Pierwsze kółka: rolki czy wrotki

Chcę mieć rolki! To hasło co roku w okresie letnim ciśnie się na usta zarówno dzieci, jak i dorosłych. A może jednak wrotki? Klasyczne czterokołowce po latach wracają do łask. Jaki sprzęt wybrać, aby szybko i bezboleśnie nauczyć się jeździć? Jazda zarówno na rolkach, jak i wrotkach ma osobliwy urok. Jak zatem dokonać właściwego wyboru?

Przemek Harasimiuk Przemek Harasimiuk  / 24-07-2015

Rolki i wrotki – różnice i podobieństwa

Pierwsze na naszych nogach pojawiły wrotki. Klasyczne modele mają cztery kółka, ułożone równolegle do siebie. Budową przypominają trochę spód deskorolki. Z kolei rolki to ich nieco młodszy, choć ostatnimi czasy popularniejszy odpowiednik. W odróżnieniu od wrotek mają kółka ułożone w jednej linii. Ich gabaryty mogą się różnić w zależności od modelu. W tych dwóch bliźniaczych butach na kółkach inaczej się jeździ i osiąga różną prędkość.

Budowa rolek i wrotek jest bardzo podobna. Modele z wyprofilowanym butem z tworzywa sztucznego zakładane są bezpośrednio na stopę. W tym wypadku można czuć zdecydowanie większy komfort i bezpieczeństwo. Ograniczają urazy, ponieważ sztywny but utrzymuje stopę w stabilnej pozycji oraz chroni staw skokowy przed skręceniem. Klasyczne wrotki wyglądają jednak nieco inaczej – żadnej plastikowej skorupy, wyłącznie podeszwa z kółkami oraz wiązania, którymi przymocowuje się do nich obuwie.

Na wrotkach i na rolkach jeździ się całkowicie odmiennie. Na pierwszych można się rozpędzić mniej więcej do 20 km/godz., natomiast wyczynowe modele tych drugich pozwalają na osiąganie zdecydowanie większej prędkości. Nowicjuszom w obu dyscyplinach z pewnością łatwiej będzie opanować podstawy jazdy na wrotkach, które są stabilniejsze i łatwiej się na nich hamuje. Ponadto jazda na rolkach może powodować wykrzywianie nóg, co jest szczególnie niebezpieczne u dzieci na etapie dorastania. Jednak gdy opanujesz już poruszanie się w tych butach na kółkach, zmiana rolek na wrotki lub odwrotnie nie powinna stanowić większego problemu.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem

Ceny rolek i wrotek są bardzo zróżnicowane – w wypadku modeli najprostszych, typowo rekreacyjnych, zaczynają się od 50 zł. Pamiętaj jednak, że wraz z ceną rośnie jakość, a jest ona dość istotna. Dlatego przed zakupem warto się zapoznać ze szczegółową specyfikacją. Podstawę stanowi but. Wraz ze wzrostem umiejętności warto korzystać z niższych modeli, które są lżejsze i zapewniają większą swobodę. Wyższa cholewka może uwierać po dłuższej jeździe, lecz jest o wiele bezpieczniejsza. Kolejna kwestia to dobór właściwego rozmiaru. Producenci często stosują numerację nieregularną. Najważniejsze, aby but dobrze przylegał do stopy.

Bardzo ważny element wrotek i rolek to szyny. Plastikowe elementy są miękkie i lekkie, ale wymagają użycia większej siły podczas jazdy. Są często stosowane wrolkach do jazdy agresywnej (rolki aggressive). Lepszym wyborem do jazdy rekreacyjnej są szyny aluminiowe lub stalowe. Przed zakupem koniecznie sprawdź kółka. Te o większej średnicy stosowane są przeważnie w rolkach rekreacyjnych i fitness. Ważny jest również surowiec – miękka mieszanka zapewni większą przyczepność, jednak będzie wymagać częstszej wymiany. Twarde kółka posłużą zdecydowanie dłużej. Zarówno rolki, jak i wrotki powinny być wyposażone w łożyska renomowanej marki, wyprodukowane ze stali wysokiej jakości. W innym przypadku trzeba się liczyć z koniecznością ich częstej wymiany.

Bez względu na to, na którą parę jeżdżących butów się zdecydujesz, nie zapominaj o bezpieczeństwie. Przy upadku na twardą nawierzchnię nietrudno o kontuzję. Podstawę stanowi kask na głowę, a dopełnieniem zestawu będą ochraniacze na łokcie, nadgarstki i kolana.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro