Piekarnik do zabudowy

Urządzając nową kuchnię, zazwyczaj decydujemy się na sprzęt do zabudowy. Jego wygląd powinien być gustowny, elegancki i ma wpisywać się w stylistykę kuchni. Jednym z podstawowych sprzętów jest oczywiście piekarnik.

Kamil Rogala Kamil Rogala / 30-08-2016 / aktualizacja: 21-08-2017

Wybór nie może być przypadkowy, gdyż w ofertach firm znajduje się wiele najróżniejszych modeli z wieloma funkcjami i ciekawymi dodatkami. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Po pierwsze – wielkość i rodzaj

Zanim zaczniemy przebierać w modelach i firmach, warto określić podstawowe parametry piekarnika. Najważniejszą cechą jest oczywiście wielkość. Wprawdzie istnieje pewien standard, który opiewa w największą liczbę dostępnych propozycji, ale wielu producentów oferuje też modele o innych proporcjach.

Na uwagę zasługują piekarniki kompaktowe, które sprawdzą się w mniejszych kuchniach. Są to piekarniki o wysokości do 45 cm i szerokości zmniejszonej do 50 cm. Po drugiej stronie znajdziemy piekarniki powiększone – dla miłośników gotowania i bardzo dużych rodzin. Można w nich przygotowywać kilka potraw jednocześnie, a wszystko to dzięki zwiększonej nawet do 90 cm szerokości.

Rzecz jasna nie zapominajmy o rodzaju piekarnika. Wybór nie jest zbyt skomplikowany, gdyż w głównej mierze ogranicza się do dwóch wersji – elektrycznej i gazowej. Jeśli posiadamy w domu lub mieszkaniu instalację gazową, możemy wybrać również piekarnik elektryczny. W przypadku braku instalacji gazowej, wybór jest oczywisty – tylko piekarnik elektryczny.

Po drugie – rozwiązania i dodatki

Po wybraniu rozmiaru piekarnika należy zwrócić uwagę na inne aspekty, które będą istotne podczas codziennego korzystania z urządzenia. Ważny jest m.in. sposób otwierania drzwiczek. Zazwyczaj spotyka się drzwiczki otwierane do dołu – to najprostsze i najtańsze rozwiązanie. W niektórych przypadkach, np. montażu piekarnika wyżej, drzwiczki otwierane do dołu mogą utrudnić wyjmowanie gorących potraw niższym osobom. Rozwiązaniem są drzwiczki otwierane do boku – w lewą lub prawą stronę. Jest to o wiele wygodniejsze w przypadku piekarników montowanych w słupku.

Sprawdźmy też, jakiego rodzaju prowadnice są wewnątrz piekarnika. Starsze i najprostsze rozwiązanie to prowadnice drabinkowe – mało wygodne, głośne i w skrajnych przypadkach nawet niebezpieczne. O wiele lepsze są prowadnice teleskopowe, zapewniające stabilność i bezpieczeństwo. Po pociągnięciu za specjalną rączkę wysuwany jest wózek wraz z zawartością, dając szybki i bezpieczny dostęp do potrawy.

Po trzecie – funkcje

Jeśli już wiemy, na jakie piekarniki zwrócić uwagę, sprawdźmy, jakie funkcje oferują. Ciekawym dodatkiem jest m.in. termosonda, czyli specjalne urządzenie, które umieszcza się wewnątrz potrawy. Po ustawieniu czasu pieczenia i temperatury, piekarnik sam dopasowuje moc, aby utrzymać zadaną wartość, np. 180 stopni Celsjusza.

Zwróćmy także uwagę na podwójną komorę, która umożliwia pieczenie dwóch różnych potraw, w różnych temperaturach, bez przechodzenia i mieszania się zapachów. To idealne rozwiązanie dla dużych rodzin. Przyda się też grill, który pozwoli urozmaicić menu o kiełbaski, szaszłyki i inne specjały.

Poszukajmy ponadto modelu z funkcją samooczyszczenia, np. pyrolizą (rozgrzewanie piekarnika do 500 stopni w celu wypalenia wszystkich nieczystości) lub czyszczeniem katalitycznym (rozgrzewanie do około 350 stopni za pomocą wymiennych wkładów katalitycznych). Z kolei termoobieg pozwala przygotowywać potrawy na kilku poziomach, ponieważ wentylatory wymuszają obieg gorącego powietrza po całym wnętrzu piekarnika. Ostatnio sporą popularnością cieszy się funkcja mikrofali, co pozwala wyeliminować konieczność kupna dodatkowego urządzenia.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro