Piórnik dla pierwszaka

Kompletowanie wyprawki szkolnej wymaga przygotowań, bo tylko przemyślane zakupy sprawią, że maluch będzie miał zapewnione niezbędne przybory, a rodzice nie przeznaczą na ten cel całej wypłaty. W piórniku pierwszaka muszą znaleźć się przede wszystkim akcesoria do pisania, kolorowania, linijki, nożyczki i temperówka.

Joanna Jędrzejczyk Joanna Jędrzejczyk  / 30-08-2016 / aktualizacja: 30-01-2018

Wśród bogatej oferty piórników znajdują się modele już wyposażone oraz te, które trzeba samodzielnie zapełnić, np. piórniki w formie sztywnej tuby lub saszetki. Najważniejszym elementem wyposażenia jest pióro lub długopis dobrej jakości. Niezbędne w plecaku pierwszaka są również kredki świecowe.

Piórnik do pierwszej klasy – model

Dobry piórnik to taki, który jest wytrzymały i odporny na zabrudzenia. Nie może być również zbyt ciężki. Dziecko będzie w nim nosiło dużą ilość przyborów, dlatego etui na nie powinno być dodatkowym obciążeniem dla kręgosłupa.

Kolorowy piórniki-tuba Spokey Easy oraz piórnik jamnik czy piórnik płaski są dobrym wyborem, gdy maluch chce i potrafi sam zaaranżować w nim przestrzeń. Mają one jedną komorę i formę saszetki lub usztywnianego etui. Jednak liczba przyborów, które muszą się znaleźć w plecaku pierwszaka powoduje, że bardziej funkcjonalne w tym przypadku będą piórniki komorowe, zasuwane z boku. Można w nich utrzymać większy porządek. Dobrym przykładem jest piórnik dwukomorowy, np. z linii Coolpack. Jeżeli dziecko potrzebuje organizera, najlepiej kupić mu piórnik rozkładany, z dwiema lub trzema komorami oraz przegródkami i pętlami na długopisy czy kredki. Dzięki temu wszystko będzie zawsze na swoim miejscu i pod ręką.

Wyposażenie piórnika dla pierwszoklasisty

Rozkładany piórnik z wyposażeniem to dobry pomysł, gdy na szczegółowe kompletowanie jego zawartości nie ma już czasu lub dziecko samo chce wybrać wszystkie przybory. Jednak tego rodzaju modele (szczególnie te w cenie do 50 zł) często zawierają artykuły piśmiennicze niskiej jakości. Decydując się na zakup piórnika z wyposażeniem, najlepiej sięgnąć po model z nieco „wyższej cenowo półki”. Piórnik z wyposażeniem może być jedno, dwu, trzy, a nawet czterokomorowy. Należy pamiętać, że im większa liczba komór tym piórnik będzie cięższy.

Najważniejsze w piórniku są długopis lub pióro. Piórniki z wyposażeniem często nie zawierają tego elementu, za to mają miejsce na jego uzupełnienie. Jest on kluczowy, dlatego najlepiej wybierać spośród produktów dobrej jakości, np. Stabillo czy Parker. Pierwszak, a szczególnie leworęczny, potrzebuje długopisu lub pióra (najlepiej kulkowego) szybkoschnącego. Dzięki temu nie będzie rozmazywał dłonią napisanych liter.

Siedmiolatek potrzebuje w szkole dużej ilości kredek. Niezbędne będą kredki ołówkowe i świecowe. Ważne również jest, by w przypadku piórników z wyposażeniem zwrócić uwagę, czy kredki mają wymagany w szkole zestaw kolorów. Powinny znaleźć się w nim przede wszystkim kolory, takie jak: czarny, brązowy, niebieski, zielony, czerwony, żółty i różowy. Niektóre piórniki z wyposażeniem mają dodatkowe miejsca na dołożenie własnych akcesoriów, np. długopisu czy kolorów kredek. Piórniki z wyposażeniem najczęściej nie mają kredek świecowych, za to imponujący zestaw flamastrów, których ilość można zredukować o połowę lub całkowicie je usunąć na rzecz niezbędnych świecówek.

W piórniku pierwszoklasisty musi być również miejsce na ołówek (optymalną twardością będzie HB), linijkę, ekierkę, gumkę do ścierania (najlepiej nie niszczącą papieru – polimerową) kątomierz, temperówkę i cyrkiel.

Warto zwrócić uwagę, czy wybrany model piórnika jest wyposażony w bardzo funkcjonalną przezroczystą przegródkę na plan lekcji.

Jaki piórnik dla pierwszoklasisty – design i kolorystyka

Dziecko, które samo decyduje o wyborze akcesoriów szkolnych chętniej z nich korzysta. Ważne jest, by maluch był zaangażowany w proces kompletowania wyprawki i uwzględnione zostały jego preferencje. Wśród piórników można znaleźć takie, które mają nadruk z postaciami z bajek, jak Hot Wheels, Kraina Lodu, Reksio, Minionki czy Barbie. Są też egzemplarze pluszowe, z wizerunkami zwierząt, kolorowymi printami oraz jednobarwne. Można też stylistycznie dobrać piórnik do plecaka. Jednak warto pamiętać, że designerski piórnik, np. w kształcie piłkarskiego buta może nie być funkcjonalny, ponieważ ma zbyt mało miejsca w środku. Wówczas konieczne będzie zakupienie dodatkowego piórnika na wszystkie niezbędne akcesoria. Piórniki dla dzieci najczęściej wykonane są z odpornego na eksploatację i zabrudzenia poliestru. Warto zdecydować się na model dobrej jakości, który wytrzyma przynajmniej do końca roku szkolnego.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro