PlayStation 4 Pro czy PlayStation 4 Slim, którą konsolę wybrać

PlayStation 4 Pro czy PlayStation 4 Slim, którą konsolę wybrać

Świat konsoli rządzi się swoimi prawami. Zapewne zmiany na rynku nie są tak częste, jak w przypadku podzespołów i akcesoriów komputerowych, ale ostatnio i tutaj możemy zaobserwować pewne poruszenie. Osoby, które nie są zaznajomione z tym tematem i nie śledzą rynku, mogą mieć drobny problem podczas zakupu nowej konsoli. Jak to wygląda w przypadku PlayStation 4? Jaki model lepiej kupić – Slim czy Pro?

udostępnij

Kamil RogalaKamil Rogala / 05-01-2017

Wydaje się, że wybór między dwoma modelami jest prosty i oczywisty – wystarczy postawić na mocniejszą konsolę, dopłacając kilkaset złotych, bo to inwestycja na przyszłość itp. Niestety, nie jest to tak oczywiste, zaś zakup mocniejszej konsoli nie zawsze będzie opłacalny i sensowny, choć perspektywa posiadania mocniejszego i nowszego sprzętu bardzo kusi. Skończmy jednak z domysłami i poznajmy bliżej obie wersje.

PlayStation 4 Slim

Model PlayStation 4 Slim miał premierę we wrześniu 2016 roku, a technicznie i wydajnościowo nie różni się od swojego „grubszego” i większego poprzednika. Pod względem wizualnym obudowa uległa znacznemu zmniejszeniu, co jednym się podoba, a innym niekoniecznie. Warto zauważyć, że w zestawie pojawił się odświeżony kontroler DualShock 4 z dodatkowym świecącym paskiem przy panelu dotykowym. Co ciekawe, te świecące paski bardzo przeszkadzały graczom już w poprzednich wersjach kontrolera, zaś Sony ich nie posłuchało i dodało kolejny świecący element.

Jeśli chodzi o gry, wszystkie tytuły z poprzedniej wersji będą działały na nowej odmianie, większość z nich w rozdzielczości 1080p (Full HD – 1920 x 1080 pikseli) i z prędkością 30 klatek na sekundę. Niektóre tytuły oferują niższą rozdzielczość 720p, ale lepszą płynność – 60 klatek na sekundę. Jeśli posiadamy duży telewizor Full HD, niższa rozdzielczość może nieść ze sobą zauważalnie gorszą jakość obrazu, ale dla początkujących graczy nie będzie to miało większego znaczenia. Pamiętajmy, że mocny komputer zaoferuje o wiele lepszą jakość grafiki, ale dla większości graczy możliwość grania na kanapie i dużym telewizorze, bez zmartwień dotyczących wydajności karty graficznej bądź procesora, będzie największą zaletą.

PlayStation 4 Pro

Pod względem wizualnym obie konsole są do siebie dość podobne – jedna jest nieco większa, ma więcej „warstw” i ostrzejsze rogi, ale ogólny zamysł stylistyczny jest bardzo podobny. Najważniejsze jest to, co skrywa się wewnątrz, a tam są naprawdę spore różnice w porównaniu do poprzedniego modelu. Zacznijmy od procesora X86-64 AMD Jaguar o taktowaniu 2,1 GHz. Według testów jest on około 30% mocniejszy od poprzedniego 8 Core AMD Jaguar 1,6 GHz. To nie jest jednak największa zmiana, gdyż wisienką na torcie jest układ graficzny.

W nowej odmianie jest to 36 ulepszonych jednostek GCN 911 MHz, co daje 4,2 TFLOPS. Dla porównania w poprzedniej wersji oraz opisywanej wyżej odmianie Slim jest to 18 jednostek Radeon o taktowaniu 800 MHz. Testy wykazały, że nowy układ jest o ponad 130% mocniejszy od poprzednika. To nie wszystko, bowiem w nowej wersji co prawda również wykorzystano 8 GB pamięci DDR5, ale jest ona o wiele szybsza – 218 GB/s w porównaniu do 176 GB/s. Pokłosiem tych zmian jest znacznie wyższa ogólna wydajność, obsługa rozdzielczości 4K i trybu HDR. Ale co to daje w praktyce?

Którą wersję konsoli wybrać?

Czy droższa i mocniejsza zawsze oznacza lepsza? W większości przypadków tak, ale wszystko zależy od tego, czego szukamy, jakie mamy plany na przyszłość, jeśli chodzi o granie oraz jak często i na jakim poziomie będziemy grać.

PlayStation 4 Slim jest zauważalnie tańsza od mocniejszej odmiany Pro – podstawowy zestaw bez gry możemy kupić już za około 1000 zł. Takie rozwiązanie będzie idealne dla tych, którzy nie mieli do czynienia z konsolą PS4, posiadają telewizor w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli), w najbliższych latach nie planują wymiany telewizora na model z rozdzielczością 4K i technologią HDR (koszt takiego modelu to co najmniej 4000–5000 zł). Dla takich graczy „gorszy” model konsoli będzie w zupełności wystarczający i zapewni długie godziny wspaniałej zabawy.

Odmiana Pro skierowana jest do bardziej wymagających graczy, którzy wiedzą, czego chcą, posiadają lub planują kupno telewizora 4K z funkcją HDR i są bardzo wymagający, jeśli chodzi o jakość grafiki. Pamiętajmy, że mimo dużo większej mocy nowa konsola nie jest w stanie generować grafiki w takiej rozdzielczości. Nawet potężne PC mają z tym problem. Nowa PS4 Pro podbija jednak generowany obraz do takiej rozdzielczości i wygładza krawędzie. Na telewizorze 4K z funkcją HDR różnica w jakości grafiki między odmianą Slim i Pro będzie zauważalna, ale na telewizorze Full HD bez trybu HDR różnica odrobinę maleje. Mimo to zaletą może być możliwość osiągnięcia pełnej rozdzielczości 1080p i płynności 60 kl/s.

Wydajność i rozdzielczość swoją drogą, ale najważniejszą różnicą jest obsługa technologii HDR. To dzięki niej odmiana PlayStation 4 Pro jest kuszącą propozycją. HDR to technologia, dzięki której obraz, gama kolorów i jasność są porównywalne z tym, co widzi ludzkie oko. W praktyce taki obraz na telewizorze sprawia wrażenie dużo bardziej realistycznego. Jest on jaśniejszy i bardziej szczegółowy. Pamiętajmy jednak, że tryb HDR jest dostępny tylko na zaawansowanych i zazwyczaj bardzo drogich telewizorach – na starszych modelach LCD i LED tego nie doświadczymy.

Reasumując, jeśli ktoś poszukuje sprzętu nowoczesnego, planuje w przyszłości zmienić telewizor na zaawansowany model lub po prostu chce „wyciągnąć” z nowych gier wszystko, co tylko się da, inwestycja około 1800 zł w model PlayStation 4 Pro będzie uzasadniona. Jeśli natomiast konsola ma być tylko okazjonalną rozrywką, nie interesuje nas tryb HDR, zaś różnicy w płynności bądź rozdzielczości nie widzimy, lepiej kupić tańszy model, a różnicę przeznaczyć na kilka ciekawych gier.

Przeczytaj również: Pokój gracza – jak urządzić dla nastolatka?

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro