Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Pieczątka firmowa może być zwykła, ale nie musi! Przegląd dostępnych modeli

Wielu przedsiębiorców nie wyobraża sobie prowadzenia firmy bez pieczątki. Często jest to jedna z pierwszych rzeczy, którą zamawiają po zarejestrowaniu działalności gospodarczej. Nie jest ona prawnie wymagana, ale może być pomocna w codziennej pracy.

Katarzyna Wlazło
Katarzyna Wlazło 11-01-2019

Czas czytania: 5 min

FacebookTwitter

Pieczątka firmowa może być zwykła, ale nie musi! Przegląd dostępnych modeli

Pieczęć firmowa przydaje się przede wszystkim w urzędach i innych instytucjach państwowych. Wykorzystywana jest przy podpisywaniu dokumentów typu umowy, faktury czy zlecenia. Dostępne są różne wielkości, wzory, a nawet kształty pieczątek, dzięki czemu mogą być i użyteczne, i atrakcyjne wizualnie.

Jakie dane powinny być na pieczątce?

Pieczątka pełni przede wszystkim funkcję informacyjną, więc powinna zawierać wszystkie niezbędne dane, które umożliwiają identyfikację przedsiębiorstwa. Na pieczątce jednoosobowej działalności gospodarczej powinna znaleźć się nazwa firmy, adres oraz NIP. W przypadku spółek, poza powyższymi danymi, podawany jest również kapitał zakładowy i numer KRS.

Czasami na pieczęciach firmowych widnieją także dodatkowe informacje, takie jak: numer telefonu i faksu, adres strony internetowej, adres e-mail oraz numer REGON. Na pieczątkach dla pracowników zazwyczaj podajemy imię i nazwisko oraz nazwę zajmowanego stanowiska.

Rodzaje pieczątek ze względu na kształt

Wybierać można spośród różnych kształtów pieczątek, chociaż wciąż najpowszechniejsze są prostokątne.

Dostępne są także pieczątki kwadratowe, na których można zamieścić zarówno tekst, jak i grafikę. Mogą mieć różne rozmiary np. 32 × 32 mm lub 43 × 43 mm.

Do wyboru są także nietypowe, trójkątne pieczątki Colop o wymiarach 45 × 45 × 45 mm. Można wykorzystać je np. do haseł ostrzegawczych. Koszt: od 50 do około 95 zł.

Na rynku dostępne są także okrągłe pieczątki np. Wagraf fi 30 (średnica 30 mm) w cenie od 25 do 40 zł lub Trodat, które w zależności od rozmiaru można kupić w cenie od 19 (średnica 12 mm) do 55 zł (średnica 45 mm).

Przy zakupie pieczątki mamy również możliwość wyboru koloru tuszu, obudowy, kroju pisma oraz oczywiście wielkości. W zależności od potrzeb firmy pieczątki mogą mieć od jednego do nawet 12 wierszy, co oczywiście ma znaczący wpływ na jej rozmiar.

Nie tylko użyteczne, ale i ładne

Czy pieczątka może mieć ciekawą obudowę? Czy design ma tu jakiekolwiek znaczenie? Oczywiście! Wiele osób zwraca na to uwagę. Jeżeli ktoś lubi ładne rzeczy (również biurowe), to zdecyduje się na ciekawsze propozycje niż zwykła, tradycyjna pieczątka.

Przykładem ciekawych pieczątek są modele Colop Mouse. Mają atrakcyjny wygląd, są poręczne, lekkie i dostępne w wielu kolorach m.in. różowym, szarym, niebieskim, zielonym czy srebrnym. Można je kupić w cenie od około 22 do około 50 zł.

Firma Colop ma w swojej ofercie również pieczątki IQ, które są bardzo ciekawe, jeśli chodzi o design. Ten model wyróżnia się przede wszystkim tym, że ma przezroczystą podstawę, co dodatkowo ułatwia pracownikowi odbicie pieczęci w odpowiednim miejscu. Najciekawsze jednak w tej pieczątce, jeśli chodzi o wygląd, jest to, że istnieje możliwość personalizacji obudowy, czyli można stworzyć własny projekt. Taka pieczątka dostępna jest w przedziale cenowym od 19 do 43 zł (w zależności od wybranej wielkości).

Minimalistyczne i bardzo ładne obudowy mają pieczątki firmy Nomo. Dostępne są w dwóch kształtach: kwadratowym i prostokątnym. Są eleganckie, poręczne, a dodatkowo można wybierać spośród pięknych i wyrazistych kolorów. W tym przypadku również za wygląd trzeba zapłacić nieco więcej – od około 31 do 65 zł.

Do czego jeszcze możemy wykorzystać pieczątki w firmie?

W średnich i dużych firmach bardzo przydatne są też inne formy pieczątek – datowniki i numeratory. Te pierwsze służą przede wszystkim do oznakowania dokumentów, które danego dnia wpłynęły do firmy. Numeratory natomiast przydają się w biurach i urzędach do nadawania numerów kolejnym dokumentom.

Często w pracy biurowej oraz w urzędach i przedsiębiorstwach wykorzystywane są także pieczątki z hasłem np. „zgodność z oryginałem”, „zapłacono”, „kopia”, „wpłynęło” czy „pilne”. Pomagają w sprawny sposób oznaczyć dokument czy wystawić potwierdzenie.

Pieczątka firmowa ma być przede wszystkim użyteczna i powinna zawierać najważniejsze dane. Nie wyklucza to jednak, przy okazji, ładnego i ciekawego designu. Na szczęście coraz więcej firm to dostrzega i na rynku pojawiają się nowe i ciekawe propozycje.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Artykuły z kategorii Firma i usługi


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro