Uwaga! Po 30 czerwca 2018r. stracisz dostęp do Allegro.

Korzystasz z przestarzałej wersji protokołu szyfrowania danych. Zaktualizuj swoje oprogramowanie. Sprawdź tutaj jak to zrobić.

Pierwsza Komunia Święta – serwis obiadowy dla dużej rodziny

W jakim kolorze powinien być serwis, na którym podamy komunijny obiad? Odpowiedź jest łatwa: w białym. Może być delikatnie ozdobiony złotym paskiem lub pastelowymi kwiatami. Nowoczesny czy tradycyjny – to już zależy od stylu, w jakim masz urządzone mieszkanie. Zastawa stołowa powinna bowiem pasować do wystroju wnętrza.

Jeśli zdecydowałaś, że przyjmiesz gości komunijnych u siebie w domu, wówczas musisz się odpowiednio wcześnie do tego przygotować. Tym, czego będziesz bezwzględnie potrzebować, żeby podjąć rodzinę i znajomych obiadem, jest komplet eleganckich naczyń. Większość gospodyń ma przynajmniej jeden serwis (zazwyczaj otrzymany w prezencie ślubnym), jednak nie zawsze nadający się na tę okoliczność. Serwis na komunijny obiad powinien być utrzymany w bieli lub jasnych barwach.

Dla ilu osób?

Jeśli jesteś szczęśliwym członkiem dużej rodziny (a jest się z czego cieszyć!), musisz najpierw pomyśleć o tym, jak i gdzie posadzisz gości. Kiedy tę kwestię masz już ustaloną, powinnaś przygotować stół. Oprócz obowiązkowego białego obrusa i białych kwiatów do wazonu musisz mieć też jasną zastawę. Biel, ecru, beż – na takich talerzach możemy podawać komunijny obiad.

A jeśli masz już serwis odpowiedni na tę okoliczność, ale jest w nim za mało talerzy? Jeśli nie chcesz kupować nowego, większego serwisu na 24 osoby, poszukaj albo takiego samego, albo dokup drugi, nieidentyczny, ale utrzymany w podobnym stylu. Wówczas możesz poustawiać talerze z obu kompletów naprzemiennie i w ten sposób stworzyć ciekawą dekorację.

Tuzin to podstawa

Biały serwis dla 12 osób składa się zazwyczaj z 12 talerzy obiadowych, 12 głębokich, wazy na zupę, dwóch półmisków, miski, sosjerki, czasem też talerzyków deserowych. Najtańsze, ze szkła hartowanego (np. Luminarc) kupisz już za ok. 100 zł, ale w skład tańszych zestawów z reguły wchodzą tylko talerze. Każde dodatkowe naczynie powoduje wzrost ceny. Można jednak kupić bardzo różne wzory: od tradycyjnych, z brzegami w kształcie falbanki lub koronki, po nowoczesne, z kwadratowymi talerzami, wytłaczane w rowki lub paseczki.

Jeśli masz wnętrze urządzone w sposób tradycyjny, wówczas również w kwestii zastawy stołowej postaw na klasykę. Wybierz tradycyjną polską porcelanę (np. Chodzież czy Ćmielów) i kup śnieżnobiały serwis o dekoracyjnych brzegach.

Od przybytku głowa nie boli

Serwis obiadowo-kawowy może się składać nawet ze stu kilkudziesięciu części! Oprócz talerzy różnych rozmiarów, wazy, półmisków, misek i sosjerek, czyli naczyń obiadowych, w zestawie są również naczynia deserowe: talerzyki, filiżanki, spodeczki, cukierniczki i podstawki na ciasta. To idealne rozwiązanie na komunijne przyjęcie, bo przecież po obiedzie podamy gościom także tort i kawę czy herbatę.

Pamiętaj, że oprócz talerzy potrzebujesz eleganckich sztućców (z jednego kompletu!). Sztućce bywają niestety często droższe od serwisu obiadowego: zestaw ze stali nierdzewnej dla 12 osób kosztuje kilkaset złotych. Napoje: wodę mineralną i soki czy kompoty (bo podczas przyjęcia komunijnego raczej nie serwuje się alkoholu) możesz podawać w kieliszkach, które w innych okolicznościach posłużą do wina. Proste i oszczędne wzornictwo, np. z fabryki w Krośnie, będzie właściwe na tę okazję.

Zorganizowanie komunijnego przyjęcia to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli twoja rodzina jest liczna. Przygotowanie potraw i nakrycie do stołu – już to jest poważnym logistycznym przedsięwzięciem, nie wspominając o innych sprawach. Jeżeli jednak odpowiednio wcześnie pomyślisz o przygotowaniach i niezbędnych zakupach, wówczas impreza z pewnością będzie bardzo udana!

podziel się