Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Pierwsza Komunia Święta – serwis obiadowy dla dużej rodziny

Przygotowujesz przyjęcie komunijne? Nic dziwnego, że chcesz mieć wszystko zapięte na ostatni guzik. Sprawdź, jaki serwis obiadowy wybrać, aby pasował do uroczystości i był odpowiedni dla dużej rodziny.

Ewelina Chodźko Ewelina Chodźko / 11-04-2016 / aktualizacja: 11-04-2018

Pierwsza komunia święta jest dla katolików bardzo ważną uroczystością. Właśnie wtedy kilkuletnie dzieci po raz pierwszy uczestniczą w Eucharystii. Przygotowują się do tego wydarzenia poprzez uczestnictwo w lekcjach religii oraz nabożeństwach. Należy również pamiętać o przyjęciu komunijnym. Warto z wyprzedzeniem je zaplanować. Jednym z pytań, jakie zadają sobie rodzice przed majówkowym wydarzeniem, jest: jaki serwis obiadowy wybrać dla naszej dużej rodziny?

Kolory i wzory

Serwis na komunijny obiad powinien być utrzymany w bieli lub jasnych barwach. Biel każdemu z nas kojarzy się z czystością i niewinnością. Nie bez powodu dziewczynki idą do pierwszej komunii w białych sukienkach lub albach. Klasy na komunijnym stole dodadzą białe talerze ze złotym ornamentem. Możesz wykorzystać też serwis beżowy lub ecru.

Dla ilu osób?

Jeżeli jesteś członkiem dużej rodziny, powinnaś najpierw zadbać o usadzenie gości, przygotować stół i dekorację. Na każdym komunijnym stole powinien znaleźć się biały obrus, kwiaty, serwetki oraz pyszne jedzenie. A co, jeśli masz już piękny, biały serwis obiadowy, ale jest w nim za mało talerzy? Potrzebujesz zastawy na min. 24 osoby? Odpowiedź jest prosta. Jeżeli masz możliwość, poszukaj drugiego takiego samego lub kup drugi, nieidentyczny, ale pasujący do sytuacji i stylu, w jakim chcesz przygotować przyjęcie komunijne. Ciekawym rozwiązaniem będzie ułożenie różnych serwisów naprzemiennie. Na pewno zadziwisz tym gości.

Podstawowy serwis obiadowy

Najczęściej kupić można serwis obiadowy dla 12 osób. Składa się on przede wszystkim z 12 talerzy obiadowych, 12 głębokich, dwóch półmisków, wazy na zupę, sosjerki, miski i sporadycznie z talerzyków deserowych. W skład najtańszych zestawów z reguły wchodzą tylko talerze. Taki serwis można kupić już za ok. 100 złotych, lecz będzie on wykonany ze szkła hartowanego (np. Luminarc), bez zdobień i w jednolitym kolorze.

Jednak na tak wyjątkową okazję należy wykorzystać niezwykłą zastawę stołową, np. z porcelany. Jest wyrafinowana i elegancka, dlatego też idealnie sprawdzi się na tę uroczystość. Jej największą zaletą jest wygląd, ponieważ żaden element nie jest jednakowy, a każda część zastawy ma swój własny i niepowtarzalny wdzięk. Wybierz tradycyjną polską porcelanę (np. Chodzież czy Ćmielów) i kup śnieżnobiały serwis o dekoracyjnych brzegach. Porcelanowy serwis złożony z 36 elementów można kupić już za ok. 450 zł.

Im więcej, tym lepiej

Serwis obiadowo-kawowy składa się nie tylko z naczyń obiadowych, ale też naczyń deserowych, takich jak talerzyki, filiżanki, spodeczki, cukierniczki i podstawki na ciasta. To idealne rozwiązanie na komunijne przyjęcie, ponieważ po obiedzie będziesz mogła zaserwować gościom tort, ciasta, kawę lub herbatę. Pamiętaj też o eleganckich sztućcach (z jednego kompletu) oraz zestawie szklanek.

Zorganizowanie przyjęcia komunijnego dla dużej rodziny jest nie lada wyzwaniem. Warto zaplanować sobie wszystko wcześniej, by bez stresu świętować ten ważny dzień. Stwórz plan usadzenia gości, zadbaj o odpowiednią zastawę obiadową i przygotuj pyszne posiłki – wówczas impreza z pewnością będzie udana.