Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Pies w samochodzie – jak go przewozić

Pies w samochodzie – jak go przewozić

Polskie przepisy drogowe nie precyzują, jak w samochodzie przewozić zwierzęta. Policjanci stosują dość ogólny zapis, traktujący m.in. o tym, że sposób ma być bezpieczny i nie ograniczać ruchów kierowcy i widoczności. A jak jest w praktyce?

Konrad Bagiński
Konrad Bagiński  13-05-2016

Czas czytania: 4 min

zamknij

Mamy kilka wyjść. W nieco gorszej sytuacji są właściciele aut typu sedan lub hatchback. Lepiej mają kierowcy dysponujący terenówką, SUV-em lub kombi.

Pasy

W samochodach sedan i hatchback dobrą praktyką jest przypinanie psów pasami. Oczywiście nie do fotela. W sprzedaży są specjalne pasy dla psa. Na ogół są to szelki z końcówką umożliwiającą wpięcie się w system pasów. Ich długość możemy regulować, psa można też posadzić z dowolnej strony lub na środku – tak jak nam i jemu wygodnie. Musimy tylko pamiętać, by nie był przypięty zbyt sztywno, by miał możliwość pokręcenia zadem, wyglądania za okno, ale by nie mógł przeszkadzać kierowcy. Szelki z wpięciem do pasów kosztują na ogół małe kilkadziesiąt złotych, czasem wystarczy dokupić samą końcówkę, jeśli nasz pies ma już szelki. Nie warto mieszać mu w głowie, niech pozostanie w tym, co ma na sobie na co dzień.

Mata

Do tego warto również dokupić matę dla psa. To świetny wynalazek, kosztujący 20–40 zł. Mata wykonana jest z trudno brudzącego się materiału. Zakłada się ją na tylną kanapę, przyczepiając ją do zagłówków. Przednią część można również założyć na zagłówki przednich foteli albo opuścić na dół. W pierwszej wersji otrzymujemy niezłą przestrzeń bagażową. Otóż niewielkie torby i pakunki można umieścić za fotelami, tworząc w ten sposób swoiste przedłużenie tylnej kanapy. A pies ma do dyspozycji sporo miejsca. Można mu podrzucić jakąś kostkę i ulubione zabawki. Matę łatwo wytrzepać czy uprać. Jest też na tyle miękka, że nie ślizgają mu się łapy i może się wygodnie ułożyć.

Osłony

Nie zapominajmy również o słońcu – psy nie lubią upałów, źle je znoszą. Sytuację na ogół poprawiają najzwyklejsze osłony przeciwsłoneczne przyczepiane do tylnych szyb bocznych lub rolety. Musimy również pamiętać o tym, by maksymalnie co 2 godziny robić przerwę, dać psu pić, coś do jedzenia i koniecznie go wybiegać. Lepiej więc wybierać leśne, zacienione parkingi i uważać, by zwierzak nie poczuł zewu natury i nie pogonił gdzieś w dzicz. Kolejną sprawą jest odpowiednia wentylacja. Można lekko uchylić tylną szybę, jeśli nie jedziemy zbyt szybko. Jeśli używamy klimatyzacji, to nie kierujmy nawiewu bezpośrednio na psa.

W bagażniku

Dużo łatwiej przewozić psa w bagażniku kombi czy terenówki. To również wymaga inwestycji, na szczęście niewielkich. Przede wszystkim – mata do bagażnika. Możemy wybrać rozwiązanie droższe lub tańsze. Droższe to mata idealnie dopasowana do naszego auta, na ogół wykonana na zamówienie, o konkretnych wymiarach. Kosztuje od dwustu kilkudziesięciu do trzystu złotych. Tańsze są maty uniwersalne, które można samodzielnie dopasować, podwinąć itd. Kosztują od kilkudziesięciu złotych w górę. I szczerze mówiąc, jest to rozwiązanie całkowicie wystarczające. Ma również tę zaletę, że część maty możemy spuścić na krawędź bagażnika i zderzak, ułatwiając zwierzęciu wskakiwanie do środka. Dzięki temu nasz pupil również niczego nie porysuje.

Czy psa w bagażniku należy przypinać? Nie jest to dobre rozwiązanie – kiedy zwierz się kręci, wygląda przez szyby, może się łatwo zaplątać. Wtedy trzeba móc się bezpiecznie zatrzymać, wyjść, uwolnić spętaną bestię… Kłopotliwe. Dlatego dużo lepiej zamontować kratkę oddzielającą bagażnik od wnętrza. Może to być również elastyczna siatka, którą łatwo zdejmować i zakładać. Taka przegroda bagażnika kosztuje od kilkudziesięciu do stu złotych.

Jeśli wiemy, że pies ma chorobę lokomocyjną, konieczna jest wcześniejsza wizyta u weterynarza. Książeczkę zdrowia psa z wpisanymi szczepieniami zawsze warto mieć ze sobą. Do obroży przypnijmy również tabliczkę z jego imieniem i swoim numerem telefonu.

Czy ten artykuł był pomocny?

oferty sponsorowane


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro