Plecak dla rowerzysty – jaki wybrać?

Lekki, ergonomiczny, dopasowany do sylwetki rowerzysty i jego potrzeb – taki powinien być plecak na rower. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Izabela Kieś Izabela Kieś / 04-01-2017

Nie każdy mały plecak spełnia wymagania świadomego swoich potrzeb rowerzysty. Bo nie chodzi tylko o to, jaką ma pojemność i czy nie przemaka w czasie deszczu. O tym, czy będzie dobrze służył osobie spędzającej na rowerze długie godziny, decyduje wiele innych jego cech. Na plecy i jazda!

Plecaki dla rowerzystów są lekkie, mają ergonomiczną konstrukcję, dzięki czemu łatwo wyjąć z nich rzeczy, których potrzebujemy. Mają pas biodrowy usytuowany nieco wyżej, by nie przeszkadzały w pedałowaniu, i pas na piersiach, by dobrze przylegały do pleców. Szyte są z nieprzemakalnych syntetycznych, czasami kilkuwarstwowych tkanin. Modna skóra, wełna i filc, choć są pięknymi materiałami, na niewiele się tu zdadzą. Tkaniny używane do produkcji plecaków rowerowych pokryte są specjalnymi powłokami, często teflonem, dzięki którym krople wody błyskawicznie po nich spływają i nie przykleja się do nich brud. Plecaki są też specjalnie zabezpieczane w miejscach zszycia. Po pierwsze, mają specjalne wstawki wzmacniające. Po drugie, szwy są pokrywane specjalną powłoką uszczelniającą. Posiadają specjalne systemy, dzięki którym skóra w miejscach, w których styka się z plecakiem (ramiona, plecy, biodra), może oddychać. Zazwyczaj rozpoznajemy, że zostały one zastosowane, dzięki siateczce umieszczonej na plecach, szelkach i pasie biodrowym. Tak zwana siatka dystansująca jest rozpięta na lekkiej ramie. Między ramą a powierzchnią plecaka zachowany jest odstęp, dzięki czemu wilgoć zostaje błyskawicznie odprowadzona na zewnątrz. Czasami producenci stosują systemy tak ułożonych gąbek, że między nimi tworzą się kanały wentylacyjne. W efekcie mamy na plecach miękką, kilkunastomilimetrową poduszkę „oddychającą”.

Ważną cechą plecaków rowerowych jest możliwość dopasowania ich do naszej sylwetki. Różnego rodzaju paski i sprzączki nie są jednak idealnym rozwiązaniem, bo kształty kobiece i męskie mogą się bardzo, bardzo różnić. Dlatego producenci wypuszczają na rynek plecaczki przeznaczone dla kobiet. Tego typu produkty są specjalnie oznaczane, np. literą „W”.

Rodzaje plecaków rowerowych

Jak już wspominaliśmy, każdy rowerzysta dobiera sprzęt do swoich potrzeb. Nie chodzi tylko o walory estetyczne, ale przede wszystkim o to, w jakich okolicznościach używa się plecaka i jaki styl jazdy preferuje. Inny plecak spełni oczekiwania osoby jeżdżącej po mieście i wożącej w nim całe swoje wyposażenie (plecak miejsko-wycieczkowy), a inny kolarza podróżującego na długich trasach z bagażem umieszczonym w sakwach rowerowych (plecak kolarski).

Plecak miejsko-wycieczkowy

Używane są w czasie jazdy po mieście (często do pracy) i krótkich wypadów za miasto. Są zazwyczaj duże, gdyż na krótkich dystansach rzadko używamy sakw rowerowych. Ich pojemność wynosi około30 l, mają wiele przegródek, kieszeni na drobiazgi i dodatkowych pasków, np. do przytroczenia pompki. Często z przodu wyposażone są w dużą kieszeń z siatki, w którą można włożyć kask rowerowy. Ich rozwinięciem są hybrydowe plecaki sportowo-biurowe z dodatkowymi kieszeniami dostępnymi po rozpięciu suwaka, specjalnie wzmacnianą kieszenią na laptop i organizerami na klucze, wizytówki, telefon zasilacz itp.

Plecaki kolarskie

To konstrukcje lekkie, bo służą kolarzom pokonującym trasy długie lub trudne, np. górzyste. Są przeznaczone do sportowej, dynamicznej jazdy, dlatego mają niewielkie wymiary (wkłada się do nich tylko najpotrzebniejsze rzeczy), opływowe kształty i szeroką przestrzeń wentylującą plecy. Są bardzo lekkie i muszą – to bardzo ważne – doskonale przylegać do ciała. Ich skrajną wersją są ultralekkie plecaczki, w których zmieszczą się tylko dokumenty, batony energetyczne, bidoni kurteczka membranowa.

Plecak rowerowy może oferować jeszcze wiele innych dodatków, np. zaczep na osprzęt, wewnętrzne kieszonki z otworem, przez który wyprowadza się rurkę z bidonu, itp. To wszystko może mieć, ale nie musi. Musi natomiast posiadać dobrze widoczne elementy odblaskowe, by wieczorami i w nocy rowerzysta był dobrze widoczny.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro