PGA 2019 – co warto wiedzieć o targach gamingowych w Poznaniu
Zdaniem eksperta

PGA 2019 – co warto wiedzieć o targach gamingowych w Poznaniu

Największa polska impreza branżowa po raz kolejny odbędzie się w Poznaniu. Z pewnością nie zabraknie na niej wystawców i atrakcji – na uczestników czekają m.in. konkursy, turnieje oraz pokazy nowoczesnego sprzętu i najnowszych gier.

udostępnij

PGA – Poznań Game Arena – to największa polska impreza branżowa, której pierwsza edycja miała miejsce w 2004 roku. Wydarzenie to za każdym razem przyciąga licznych wystawców i uczestników. W tegorocznym programie nie brakuje konkursów, turniejów i atrakcji.

PGA 2019 – czas i miejsce

W tym roku PGA 2019 odbędzie się w dniach 18–20 października w centrum targowo-wystawienniczym MTP (Międzynarodowe Targi Poznańskie) przy ul. Głogowskiej 14 w Poznaniu. Impreza rozpocznie się o godzinie 10:00 w piątek, a zakończy o 18:00 w niedzielę.

PGA 2019 – bilety

Wstęp na targi jest płatny. Bilety można będzie kupić w kasach w trakcie imprezy albo też (taniej) z wyprzedzeniem – przez internet. Na każdy dzień trwania PGA 2019 konieczna będzie osobna wejściówka. Najtańsza jest niedziela (30 złotych), zaś najdroższy piątek, oznaczony jako dzień VIP (140 złotych). Za bilet na sobotę trzeba zapłacić 35 złotych. pga cyberpunk

Istnieje też możliwość nabycia wejściówek uprawniających do wzięcia udziału zarówno w PGA 2019, jak i w imprezie towarzyszącej – Stars4Fans (więcej o niej w dalszej części tekstu). Sobotni bilet kosztuje wówczas 62 złote, zaś niedzielny 54 złote. Decydując się od razu na pobyt dwudniowy, zapłacimy nieco mniej – 98 złotych. Najdroższą opcją jest wejściówka uprawniająca do skorzystania z wszystkich wymienionych atrakcji, łącznie z dniem VIP – tego rodzaju bilet to wydatek rzędu 490 złotych.

PGA 2019 – atrakcje

Przede wszystkim na imprezie dostępne będą aż trzy miejsca, w których da się zobaczyć lub zagrać w różnego rodzaju gry: Retro Games Arena (przeszło 50 gier znanych z takich platform jak Atari, Commodore czy Amiga), Indie Games Arena (strefa twórców niezależnych, powstała we współpracy z Fundacją Indie Games Polska) oraz Free Gaming Arena (najnowsze popularne tytuły uruchamiane na nowoczesnych maszynach). pga mapa

Poznań Game Arena jest w pierwszej kolejności imprezą targową, co oznacza, że stanowi doskonałą okazję do nabycia gier lub sprzętu w preferencyjnych cenach. W stolicy Wielkopolski pojawi się nawet premierowy asortyment, który dotychczas nie był dostępny w sklepach – PGA stanowi świetne miejsce do zorganizowania efektownego (i efektywnego) rynkowego debiutu produktu.

PGA 2019 to również możliwość zobaczenia na żywo wielu twórców gier – na targach z pewnością nie zabraknie przedstawicieli najważniejszych studiów deweloperskich z Europy Środkowo-Wschodniej. Impreza ta pozwoli też spotkać się z popularnymi streamerami oraz cosplayerami – jednym z wydarzeń w trakcie PGA 2019 będzie konkurs PGA Cosplay Show, w którym udział weźmie ponad 150 cosplayerek i cosplayerów z Polski i zagranicy.

PGA 2019 – turnieje e-sportowe

pga

Podczas PGA 2019 odbędą się liczne turnieje e-sportowe. Będzie można zmierzyć się z innymi uczestnikami w takich tytułach jak Counter-Strike: Global Offensive, League of Legends, Hearthstone, FIFA czy Tekken. W zmaganiach mogą wziąć udział zarówno początkujący, jak i profesjonalni gracze. Do wygrania są atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe o łącznej puli 100 tysięcy złotych.

PGA 2019 – imprezy towarzyszące

Targom PGA 2019 towarzyszyć będzie impreza Stars4Fans, w ramach której nadarzy się okazja do spotkania z ulubionymi gwiazdami platformy YouTube. W tym widowiskowym wydarzeniu udział wezmą Max Krasoń, Faktowid, Graf, Olivia Fok, Medusa, Cyprian!, Bronzowe Myśli, Bladi, Mendi, Kosper, Macios TV, Paiks, Drollercaster, Bebecjusz, Torcio, Viniplay, Wojtek Gola, Tidzimi, CDX oraz Dawid Czech. Ambasadorami Stars4Fans są Blowek, Naruciak i Stuu. pga W trakcie Poznań Game Arena odbędzie się także impreza Game Industry Conference (wcześniej znana pod nazwą Zjazd Twórców Gier). Jest to konferencja adresowana do przedstawicieli branży, umożliwiająca nawiązywanie kontaktów biznesowych, dzielenie się doświadczeniami i poszerzanie wiedzy na temat szeroko rozumianego gamedevu. Wstęp nie wymaga dodatkowej wejściówki – wystarczy zwykły bilet na PGA 2019.

PGA – historia

Pierwsza edycja targów Poznań Game Arena miała miejsce w 2004 roku. Imprezę tę cechowała wówczas zupełnie inna skala, charakter i zakres tematyczny – obejmowała ona także gry fabularne, karciane oraz planszowe i była skierowana w większej mierze do fanów niż do twórców i przedstawicieli biznesowych. Największą atrakcję stanowiły wtedy rozgrywki w FIF-ę 2004 oraz w Counter-Strike’a – z pulą nagród, która w dzisiejszych czasach wydaje się śmieszna: było to 12 tysięcy złotych.

W kolejnych latach PGA znacznie się rozrosło, zaczęło oferować coraz więcej atrakcji i przyciągać coraz liczniejsze grono fanów interaktywnej rozrywki. W 2010 roku impreza została zawieszona – zamiast niej w Warszawie zorganizowano targi ON/OFF, które jednak nie okazały się sukcesem na miarę PGA. Poznańskie wydarzenie powróciło w 2012 roku i od tego czasu nieprzerwanie odbywa się każdej jesieni w stolicy Wielkopolski.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro