Pilot uniwersalny – jak wybrać właściwy model?

Pilot uniwersalny – jak wybrać właściwy model?

Zdarza się, że chcemy usiąść i obejrzeć telewizję, i potrzebujemy do tego kilku pilotów – od telewizora, dekodera i kina domowego. Jak bardzo frustrujące jest to, gdy jeden z nich nagle znika i nie ma po nim żadnego śladu! Dlatego warto zaopatrzyć się w pilota uniwersalnego, który z łatwością zastąpi kilka pilotów naraz, dając nam nie tylko swobodę użytkowania, ale też wolność od pilotów dedykowanych poszczególnym urządzeniom znajdującym się w naszym domu.

udostępnij

Daniel LaskowskiDaniel Laskowski / 13-02-2015 / aktualizacja: 05-03-2019

Na jakiej zasadzie działa taki pilot?

Pilot uniwersalny, jak sama nazwa urządzenia wskazuje, współpracuje z wszelkiego rodzaju urządzeniami, do których obsługi potrzebny jest pilot, czyli z telewizorami, odtwarzaczami, dekoderami czy nawet monitorami. Pilot uniwersalny różni się od pilotów przeznaczonych do konkretnych urządzeń nie tylko swoim wyglądem czy kształtem, ale również liczbą i rozmieszczeniem przycisków. Ma bardzo rozbudowaną bazę kodeków i funkcji ich rozpoznawania i zapamiętywania, dzięki czemu jest on kompatybilny z dużą ilością odbiorników. Za pomocą specjalnych przycisków pilota uniwersalnego z łatwością możemy kontrolować poziom głośności w telewizorze i jednocześnie zmieniać kanały w dekoderze do niego podłączonym.

W jakich przypadkach zdecydować się na zakup pilota uniwersalnego?

  1. Duża ilość urządzeń = więcej pilotów To argument najbardziej przekonujący i przemawiający za tym, aby zainwestować w pilota uniwersalnego. Jeśli w naszym domu znajduje się wiele nowoczesnych urządzeń, które do funkcjonowania i wykorzystania wszystkich oferowanych opcji potrzebują pilota, warto wyposażyć się w takiego pilota, który z łatwością będzie w stanie zapanować nad nimi wszystkimi. Korzystanie z jednego pilota będzie o wiele wygodniejsze, bo jeśli telewizor podłączony jest pod dekoder oraz zestaw kina domowego, to do jego włączenia nie będziemy musieli używać trzech kontrolerów, tylko jednego! Nie będzie też ryzyka popsucia oryginalnego narzędzia sterującego, które zapewne kosztuje o wiele więcej niż pilot uniwersalny.

  2. Oryginalny pilot się uszkodził bądź zaginął Urządzenia takie jak piloty do telewizorów czy dekoderów zazwyczaj nie są wykonane z tworzyw, które mogą pochwalić się wytrzymałością. Przetrwają kilka upadków, ale prędzej czy później plastik wykorzystany podczas ich produkcji zniszczy się bądź oderwie się ważny element w środku urządzenia i pilot będzie się nadawał tylko i wyłącznie do wyrzucenia. Tego typu urządzenia nie są odporne również na zabawy dzieci, które z takimi sprzętami nie obchodzą się delikatnie, lub na kapryśne zwierzęta, które gryzą wszystko, co spotkają na swojej drodze. Szukanie odpowiedniego pilota, który będzie w pełni kompatybilny z naszym urządzeniem, jest czasochłonne i nie zawsze kończy się sukcesem. Dlatego warto wziąć pod uwagę pilota uniwersalnego – nie należy jednak kupować „pierwszego lepszego”, od nieznanego producenta, gdyż najczęściej tego typu urządzenia pozwalają jedynie na korzystanie z podstawowych funkcji, takich jak regulacja głośności i przełączanie kanałów, tylko wyposażyć się w markowego i kompatybilnego pilota uniwersalnego, który pozwoli w pełni cieszyć się urządzeniem, od którego oryginalny pilot uległ wypadkowi bądź zaginął.

  3. Nie skończyliśmy budować swojego multimedialnego imperium Jeśli w przyszłości planujemy rozbudowę kina domowego poprzez dodanie kilku urządzeń, które poprawią jakość rozrywki, musimy przygotować się na to, że do naszej kolekcji trafi kolejny pilot, którego funkcji będziemy musieli się nauczyć. Może się to wydawać błahostką, jednak szukanie odpowiedniej funkcji za każdym razem, gdy chcemy z niej skorzystać, może być trochę irytujące. Pilot uniwersalny nie tylko pozwoli nam kontrolować nowe urządzenia, ale z pewnością będzie on również prostszy w obsłudze.

Rodzaje pilotów uniwersalnych

Większość pilotów dostępnych na rynku ma możliwość uczenia się oraz zapamiętywania kodów, dzięki którym możliwe jest sterowanie konkretnych odbiorników, takich jak np. telewizor czy odtwarzacz Blu-ray. Znajdziemy również piloty, które trzeba najpierw zaprogramować.

Pilot z funkcją uczenia się

To urządzenia mające wbudowaną bazę sterowników, które wykorzystywane są w najpopularniejszych urządzeniach dostępnych na rynku. Najważniejszą cechą tego typu pilotów jest przede wszystkim zapamiętywanie nowych danych. Cały proces polega na przesłaniu kodów z oryginalnego pilota do tego uniwersalnego przy pomocy podczerwieni. Na rynku znajdują się również bardziej zaawansowane modele, które wyposażone zostały w dedykowane aplikacje. Dzięki takiemu oprogramowaniu, które dostępne jest na smartfon bądź tablet, w kilku prostych krokach skonfigurujemy pilota tak, aby ten działał z naszym odbiornikiem. Oczywiście tego typu oprogramowanie aktualizowane jest na bieżąco, jeśli chodzi o bazy kodów sterowników.

Wcześniej zaprogramowany pilot

Pilot uniwersalny, który został już wcześniej zaprogramowany, to najpopularniejszy typ tego urządzenia. Ma on podstawowe zestawy kodów sterujących, które są kompatybilne z urządzeniami najbardziej popularnymi podczas jego produkcji. Jeśli jest on kompatybilny ze sprzętem znajdującym się w naszym domu, to ze swoich obowiązków będzie wywodził się znakomicie.

Polecane piloty

Philips SRP5016/10 to pilot uniwersalny do 100 złotych, który ma wiele przydatnych funkcji. Jednocześnie można podłączyć do niego sześć urządzeń. Współpracuje nie tylko z telewizorami czy dekoderami, ale również z odtwarzaczami Blu-ray, soundbarami. Na pilocie znajduje się przycisk, do którego możemy przypisać taką aplikację, jak Netflix czy Amazon Prime. Dodatkowo przyciski pilota są podświetlane, więc korzystanie z niego w nocy nie będzie problemem. Ma on uniwersalną bazę kodów, a jego zasięg działania to 10 metrów.

Wchodzimy na wyższą półkę cenową, gdyż Logitech Harmony Smart Control to wydatek rzędu ponad 350 złotych. Urządzenie to ma w swojej bazie danych ponad 220 000 urządzeń, z którymi jest kompatybilne. Dodatkowo z łatwością połączymy go z konsolami do gier, a sam zastąpi maksymalnie 8 pilotów. Ma on też wbudowany HUB Wi-Fi, który pozwala na sterowanie urządzeniami z naprawdę dużej odległości.

Pilot uniwersalny One for ALL URC 7130 charakteryzuje się dość niską ceną oraz bardzo dobrą jakością wykonania. Niestety, jego pamięć nie jest za wielka, bo możemy podłączyć do niego tylko 3 urządzenia, jednak jest on kompatybilny z dekoderami, telewizorami, odtwarzaczami Blu-ray czy konsolami do gier.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro