Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Perfumy, woda toaletowa czy woda perfumowana?

Na półkach sklepowych można znaleźć wiele buteleczek z cudownymi zapachami, które większość z nas określa mianem perfum. Jednak nie każdy pachnący flakonik je zawiera, ponieważ istnieją jeszcze wody perfumowane, toaletowe i kolońskie. Jak zatem odróżnić jedne od drugich?

Kamila Okulska-Kosek Kamila Okulska-Kosek / 08-08-2017 / aktualizacja: 10-05-2018

Perfumy

shutterstock 549099997

Prawdziwe perfumy najłatwiej rozpoznać po cenie. Są one najdroższymi z dostępnych wersji zapachu. Wynika to z faktu, że mają najwięcej olejków zapachowych – ich zawartość waha się od 15 do 43%. Te ekskluzywne produkty najczęściej kupimy w niewielkich pojemnościach, ponieważ są one bardzo mocno skoncentrowane. Dodatkowo na opakowaniu widnieje napis Parfum lub Perfume. Perfumy często są tworzone jako produkty kolekcjonerskie, w wyrafinowanych i bardzo oryginalnych opakowaniach. Zapach perfum jest intensywny i utrzymuje się przez cały dzień, dlatego wystarczy kropla naniesiona na szyję lub nadgarstki.

Perfumy damskie

Perfumy męskie

Woda perfumowana

Drugą pod względem procentowej zawartości olejków zapachowych jest woda perfumowana (eau de parfum – EDP). Zawiera od 10 do 20% związków zapachowych. Sprzedawana jest w znacznie większych flakonach niż perfumy. Jej zapach jest delikatniejszy, nie oznacza to jednak, że szybko się ulatnia. Woda perfumowana jest często zdecydowanie tańsza i bardziej powszechna niż prawdziwe perfumy. Można ją stosować zarówno jako zapach na dzień, jak i na wieczór. Jednymi z bardziej popularnych wód perfumowanych są: Calvin Klein Truth, Chloé by Chloé, DKNY Be Delicious czy Marc Jacobs z serii Daisy Dream.