażu stelaża, co pozwala na eksploatowanie w sposób tradycyjny, oraz odpowiednio chowana rączka, która w sposób wygodny i łatwy powinna się zsuwać i rozsuwać.

Bez względu na ostateczną decyzję, przy wyborze plecaka na kółkach lub modelu tradycyjnego warto uwzględnić sposób poruszania się – autobusem, autem bądź pieszo. Dodatkowo również częstotliwość przemieszczania się w szkole – z klasy do klasy. Niezmiernie istotny jest też wiek dziecka oraz design danego plecaka. Każdy uczeń ma prawo sam zdecydować, z czym codziennie chce pokazywać się w szkole. Atrakcyjność plecaka zwiększa się wraz z dodatkami, na przykład odpowiednio wyprofilowanymi przegródkami na śniadaniówkę czy bidon. Niezbędne są odblaski, które uwidoczniają przechodnia w ciemny dzień. Warto zatem spokojnie poczytać opisy produktów i dać możliwość wyboru najbardziej zainteresowanym, czyli samym uczniom.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro