Perfumy, woda toaletowa czy woda perfumowana?

Na półkach sklepowych można znaleźć wiele buteleczek z cudownymi zapachami, które większość z nas określa mianem perfum. Jednak nie każdy pachnący flakonik je zawiera, ponieważ istnieją jeszcze wody perfumowane, toaletowe i kolońskie. Jak zatem odróżnić jedne od drugich?

Kamila Okulska-Kosek Kamila Okulska-Kosek / 08-08-2017

Perfumy

Prawdziwe perfumy najłatwiej rozpoznać po cenie. Są one najdroższe. Jest to spowodowane tym, że mają najwięcej olejków zapachowych – ich zawartość waha się od 15 do 43%. Zapach jest silny i utrzymuje się przez cały dzień, dlatego wystarczy kropla naniesiona na szyję lub nadgarstki. Z tego powodu prawdziwe perfumy są sprzedawane w małych flakonikach, najczęściej nieprzekraczających 15 ml. Dodatkowo na opakowaniu widnieje napis „Parfum” lub „Perfume”. Perfumy często są tworzone jako produkty kolekcjonerskie, w wyrafinowanych i bardzo oryginalnych opakowaniach. Są bardzo ekskluzywnym dodatkiem do stylizacji. Dobrze dobrany zapach podkreśli nasz charakter i doda nam pewności siebie.

Woda perfumowana

Drugą pod względem ilości olejków zapachowych jest woda perfumowana (eau de parfum – EDP). Zawiera od 10 do 20% związków zapachowych. Sprzedawana jest w znacznie większych flakonach niż perfumy. Jej zapach jest delikatniejszy, nie oznacza to jednak, że szybko się ulatnia. Woda perfumowana jest zdecydowanie tańsza i bardziej powszechna niż prawdziwe perfumy. Można ją stosować zarówno jako zapach na dzień, jak i na wieczór. Jednymi z bardziej popularnych wód perfumowanych są: Cavin Klein Truth, Chloé woda perfumowana, DKNY Be Delicious.

Woda toaletowa

Wody toaletowe w składzie mają od 5 do 10% olejków zapachowych. Ich zapach jest mniej trwały i jeszcze bardziej delikatny niż wody perfumowanej. Sprzedawane są we flakonach o różnej pojemności. Prawie wszystkie zapachy dla mężczyzn są właśnie wodami toaletowymi. Ich cena waha się w zależności od marki, wielkości opakowania czy mody. Jest to najpopularniejsze pachnidło oprócz dezodorantów i mgiełek. Tak jak na opakowaniu wody perfumowanej można znaleźć oznaczenie EDP, tak na wodzie toaletowej będzie widniał skrót EDT, oznaczający eau de toilett. Popularnymi wodami toaletowymi są: Moschino I love love, Elizabeth Arden Sunflowers i Bruno Banani Woman.

Woda kolońska

To pachnidło ma najmniej olejków zapachowych, ich ilość nie przekracza 5%. Na opakowaniu widnieje oznaczenie eau de cologne (skrót EDC). W wodach kolońskich lubują się głównie mężczyźni, którzy skrapiają się nimi po goleniu. Zapach wody kolońskiej jest najdelikatniejszą kompozycją zapachową, jednak jeśli jest często i obficie używana, może przyprawić o ból głowy.

Dezodoranty i mgiełki zapachowe

Nie tylko perfumy i wody perfumowane mogą pięknie pachnieć, bo także dezodoranty i mgiełki zapachowe mogą dostarczyć wspaniałych doznań. Niestety, zawartość olejków zapachowych nie przekracza w nich 2%, dlatego ich zapach jest bardzo delikatny i szybko się ulatnia. Plusem jest to, że są tanie i ogólnodostępne. Mgiełkę zapachową możemy używać przez cały dzień, by czuć się świeżo i roztaczać wokół siebie przyjemną woń.

podziel się

Na czasie


Pokaż więcej
Ukryj