Pilea – zielony pieniążek bije rekordy popularności
Zdaniem eksperta

Pilea – zielony pieniążek bije rekordy popularności

Według najnowszych trendów pilea należy do najczęściej wybieranych roślin doniczkowych. Skąd się wzięła, jak ją znaleźć i jak hodować? Odpowiadamy.

udostępnij

Agnieszka RuksztoAgnieszka Rukszto / 04-06-2019

Nie wiedzieć czemu w mediach społecznościowych aż huczy o nowej roślinie, która podbija serca młodych ludzi. Jak zaczęło się to szaleństwo, nie wie nikt, ale każdy szanujący się hipster taką roślinkę w domu musi mieć! Jest ona bardzo łatwa w uprawie, trafiła więc w gusta miłośników „urban jungle”.

Co to jest pilea i skąd pochodzi?

Pilea to roślina z rodziny pokrzywowatych, której jest na całym świecie ponad 700 gatunków. Jednym z nich jest pilea peperomiowata (Pilea peperomioides) i to właśnie ten gatunek spośród 700 innych stał się obok monstery i sansewierii jednym z najpopularniejszych obecnie roślin doniczkowych. Roślina ta inaczej zwana jest potocznie pieniążkiem i pochodzi najprawdopodobniej od angielskiej nazwy Chinese Money Plant. I faktycznie, okrągłe, płasko osadzone na łodygach błyszczące liście mogą się niektórym kojarzyć z pieniędzmi. Do nazwy dorobiono oczywiście całą filozofię, jakoby roślina ta przynosiła domownikom szczęście i dobrobyt, dlatego chyba stała się aż tak popularna. Wszystko jednak to kwestia gustu, bo innym ta sama roślina może się kojarzyć z parasolką lub spodkiem. I dlatego też nosi również inne miana: roślina UFO (UFO Plant), roślina naleśnikowa (Pancace Plant), roślina do dzielenia się (Sharing Plant), czy też roślina misjonarska (Missionary Plant). Wszystkie te nazwy połączone są ze sobą jedną historią.

W rzeczywistości pilea pochodzi z południowo-zachodniej prowincji Yunnan w Chinach, a legenda głosi, że została przywieziona do Europy przez skandynawskiego misjonarza Agnara Espergrena, który zabrał sadzonki do domu w latach 40., podzielił się nimi z przyjaciółmi i znajomymi. W ten sposób roślina rozprzestrzeniła się najpierw w Skandynawii, a potem w całej Europie i na świecie jest przekazywana jako dar na szczęście z domu do domu. Może właśnie dlatego również obecnie popularne jest dzielenie się sadzonkami tej rośliny z rodziną, przyjaciółmi i sąsiadami. Do rodziny pilei należą również mniej popularne gatunki uprawiane jako rośliny doniczkowe jak pilea Kadiera (Pilea cadierei) o zielonych podłużnych liściach ze srebrzystobiałym wzorem pomiędzy nerwami czy pilea peruwiańska (Pilea spruceana) o liściach przypominających nieco pokrzywę lub koleusa.

Mała pięknotka

Pilea-pieniążek to dość niewielka roślina, która z uwagi na wielkość wpasuje się znakomicie w każdą, nawet najmniejszą przestrzeń, na biurku, blacie w kuchni czy na półce z książkami. Jej wyjątkowy kształt sprawia, że doskonale dopełnia różne style aranżacji wnętrz. Zatem ta uniwersalna roślina będzie pasować zarówno do wnętrza w stylu boho, urban, rustykalnego, jak i nowoczesnego. Pieniążek będzie świetnie wyglądać jako wyeksponowana pojedyncza roślina, a także doskonale wkomponuje się w grupę innych roślin doniczkowych.

Młoda pilea wykształca zgrabną kopulastą kępę liści wyrastających prawie w jednym miejscu z łodygi, centralnie stojących pionowo, a przy brzegach lekko opadających ku dołowi, niekiedy przewisających wokół doniczki.

pilea6

Jednak w miarę rozwoju rośliny łodyga wydłuża się, drewnieje, uzyskując bardziej pionowy charakter pokroju. Dość często zdarza się, że pieniążek zrzuca dolne listki, formując coś na kształt miniaturowego drzewka. Jej okrągłe, soczyście zielone liście są gładkie, błyszczące i bardzo dekoracyjne, przypominają nieco liście peperomii.

liście

Niektóre listki są niemal idealnie okrągłe, jedynie acentryczne miejsce umocowania łodygi zawsze jaśniejsze niż blaszka liściowa sprawia, że wydają się bardziej owalne.

liść

Brzegi blaszki liściowej po przyjrzeniu się nie są gładkie, ale lekko karbowane. Kwiaty pieniążka nie są szczególnie dekoracyjne, są drobne zebrane w grona na długiej łodyżce wyrastającej u nasady ogonka liściowego tuż przy łodydze.

łodyga

Pielęgnacja ograniczona

Światło

Pieniążek najlepiej rośnie w jasnym pomieszczeniu, ale nie w bezpośrednim słońcu. Przy zbyt małym świetle jego liście ciemnieją i jest to bodźcem do rozrostu (roślina będzie się wyciągała w poszukiwaniu światła), a przy braku światła bledną – cała roślina traci turgor i elastyczność. Przy zbyt dużej dawce bezpośredniego światła słonecznego może być narażona na poparzenie liści w formie jasnych plam. Aby nie straciła swojego kształtu, wyciągając się asymetrycznie w kierunku światła, należy ją regularnie obracać 2–3 razy w tygodniu.

Woda

Roślinę podlewamy regularnie w zależności od warunków panujących w mieszkaniu. Pamiętajmy, aby nie podlewać jej za często, bo może to spowodować gnicie korzeni. Lepiej, żeby roślina zdążyła przeschnąć przed kolejnym podlewaniem. W okresie letnim wymaga częstszego podlewania niż zimą. Obserwujmy liście pilei. Jeśli tracą turgor (więdną), to znak, że czas ją podlać. Jeśli pojawią się na liściach jaśniejsze plamy, są one najprawdopodobniej spowodowane przez sole i substancje znajdujące się w wodzie wodociągowej. Musimy wiedzieć, że większość roślin pokojowych woli miękką odstałą wodę niż bezpośrednio z kranu.

plamy

Uwaga: więdnięcie liści może być oznaką uszkodzonych zgniłych korzeni, dlatego trzeba sprawdzać ziemię.

Temperatura

Pieniążek rośnie w temperaturze pokojowej, dobrze jednak, żeby roślina ta zimą nie stała przy kaloryferze, bo może gubić liście. W tym okresie powinno się zraszać liście za pomocą spryskiwacza do kwiatów.

Podłoże

Jak wiemy, pieniążek jest dość tolerancyjny co do warunków siedliskowych. Podobnie jest z glebą. Można więc swobodnie posadzić go w zwykłej uniwersalnej mieszance ziemi i na spód wysypać nieco keramzytu.

Nawożenie

Mimo że pilea nie wymaga specjalnego nawożenia, a nowe podłoże zazwyczaj jest już wzbogacone nawozami, dla lepszego wzrostu możemy nawieść roślinkę raz lub dwa razy do roku w okresie wiosennym i letnim przy użyciu wolno uwalniającego się nawozu w formie pałeczek lub raz na miesiąc uniwersalnego nawozu do roślin zielonych płynnego lub w żelu. Nie jest to jednak konieczne. Roślina ta nie jest raczej wrażliwa na szkodniki, ale warto włożyć do doniczki pałeczki grzybobójcze i przeciw szkodnikom.

Dodatkowa pielęgnacja

Roślince w miarę starzenia się mogą usychać i odpadać dolne liście. Nie przejmujmy się tym nadmiernie, to uroda pieniążka.

Mnóż i dziel!

Jednym z powodów, dla których kupujemy tę roślinę, jest chęć dzielenia szczęścia z innymi. Może dlatego właśnie nie tak łatwo go kupić w sklepie. Częstszą drogą propagowania tej rośliny jest dzielenie się sadzonkami. Sadzonki łatwo się rozmnaża. Jeśli spojrzymy na wierzch podłoża tuż pod liśćmi, wyrastają czasem małe listki. Są to świeże sadzonki, które bardzo łatwo oddzielić od rośliny macierzystej. Wystarczy czysty ostry nóż, aby odciąć młode sadzonki od korzenia bez potrzeby wyciągania rośliny z doniczki. Odetnijmy młodą roślinę, zagłębiając nóż ok. 2 cm w glebie, i wyciągnijmy delikatnie sadzonkę. Następnie przesadźmy ją do doniczki ze świeżym podłożem. Pamiętajmy, żeby utrzymywać wilgotność podłoża do czasu, aż młoda roślina się ukorzeni i zacznie produkować nowe liście. Pieniążka można również rozmnażać przez odcięcie liści bezpośrednio od łodygi i wsadzenie do wody. Po pewnym czasie powinny puścić korzenie, a wtedy przesadzamy je do ziemi.

sadzonka

Pilea, czy też pieniążek, to może nie najokazalsza czy najpiękniejsza roślina doniczkowa, ale dzięki łatwości uprawy i rozmnażania wypełnimy jej podstawowy cel – obdarowywanie wszystkich ukochanych przyjaciół!

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro