Pięć praktycznych zestawów kluczy rowerowych

Pięć praktycznych zestawów kluczy rowerowych

Jakie narzędzia powinny się znaleźć w podręcznym zestawie kluczy? Sprawdź, co wybrać w zależności od tego, ile jeździsz i jaki masz rower.

udostępnij

Anna DąbrowskaAnna Dąbrowska / 10-04-2017

Nawet jeżeli nie masz duszy mechanika, zaopatrz się w zestaw narzędzi do naprawy roweru. Wówczas wiele podstawowych problemów możesz rozwiązać własnoręcznie, nie korzystając z pomocy specjalistów. Najczęstsze z nich to rozregulowanie przerzutek, poluzowanie śrub. Poza tym, nawet jeśli nie lubisz grzebać w rowerze, czasami trzeba zmienić ustawienia (podnieść lub odsunąć siodełko itd.) – łatwo zrobisz to w domu. Dodatkowo są awarie, które zdarzają się w terenie, gdzie nie ma możliwości skorzystania z czyjejś pomocy. A poluzowane siodełko może przecież utrudnić powrót do domu na dwóch kołach.

Dlatego warto mieć solidny zestaw narzędzi w domu oraz podstawowy przy sobie.

Jaki zestaw wybrać?

Wszystko zależy od twoich potrzeb. Zestawy walizkowe są zwykle dosyć duże i ciężkie, dlatego nadają się do domowego warsztatu. Średniej wielkości pudełka zmieszczą się do dużej sakwy. To ważne, jeżeli wybierasz się daleko i nie możesz liczyć na niczyją pomoc. Mniejsze pudełeczko zabierzesz ze sobą na codzienne przejazdy: saszetka czy etui zmieszczą się do sakwy zakładanej na ramę, kierownicę albo do plecaka. Jeżeli zależy ci na lekkości, kup mały zestaw kluczyków w formie rozkładanego scyzoryka. Zmieści się nawet do tylnej kieszeni ubrania i jest niezbyt ciężki.

Wyposaż domowy warsztat

To powinno się znaleźć w zestawie, którym wykonasz większość prac przy rowerze:

Jednak nie wszystko musisz robić własnoręcznie. W przypadku precyzyjnych regulacji, poważniejszych napraw lub jeżeli startujesz w zawodach, warto zaufać fachowcom i pozwolić im, aby to oni dopieścili twój rower.

Pięć przykładowych zestawów narzędzi do roweru

  • 3 klucze imbusowe, 1 śrubokręt, klucz płaski. To zupełnie podstawowy zestaw, który pozwoli na dokonanie podstawowych napraw. Najczęściej przydadzą się klucze imbusowe od numeracji 4, 5, 6. Całość bez problemu zmieści się do tylnej kieszeni stroju lub sakwy podsiodełkowej.
  • 7 kluczy imbusowych, 2 śrubokręty, klucz płaski i skuwacz do łańcucha. Kup klucze o numeracji od 2 do 8. Taki zestaw może być oczywiście uzupełniany o inne drobiazgi. Pozwoli uzdatnić do dalszej jazdy zepsuty łańcuch. Jest większy i mniej poręczny, ale rozejrzyj się w ofercie, bo pomysłowość producentów w „upakowywaniu” kluczy w małych pudełkach bywa ogromna.
  • Zestaw kompaktowy. Zaletą zestawu o wyglądzie scyzoryka jest niska cena i kompaktowość, zwykle masz do wyboru kilkanaście końcówek. Wadą jest mniejsza trwałość – końcówki mogą się odłamywać i ukręcać. Poszukaj zestawu zrobionego z dobrej stali (z rączką włącznie, bo tani plastik szybko się niszczy). Inną wadą jest niewielka dźwignia, jaką zapewnia uchwyt, co często uniemożliwia użycie dużej siły w bardziej skomplikowanych przypadkach.
  • Średni zestaw walizkowy. Zawiera m.in. pełny zestaw kluczy płaskich. Te najpopularniejsze rozmiary powinny być podwójne, gdyż jest kilka śrub w rowerze dokręcanych dwustronnie.
  • Duży zestaw walizkowy. Zawiera pełny zestaw kluczy wszystkich potrzebnych rozmiarów, w tym regulowane, wkrętaki, kombinerki itd. Zestaw przydany będzie także w czasie codziennych napraw w domu.

Przed zakupem zestawu kluczy sprawdź, jakie dokładnie rozmiary są potrzebne do twoich dwóch kółek. I dopilnuj, aby odpowiednie klucze znalazły się w twojej walizeczce technicznej. Większość śrub używanych w produkcji jest standardowa, ale zdarzają się wyjątki.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro