Pięć praktycznych naściennych wieszaków rowerowych

Pięć praktycznych naściennych wieszaków rowerowych

Przechowywanie roweru w domu to nie lada wyzwanie, zwłaszcza gdy masz więcej niż jeden pojazd. A już na pewno, jeśli każdy członek rodziny ma swój (lub dwa). Wieszaki rowerowe – to cię może uratować.

udostępnij

Anna DąbrowskaAnna Dąbrowska / 07-09-2017

Podwieszanie roweru jest rozwiązaniem dobrym w niewielkich czy zagraconych mieszkaniach. Rower postawiony na podłodze blokuje ciągi komunikacyjne i utrudnia przemieszczanie się po mieszkaniu. Dodatkowo brudzi podłogę i zostawia ślady opon na białych ścianach. Dlatego praktycznym rozwiązaniem są wieszaki na rowery. Zobacz, jakie modele są polecane. Sprawdź, czy któryś będzie pasował do twojego mieszkania.

  • Najprostszym i najtańszym sposobem na podwieszenie roweru są dwa haki. Ważne jednak, żeby miały odpowiednią długość i wytrzymałość. Zamontuj je w takiej odległości od ściany, aby pedały jej nie porysowały. Przed wkręceniem haków upewnij się, że wybrana przez ciebie ściana ma odpowiednią nośność.

  • Wieszaki ze stelażem. Ich zaletą jest możliwość złożenia ramion po zdjęciu roweru, co pozwala oszczędzać miejsce. Ważny jest rozstaw ramion, który powinien być dostosowany do twojego roweru. Często wieszaki mają regulowany rozstaw, co czyni je bardziej uniwersalnymi.

  • Wieszaki składane pozwalają zaoszczędzić miejsce. W ich przypadku ważna jest jakość wykonania, bo zawiasy powinny być dobrej jakości, aby w czasie intensywnego użytkowania się nie zepsuły.

  • Stojaki są ciekawym, choć niestandardowym rozwiązaniem. Stojak serwisowy pozwala schować rower w trudno dostępne miejsce. To dobra opcja dla osób, które same dbają o swoje dwa kółka, bo umożliwia wygodne „dłubanie” przy rowerze.

  • Windy do podwieszania roweru pod sufitem. Przed zakupem sprawdź, czy długość linek jest dla ciebie wystarczająca. Pamiętaj, że rower nie musi wisieć wysoko, czasem wystarczy go podciągnąć powyżej poziomu mebli.

Zasady są po to, aby ich przestrzegać!

Zanim się zdecydujesz, przeczytaj zasady montowania wieszaków rowerowych w domu.

  1. Istotna jest wysokość pomieszczenia. W wyższych można pomyśleć o podwieszaniu pod sufitem, a w niższych raczej sprawdzą się wieszaki ścienne.

  2. Wybierz takie miejsce, które daje swobodny dostęp do roweru. Pamiętaj, że rower swoje waży i zdejmowanie go nie powinno wymagać wchodzenia na stołek czy stawania na palcach. Na dużej wysokości warto umieścić tylko rowery rzadko używane (np. przeznaczone na wyścigi).

  3. Poszukaj wieszaków, które mają osłony na haki i wystające elementy, aby zabezpieczać rower przez uszkodzeniami. Jeśli wybrany przez ciebie model nie ma takich zabezpieczeń, dokup je lub wykonaj domowym sposobem z gąbki albo pianki.

  4. W bardzo małych mieszkaniach, jeśli brakuje miejsca na ścianie, pomyśl o wieszaku podciąganym do sufitu. Należy jednak tak wybrać miejsce, żeby opadający z kół czy błotników piach nie brudził np. stołu. Ważna jest też wysokość, żeby domownicy nie uderzali głowami w opony.

  5. Nośność wieszaka powinna być dostosowana do wagi roweru. Zwróć szczególną uwagę na poprawne wkręcenie haków i kołków.

Uwaga! Nie jest dobrym pomysłem podwieszanie roweru na balkonie. W naszym klimacie rower pozostawiony na świeżym powietrzu szybko się zniszczy. Wilgoć i niskie temperatury mogą powodować między innymi korozję. Jeśli nie masz możliwości powieszenia roweru w mieszkaniu, sprawdź, czy nie da się tego zrobić w piwnicy lub garażu. Tam twój pojazd będzie bezpieczniejszy.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro