Pierwsze buty twojego dziecka

Pierwsze buty twojego dziecka

Kompletowanie wyprawki zanim maluszek przyjdzie na świat, to bardzo przyjemna czynność. Koncentrujemy się głównie na wyglądzie danych rzeczy. Jednak gdy dziecko dorasta i zaczyna chodzić, musimy dokładnie przeanalizować zakup pierwszych bucików. Na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze tych najlepszych?

udostępnij

Urszula RogalskaUrszula Rogalska / 01-12-2014

Kiedy kupić pierwsze buty?

Lekarze podają różne, czasem sprzeczne, odpowiedzi na to pytanie. Istnieją teorie potwierdzające, że najkorzystniej jest biegającemu maluchowi kupić buty lekkie, na gumki, z antypoślizgową podeszwą, bez żadnych metalowych zapięć i dodatkowych upiększeń, które mogą powodować odciski i bolące wgniecenia, np. podczas częstego siadania malucha na stopach. Druga część fachowców stanowczo twierdzi, by zakup pierwszych butów odłożyć jak długo się da, a biegającego malucha zaopatrzyć w skarpety z antypoślizgami. Wówczas stopa w sposób naturalny pozwala na przemieszczanie się z miejsca na miejsce i nie jest niczym ograniczana. Wybór czasu więc to indywidualna sprawa każdego z rodziców, ale warto wcześniej wiedzieć, co i jak sprawdzać przy zakupie pierwszych butów dla dziecka.

Rozmiar buta

Niby prosta sprawa, a jednak zły rozmiar możne nieść duże niepożądane następstwa – od płaczu dziecka, niestabilności w chodzeniu, do niebezpieczeństwa. Dlatego też warto nauczyć się, jak prawidłowo zmierzyć stopę maluszka. Najprostszy domowy sposób to przyłożenie sznurka lub patyczka, na którym oznaczamy długość stopy, a następnie mierzymy ten odcinek centymetrem. Bardziej nowoczesnym sposobem jest wykorzystanie specjalnego urządzenia do mierzenia rozmiaru stopy, który spotkać można w dobrych sklepach obuwniczych. Istotne jest uświadomienie sobie faktu, że roczny maluch nie poinformuje rodziców, czy but jest wygodny. Od dorosłych zależy dobór odpowiedniego modelu.

Jaki rodzaj buta dla malucha?

Modeli, kształtów, rodzajów butów na rynku mamy dużo – ze skóry, z wysokiej jakości materiałów tekstylnych, oddychających, takich jak: goretex czy sympatex. Obuwie ma służyć dziecku i nie powodować, że stopa będzie narażona na jakąś deformację i pocenie się. Dlatego warto zwrócić uwagę przy zakupie obuwia na kilka istotnych szczegółów:

  1. Miękka podeszwa z antypoślizgowymi elementami, której zagięcie powinno następować na pierwszej 1/3 części.
  2. But winien przypominać swoją budową kształt stopy, czyli być węższy w pięcie i szerszy w palcach.
  3. Wzmocnione przody butów, by chroniły palce dziecka, tak często narażone na obtarcia, obicia, itp.
  4. Tylne części buta nie mogą być sztywne, ale sprężyste, aby but przylegał do stopy, ale jednocześnie z nią współpracował.
  5. Lekkie buty dla dzieci to podstawa. Stopa nie może męczyć się, dźwigając but. Obuwie ma wspomóc w bezpiecznym przemieszczaniu się z miejsca na miejsce.
  6. Grubość podeszwy powinna uwzględniać porę roku, jednak nigdy nie może być cienka. Odpowiednia pozwala chronić przede wszystkim od zimna, a w sandałach – przed otarciami stóp przy częstym chodzeniu, także bez skarpet.
  7. Atestowane wkładki do butów chronią przed potem i drobnoustrojami.

Kupowanie butów dla dziecka

Zanim wybierzemy się z dzieckiem do sklepu, warto pamiętać o kilku sprawdzonych metodach skutecznych i szybkich zakupów. Pierwsza wycieczka po obuwie winna odbywać się bez dziecka, by zrobić rozeznanie i sprawdzić, czy buty spełniają wspomniane wcześniej warunki. Następnie należy pójść z maluchem i przymierzyć wybrane wcześniej modele. Na koniec maluszek powinien przejść się po sklepie w nowych butach, byśmy mogli zobaczyć, czy nie są za luźne i jak stopa radzi sobie z nowym obuwiem. Wybór najodpowiedniejszych jest skomplikowany tylko przy pierwszym zakupie, później rodzic robi to bez wahania, także przez Internet.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro