Pimp your furniture! Przegląd nietuzinkowych uchwytów, gałek i naklejek na i do mebli

Przestrzeń, którą aranżowaliśmy z taką dbałością o detale, zaczyna nas nudzić? Stara meblościanka wywołuje mdłości? Chyba większość z nas zna to uczucie. Nawet doskonale urządzone wnętrze z czasem może się opatrzyć. Najprostszym rozwiązaniem jest zakup nowych mebli i dodatków, które wprowadzą nowe życie do starych kątów. Jednak takie działanie często wiąże się ze sporymi wydatkami. Wbrew pozorom, nie jesteśmy zmuszeni ponosić wielkich nakładów finansowych, aby mieszkać w ładnym, nowym wnętrzu.

Krzysztof Łukanowski Krzysztof Łukanowski  / 02-09-2015

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele elementów, które tchną drugie życie w stare meble, a przestrzeń, która już się opatrzyła, zamienią w ciekawe wnętrze. Starym szafkom kuchennym przyda się wymiana uchwytów otwierających drzwiczki i szuflady. Nowe gałki wprowadzą niebagatelną zmianę w starej przestrzeni. Niemałą zmianę może tez przynieść umiejętne wykorzystanie naklejek czy pomalowanie starych frontów meblowych.

Gałki ceramiczne

To zaskakujące, do jakiej zmiany może przyczynić się wymiana gałki w szafce, zwłaszcza że jej przeprowadzenie nie wymaga od nas prawie żadnego wysiłku. Stary uchwyt z łatwością wykręcimy z korpusu szafki, a na jego miejsce zamontujemy nową gałkę. Na Allegro znajdziemy zachwycające gałki ceramiczne w kropki. W sklepach możemy wybierać spośród najróżniejszych kolorów i wzorów. Gałki w stylu vintage nadadzą naszej przestrzeni unikalnego charakteru. Piękne elementy wykonane z porcelany potrafią znacząco odświeżyć stare meble. Gałki ceramiczne w kropki mogą trochę przywodzić na myśl styl pin-up girls, czyli modę z lat 50. Niezależnie od tego, na jakie gałki zdecydujemy się wymienić dotychczasowe uchwyty, z pewnością nadamy nowego klimatu wnętrzu.

Uchwyty do szafek

Również stare uchwyty w meblach możemy zastąpić nowymi modelami, o ciekawych kształtach i żywych kolorach. Kiczowate uchwyty z plastiku, które produkowane są na masową skalę, możemy wymienić na stylowe uchwyty retro. Styl vintage zawsze będzie ponadczasowy, niezależnie od tego, co będzie akurat w modzie, gdzieś obok będzie na czasie inspirowanie się stylistyką pochodzącą z początku poprzedniego wieku. Zamontowanie uchwytu w szafce zazwyczaj wymaga dwóch dziurek, są również modele potrzebujące trzech otworów. Jeżeli jednak do tej pory szafkę otwieraliśmy za pomocą uchwytu, stare otwory najczęściej powinny pasować do nowych uchwytów.

Naklejki na meble

Co możemy zrobić, gdy fronty starych szafek przyprawiają nas o mdłości? Nie pozostaje wówczas nic innego jak zainwestowanie w dostępne na rynku naklejki na meble. Kolorowe nalepki dadzą starym meblom drugie życie. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w pokoju dziecka czy też w azylu młodej osoby. Na Allegro znajdziemy szeroki wybór naklejek. Możemy podjąć decyzję o zakupie naklejek z motywami roślinnymi – taki wybór z pewnością sprawdzi się w pokoju dziewczyny. Chłopcy będą uradowani z naklejek w czaszki. Ponadto możemy również wybrać neutralne naklejki o kształcie figur geometrycznych.

Fototapeta

Jeśli chcemy dodać wyrazu przeciętnej szafce, wartopomyśleć o wyborze fototapety, którą możemy przykleić na całe skrzydło takiego mebla. Znajdziemy również olbrzymie naklejki, którymi zakleimy stare, nieciekawe drzwi. Z kuchennej szafki może np. zerkać na nas oko zebry w naturalnych wymiarach, a chcąc wyciągnąć rzeczy z sypialnianej szafy, możemy otwierać budkę telefoniczną rodem z centrum Londynu. Na Allegro znajdziemy olbrzymi wybór fototapet. Dla fanów piłki nożnej idealnym rozwiązaniem będzie wizerunek idola na szafie koło łóżka. Zakochanej parze przypadnie do gustu zdjęcie kochanków, a z kolei szafkom kuchennym będzie do twarzy z fototapetami przedstawiającymi motywy roślinne. Fototapeta to dobry pomysł, aby całościowo załatwić problem nieciekawych frontów.

Farby do mebli

Malowanie mebli wymaga od nas nieco więcej ingerencji w zastany materiał, ale efekty mogą być powalające. Szczególnie gdy skorzystamy z odpowiednio dobranej farby. Wybór farby będzie zależał od efektu, jaki chcemy uzyskać. Akrylowe farby metaliczne Renesans są na tyle wszechstronne i praktyczne, że możemy skorzystać z nich do odnowienia zarówno starych mebli, jak i przedmiotów użytkowych, a także do przemalowania fragmentu ściany. Kilka ruchów pędzlem wystarczy, aby nudne powierzchnie przyjęły interesującą szorstką teksturę. Ponadto część frontów możemy pomalować za pomocą farby tablicowej, dzięki czemu opatrzone szafki zmienią się w nowoczesne tablice do pisania. Dostępne na rynku farby dają nieograniczone możliwości w kreowaniu ciekawych przestrzeni.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro