Pięć najpopularniejszych płyt nowej polskiej muzyki alternatywnej

Muzyka alternatywna to określenie muzyki niezależnej, będącej w opozycji do komercyjnej, która jest grana w popularnych stacjach radiowych. W Polsce muzyczna scena niezależna ma się całkiem dobrze i zyskała grono wiernych słuchaczy. Wśród popularnych wykonawców można wymienić między innymi: Melę Koteluk, Lao Che, Fisz Emade Tworzywo, Voo Voo czy Skubasa.

Angelika Szejn Angelika Szejn / 11-01-2016

Mela Koteluk – Migracje

Jest to druga płyta utalentowanej wokalistki. Z wydanego w ubiegłym roku albumu Migracje pochodzą przeboje Fastrygi i Żurawie origami. Utwory Meli Koteluk przywołują skojarzenia z twórczością Katarzyny Nosowskiej, a momentami również z piosenkami brytyjskiej wokalistki Florence Welch. Trzynaście piosenek znajdujących się na płycie Migracje charakteryzuje się przestrzennym brzmieniem łączącym oryginalne dźwięki z popową przystępnością. Utwory są melodyjne i przeważnie energiczne, jednak wyróżniają je nietuzinkowe teksty.

Płyta łączy w sobie nowoczesność z tradycyjnym, melodyjnym śpiewaniem. Jest to propozycja zwłaszcza dla osób wrażliwych i lubiących ambitną, niebanalną twórczość.

Lao Che – Dzieciom

To najnowsza, wydana w 2015 roku, płyta płockiego zespołu. Muzykę wykonywaną przez Lao Che klasyfikuje się jako rock alternatywny i crossover, określający gatunki muzyczne zespołów, które wykraczają poza standardowe ramy poszczególnych stylów. Zespół istnieje od 1999 roku i ma na swoim koncie już sześć albumów studyjnych, spośród których dużą popularność zyskał zwłaszcza album Powstanie Warszawskie. Tytuł najnowszej płyty nawiązuje do twórczości Jana Brzechwy, jednak nie jest to wcale płyta dla dzieci. Zdaniem samych artystów, to album dla dorosłych dzieci, a także tych, którzy mają dzieci i wszystkich, którzy byli kiedyś dziećmi. Na płycie znalazło się 10 piosenek o intrygujących tytułach, np. Z kamerą wśród zwierząt buszujących w sieci, Legenda o Smoku, Bajka o Misiu (tom pierwszy) i Bajka o Misiu (tom drugi). Teksty wyróżniają się pewną dozą dydaktyzmu, ale i inteligentnym kpiarstwem. Dzieciom to najbardziej spontanicznie i żywiołowo stworzona płyta w dotychczasowym dorobku grupy.

Fisz Emade Tworzywo – Mamut

Fisz Emade Tworzywo, znani też jako Tworzywo Sztuczne, to grupa powstała z inicjatywy braci Waglewskich – Piotra „Emade”, który jest producentem muzycznym i instrumentalistą oraz Bartosza „Fisza”, będącego raperem i wokalistą. Grupa wykonuje alternatywną muzykę hiphopową z wpływami innych gatunków muzycznych, m.in. jazzu i funku. Mamut, wydany w 2014 roku, jest czwartą studyjną płytą Tworzywa. Od początku działalności ich muzyka bywała jazzująca, improwizowana i rockowa, jednak w centrum zawsze były rapowane teksty Fisza. Na swoim koncie Waglewscy mają też płyty nagrane wspólnie z ojcem, Wojciechem Waglewskim. Na nowym krążku oprócz hip hopu, jazzu i funku słychać również inne brzmienia, inspirowane muzyką elektroniczną lat 80. i 90. Album jest najbardziej melodyjny ze wszystkich nagranych do tej pory. Na płycie obecny jest duet z Katarzyną Nosowską oraz single Pył i Ślady z gościnnym udziałem Justyny Święs z zespołu The Dumplings. Krążek liczy w sumie 14 utworów.

Voo Voo – Dobry Wieczór

Voo Voo to legenda polskiej sceny. Zespół gra zróżnicowaną muzykę, opierającą się głównie na połączeniu rocka z folkiem i dużej ilości improwizacji. W ostatnim czasie w twórczości Voo Voo pojawiły się także elementy innych gatunków muzycznych, np. hip hopu oraz połączenie elementów jazzowych z muzyką elektroniczną. Założycielem i liderem zespołu jest Wojciech Waglewski. W 2015 roku grupa obchodzi 30-lecie istnienia. Na swoim koncie ma już 35 albumów. Na nowej płycie znalazło się 10 utworów, które są melodyjne i w pewnym stopniu improwizowane. Jazzowy posmak nadają dźwięki saksofonu Mateusza Pospieszalskiego. Na płycie nie zabrakło także orientalnych wpływów, głównie za sprawą gościnnego występu artystów z Azerbejdżanu. Mocnym elementem płyty są również solówki gitarowe Wojciecha Waglewskiego oraz niebagatelne i niepozbawione głębszej refleksji teksty jego autorstwa. Znakomicie spisali się także pozostali muzycy, czyli wspomniany Mateusz Pospieszalski, grający na kontrabasie Karim Martusewicz oraz perkusista Michał Bryndal.

Skubas – Brzask

Skubas to pseudonim artystyczny pochodzącego z Lublina piosenkarza i gitarzysty, Radosława Skubai. Płyta Brzask jest drugim albumem w jego artystycznym dorobku. Krążek promował singiel Nie mam dla ciebie miłości, który spotkał się z dużym zainteresowaniem fanów artysty i stacji radiowych. Na album składa się 10 piosenek będących kompozycjami Skubasa. Teksty do nich artysta napisał wspólnie z Barbarą Adamczyk. Utwory cechuje przede wszystkim autentyczność, emocjonalność i prostota. W warstwie muzycznej na plan pierwszy wysuwają się przede wszystkim gitary akustyczne. Styl Skubai jest dość minimalistyczny, ale przyciągający uwagę słuchacza.

Wydane w ostatnich miesiącach płyty polskiej muzyki alternatywnej to interesujące propozycje dla osób, które lubią słuchać niebanalnych kompozycji z refleksyjnymi i nietuzinkowymi tekstami. Wśród tworzących obecnie muzyków niezależnych są zarówno nowi wykonawcy, jak i tacy, którzy tworzą muzykę już od kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu lat. Ich wydawnictwa wyróżniają się przede wszystkim oryginalnością i autentyczną pasją tworzenia.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro