Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Pies na wakacjach — o czym powinniśmy pamiętać?

Zbliżają się wakacje — czas podróży. Wiele osób nie wyobraża sobie wyjazdu bez ukochanego psa. Jak zabezpieczyć czworonoga, by ta wyprawa była dla niego bezpieczna?

Pies na wakacjach — o czym powinniśmy pamiętać?

Spis treści:

Wakacje z psem

Wakacje z psem wymagają odpowiedniego planowania. Przede wszystkim powinniśmy upewnić się, że w miejscu, do którego zmierzamy, zwierzę będzie tolerowane. Jeśli wybieramy się za granicę, koniecznie sprawdźmy przed wyjazdem przepisy dotyczące przewozu zwierząt (pamiętajmy również, by wziąć pod uwagę kraje tranzytowe). Przed wakacjami warto sporządzić także listę rzeczy, które ułatwią nam wspólne podróżowanie.

Ważne! Przed wyjazdem na wakacje z pupilem, koniecznie sprawdź, czy miejsce, do którego chesz się wybrać, przyjmuje czworonogi, czy pobiera dodatkowe opłaty za zwierzę oraz jakie przewiduje kary za zniszczenia spowodowane przez psa.

Przewóz psa za granicę

Wycieczki z czworonogiem po Europie są stosunkowo mało kłopotliwe — większość krajów Unii Europejskiej korzysta z tych samych rozwiązań prawnych. Formalności ograniczają się do wyposażenia psa w chip umożliwiający jego identyfikację (tatuaż honorowany jest w sytuacji, gdy został wykonany przed 2011 rokiem). Musimy posiadać również paszport, w którym odnotowane jest ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Jeżeli chipowanie wykonywaliśmy kilka lat temu, warto poprosić lekarza o sprawdzenie, czy odczyt jest prawidłowy.

Niektóre kraje unijne mają jednak dodatkowe, bardziej skomplikowane procedury. Jeśli chcemy zabrać psa na Maltę, do Wielkiej Brytanii, Irlandii czy Finlandii, musimy poddać go profilaktyce przeciwko tasiemcom. Leki powinny zostać podane między 24 a 120 godzinami przed przekroczeniem granicy. Spośród krajów niezrzeszonych w Unii Europejskiej najbardziej restrykcyjne przepisy posiada Australia. Zabranie do niej psa na krótki wyjazd jest praktycznie niemożliwe (obowiązuje bowiem miesięczna kwarantanna, a przed przyjazdem do Australii pies musi spędzić pół roku w jednym z tzw. „krajów zatwierdzonych”).

Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na przepisy w sytuacji, gdy nasze zwierzę nie ukończyło jeszcze 3 miesięcy, zaliczane jest do ras niebezpiecznych (nie musi być rodowodowe — wystarczy, że jest „w typie rasy”) lub ma kopiowane uszy i ogon. Do niektórych krajów unijnych w ogóle nie wolno przywozić takich psów bądź trzeba spełnić dodatkowe wymogi, które są z tym związane. Nieprzestrzeganie przepisów może skutkować nie tylko nakazem opuszczenia kraju, ale nawet uśpieniem zwierzęcia.

Przeczytaj również: Podróżowanie z psem. O czym warto pamiętać?

Bezpieczny transport psa

Jeżeli w podróży będziemy korzystać z transportu publicznego, obowiązują nas przepisy ustalone przez przewoźnika. Przy przewozie psa autobusem lub pociągiem wymagane są smycz i kaganiec. Warto jednak upewnić się na stronie internetowej firmy, czy nie nakłada ona dodatkowych nakazów.

Sytuacja komplikuje się, jeśli zamierzamy lecieć samolotem. Niektóre linie lotnicze w ogóle nie podejmują się transportu zwierząt. W przypadku, gdy przewoźnik oferuje taką możliwość, jesteśmy zobowiązani do posiadania transportera o ściśle określonych przez niego wymiarach. Sposób przewozu psa w samolocie zależy głównie od jego wielkości. Pies ważący do 8 kg zazwyczaj może być przewożony w kabinie pasażerskiej wraz z właścicielem. Większe zwierzę musi podróżować w luku bagażowym.

Warto pamiętać, że jazda własnym samochodem nie zwalnia nas od zadbania o bezpieczeństwo psa. Standardem są szelki samochodowe łączone z zaczepami znajdującymi się w fotelach. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem pozostają jednak transportery.

Gadżety dla psa na wakacyjne wyprawy

Podstawową kwestią, której nie wolno zaniedbać podczas wyjazdu, jest zapewnienie psu dostępu do świeżej wody. W warunkach turystycznych świetnie sprawdzają się specjalne butelki z poidłami. Nie zajmują wiele miejsca w plecaku, a sprawiają, że świeża woda jest zawsze pod ręką. Nie należy bowiem poić psa wodą pochodzącą z naturalnych zbiorników czy też miejskich fontann. W niektórych krajach jest ona „wzbogacana” o substancje chemiczne, których spożycie może grozić nawet śmiercią. Pamiętajmy również, że psy, zwłaszcza ras dużych i długowłosych, źle znoszą upały. Zabawy na plaży warto co jakiś czas przerywać odpoczynkiem w zacienionym miejscu.

Wakacyjne wyjazdy najczęściej oznaczają dla psa więcej ruchu. Należałoby więc zadbać o wygodne szelki. Dostępne są one w wersjach z „kieszeniami”, w których można przechowywać psie smaczki lub woreczki na odchody. W przypadku górskich wędrówek dobrym rozwiązaniem są również specjalne smycze do biegania. Przede wszystkim upewnijmy się, czy pies ma ze sobą adresatkę z aktualnym numerem telefonu komórkowego właściciela. Zagubione zwierzę szybciej zostanie odnalezione.

Dobrze zaplanowane wakacje mogą być dla psa prawdziwą frajdą. Zresztą, który czworonóg nie lubi długich spacerów, poznawania nowych miejsc i niekończących się zabaw z jego ukochanym panem? Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest zapewnienie psu bezpieczeństwa. W wirze zwiedzania nie można zapomnieć o jego potrzebach.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane

Zobacz, co inni regularnie kupują na Allegro

Artykuły z kategorii Supermarket

Przeczytaj artykuły z kategorii