Płatności zbliżeniowe – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Płatności zbliżeniowe stały się w Polsce bardzo popularne. Praktycznie każda karta oferuje już taką funkcję, a rodacy cenią sobie idącą wraz z nią wygodę. Co należy wiedzieć, by bezpiecznie korzystać z płatności zbliżeniowych? Przedstawiamy najważniejsze kwestie.

Wojciech Onyśków Wojciech Onyśków / 26-10-2016

Karta zbliżeniowa – jak to działa?

Wykonanie płatności zbliżeniowej jest niezwykle proste. Po aktywowaniu terminala przez sprzedawcę wystarczy przyłożyć do niego kartę, by zapłacić za zakupy. Jak to wygląda pod względem technicznym? Płatności zbliżeniowe wykorzystują indukcję elektromagnetyczną. Po zbliżeniu karty do terminala następuje zasilenie układu RFID pracującego w standardzie NFC. Wysyła on specjalny sygnał do terminala, zawierający dane niezbędne do przeprowadzenia transakcji – numer karty, datę ważności i kod dynamiczny, wymagany do autoryzacji transakcji. Dzięki temu możliwe jest szybkie zapłacenie za zakupy.

Zalety płatności zbliżeniowych

Podstawową zaletą korzystania z płatności zbliżeniowych jest szybkość dokonywania transakcji. Po uruchomieniu terminala nie trzeba wkładać karty i wpisywać numeru PIN. Wystarczy przyłożyć kartę do czytnika, a płatność zostanie dokonana automatycznie. Płatności zbliżeniowe nie muszą być nawet wykonywane za pomocą karty płatniczej. Banki bardzo często oferują dodatkowe naklejki, które można przylepić np. na smartfona. Działają one w ten sam sposób, autoryzując płatność. Wychodząc do sklepu, nie trzeba zatem zabierać portfela. Wystarczy nam telefon, breloczek lub zegarek.

Karty z funkcją płatności zbliżeniowych mogą też pełnić inne role. Ten sam system może być zintegrowany z elektronicznym biletem miejskim, kartą parkingową czy legitymacją studencką. Zmniejszamy więc ilość „plastiku” w naszym portfelu. Dla niektórych ciekawą opcją jest możliwość zrobienia debetu na karcie, która teoretycznie tego nie oferuje. Wszystko ze względu na fakt, iż transakcje zbliżeniowe księgują się znacznie dłużej niż tradycyjne. Warto pamiętać o tym, że debet jest wysoko oprocentowany i lepiej nie zwlekać z uregulowaniem długu.

Jakie są niebezpieczeństwa i jak się przed nimi ustrzec?

Płatności zbliżeniowe to przede wszystkim wygoda. Brak konieczności wpisywania PIN-u może się okazać niekorzystny, gdy zgubimy kartę płatniczą lub wpadnie ona w niepowołane ręce. W takim przypadku należy od razu zastrzec ją w banku. Nie zawsze jednak wiemy, że zgubiliśmy kartę. Zabezpieczeniem przed utratą wszystkich środków na koncie jest limit pojedynczej transakcji. Domyślnie jest to 50 zł. Płatności zbliżeniowe służą bowiem do drobnych zakupów. Istnieje także możliwość ustalenia dziennego limitu transakcji dotykowych. Możliwe jest również wykupienie ubezpieczenia karty. W takim przypadku pieniądze za nieautoryzowane płatności zostaną nam zwrócone. Niekiedy robi to sam bank po weryfikacji zgłoszenia.

Smartfonowa rewolucja

Na świecie coraz popularniejsze stają się systemy płatności wykorzystujące smartfon jako kartę płatniczą. Wystarczy odpowiednie urządzenie z modułem NFC i przypisanie numeru bankowego w specjalnej aplikacji. Wśród najpopularniejszych systemów tego typu wymienia się Apple Pay, który jest kompatybilny z iPhone’ami. Podobne możliwości oferuje Samsung Pay (np. Samsung Galaxy S7) czy Android Pay. Do autoryzacji płatności za pomocą smartfonów można wykorzystać czytnik linii papilarnych.

Obecnie żaden z tych systemów oficjalnie nie funkcjonuje na terenie Polski, ale kwestią czasu jest pojawienie się odpowiednich rozwiązań i płatności zbliżeniowe będą jeszcze wygodniejsze.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro