Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Pięć gier edukacyjnych na konsole dla dzieci

Wśród gier wydanych na konsole ciężko znaleźć klasyczne pozycje edukacyjne. Te są raczej domeną komputerów PC. Można jednak znaleźć kilka tytułów, które będą pomagały w rozwijaniu logicznego myślenia oraz pracy w grupie przy grach wymagających kooperacji.

Piotr Grabiec Piotr Grabiec / 05-05-2015

„My Self Defence Coach Nauka Samoobrony”

Na konsolę Xbox 360 wyposażoną w kontroler Kinect pojawiła się gra edukacyjna o nazwie „My Self Defense Coach”. To interaktywny kurs technik samoobrony, który spodoba się nieco starszym dzieciom. Wykorzystanie kontrolera ruchowego pozwala konsoli sprawdzić, czy dziecko poprawnie wykonuje ruchy, których próbuje nauczyć go wirtualny trener.

„My Self Defence Coach” o polskim podtytule „Nauka Samoobrony” wydana została w języku polskim, dzięki czemu dzieci nie muszą przed rozpoczęciem zabawy znać języka angielskiego. Celem gry jest nauczenie gracza podstawowych technik, które pozwolą mu obronić się przed potencjalnym atakiem na ulicy. Treningi łączą w sobie elementy kickboxingu, mieszanych sztuk walk oraz sesji Tai Chi.

„Dance Central 3”

Od czasu wprowadzenia kontrolerów ruchowych jako opcjonalnych akcesoriów do konsol do gier triumfy święcą gry taneczne. „Dance Central 3” pozwala nie tylko na zabawę na imprezie, podczas której rodzice i ich znajomi mogą tańczyć wspólnie przed telewizorem. Można wykorzystać tę grę również w celach edukacyjnych.

Przed „Dance Central 3” można postawić również dziecko, od którego gra będzie wymagała ruchu, a nie tylko siedzenia z padem w dłoni. Przydatny może być tryb nauki, podczas którego konsola będzie uczyć dziecko wykonywania kolejnych figur tanecznych i nagradzać je za dobrze odwzorowane ruchy, o których wykonanie prosi wirtualny nauczyciel.

Przeczytaj pełną recenzję gry „Dance Central 3”.

„Just Dance Kids”

„Dance Central” to gra przeznaczona głównie dla dorosłych, a młodsze dzieci mogą mieć problemy z właściwą koordynacją ruchów. Na szczęście jest dostępna w sprzedaży inna gra taneczna, która została zaprojektowana z myślą o dzieciach. „Just Dance Kids”wydane zostało na konsole Microsoft Xbox 360 z kontrolerem Kinect oraz na Sony PlayStation 3 z podłączoną kamerą PlayStation Eye.

„Lego Batman 3: Poza Gotham”

Najnowsza mutliplatformowa gra z serii „Lego” nie jest tytułem stricte edukacyjnym, ale na uwagę zasługuje tutaj tryb kooperacji. Całą grę można przejść w pojedynkę, zmieniając grywalne postaci, ale jeśli tylko kolejne dziecko lub rodzic weźmie drugiego pada do ręki, to gra przełączy się w tryb kooperacji.

Grając w dwie osoby w „Lego Batman 3: Poza Gotham”, trzeba uważnie śledzić podpowiedzi na ekranie, ponieważ postaci mogą wykonać tylko wybrane zadania. Jeden gracz nie rozwiąże wszystkich zagadek, więc konieczna jest współpraca pomiędzy rodzeństwem lub rodzicem i dzieckiem, aby przejść do kolejnej planszy.

Przeczytaj pełną recenzję gry „Lego Batman 3: Poza Gotham”.

„Wonderbook: Księga Czarów”

Seria gier „Wonderbook” wydana została na konsolę PlayStation 3 i wykorzystuje kontroler ruchowy. Wśród nich są tytuły oparte są o książki z serii „Harry Potter”. W „Wonderbook: Księga Czarów” dzieci za pomocą kontrolera PlayStation Move, którego ruchy rejestrowane są przez kamerę PlayStation Eye, mogą przerzucać wirtualne karty książki i brać udział w minigrach.

Przeczytaj pełną recenzję gry „Wonderbook: Księga Czarów”.

Wszystkie klasyczne gry nie pokazujące nadmiernej przemocy po włączeniu w nich języka angielskiego zamiast polskich napisów i linii dialogowych mogą być pomocne w nauce języka obcego u dziecka. Trzeba tylko dobrać odpowiedni dla dziecka tytuł.

Niestety, oferta klasycznych tytułów edukacyjnych na konsole do gier jest bardzo uboga. Zdeterminowany rodzic co prawda znajdzie kilka gier edukacyjnych wartych uwagi, ale w poszukiwaniu takich pozycji lepiej sprawdzić ofertę gierna komputery osobiste.

podziel się