Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Pęcherznica – ozdobna cały rok

Jeśli chcemy mieć ogród, który będzie ozdobny przez cały rok, musimy go dobrze zaplanować. Kluczowy jest odpowiedni dobór gatunków. Poznajmy pęcherznicę – roślinę, która nas oczaruje!

Pęcherznica – ozdobna cały rok

Wyobrażając sobie ogród ozdobny przez cały rok, pierwsze, co przychodzi nam na myśl, to rośliny zimozielone i iglaki. Mimo że rośliny iglaste występują obecnie w wielu formach i kolorach, to jednak nie można nimi zastąpić krzewów liściastych. Warto wzbogacić go o rośliny liściaste, które co prawda gubią liście na zimę, ale nawet ich brak nie sprawia, że są mniej interesujące. Oto, dlaczego warto posadzić pęcherznicę.

Kolorowa plama w ogrodzie dzięki bordowym liściom pęcherznicy ‘Diabolo’

Pęcherznica - pochodzenie, wygląd

Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opilifolius) to bardzo ciekawy i wszechstronny krzew liściasty, szeroko stosowany przez architektów krajobrazu głównie ze względu na kolor liści, a także dekoracyjne kwiaty i owoce pozostające na roślinie przez okres zimowy. Wszystkie te cechy wpływają na jej szczególną urodę i popularność.

Gatunek ten pochodzi z centralnej i wschodniej części Ameryki Północnej oraz północno-wschodniej Azji, aczkolwiek od czasu, kiedy został introdukowany do Europy, a potem do Polski, znakomicie się u nas zadomowił. Co więcej, stał się jednym z popularniejszych krzewów ozdobnych.

Pęcherznica to średnio wysoki rozłożysty krzew o dość foremnym kopulastym pokroju, dorastający do 2–3 m (w zależności od odmiany) wysokości i 3–5 m szerokości. Gałęzie ładnie przewieszają się ku dołowi, dzięki czemu pokrój jest jeszcze piękniejszy. Liście pęcherznicy zgodnie z nazwą gatunkową (opulifolius – kalinolistny) przypominają nieco ulistnienie kaliny pospolitej. Są zwykle okrągło podłużne z wyraźnymi 3 lub 5 klapami karbowano-piłkowanymi na brzegach. Liście na jednym krzewie mogą się od siebie nieco różnić. Na mocnych nowych pędach bywają większe i silniej powcinane, natomiast młode listki są drobniejsze, o mniej zarysowanych klapach. Dzięki temu roślina jest jeszcze ciekawsza.

Pęcherznica zaczyna rozwój liści dość wcześnie, choć jest to poniekąd uwarunkowane pogodą. Jeśli jest sprzyjająca (ciepła wiosna, słoneczna), pęcherznica zaczyna wypuszczać listki już na przełomie marca i kwietnia, tworząc barwną plamę w szarym jeszcze po zimie ogrodzie.

Pierwsze wiosenne listki na pęcherznicy w odmianie bordowej

W maju lub czerwcu (znów zależnie od pogody) na szczytach pędów pojawiają się pierwsze pączki zebrane w baldachogrona.

Pąki kwiatowe na pęcherznicy ‘Diable D’Or’

Te drobne perełki pęcznieją, aż w końcu otwierają się, ukazując puszyste (liczne pręciki z różowymi pylnikami) półkoliste kwiatostany białych bądź blado różowych drobnych pięciopłatkowych kwiatków, przypominających nieco kwiaty tawuł. Do jej miododajnych kwiatków przylatują rzesze pszczół i innych pożytecznych owadów, aby zebrać z nich pyłek. Na przełomie czerwca i lipca kwiaty przeobrażają się w rozdęte mieszki owocowe, również niezwykle efektowne, początkowo zielono-różowe, a im dojrzalsze, tym bardziej bordowo-brązowe.

Owoce na pęcherznicy rosnącej w cieniu

Liczba kwiatów i owoców zależy od siedliska. Na słońcu krzewy te kwitną obficiej, a w półcieniu zawiązują mniej kwiatów i owoców.

Owoce na pęcherznicy rosnącej na stanowisku słonecznym

Owoce pęcherznicy w zależności od odmiany mogą być mniej lub bardziej intensywnie wybarwione. U pęcherznic o ciemnoczerwonym wybarwieniu liści owoce są wiśniowo-czerwone. Owoce utrzymują się na krzewach przez całą zimę, nie tylko zapewniając dekoracyjność, ale także dostarczając niezbędnego pokarmu dla ptaków.

Owoce pęcherznicy zimą

Liście pęcherznicy przeobrażają się wraz ze zmieniającymi się porami roku. Młode są soczyście zielone, intensywnie żółte lub wiśniowe charakterystycznie dla cech odmianowych, w słońcu nabierają jeszcze intensywniejszej barwy, czasem mieniąc się różnymi kolorami na pojedynczym liściu, a jesienią przypierają odcienie żółci i czerwieni. Pęcherznica jest jak kameleon.

Różnobarwne liście na jednym egzemplarzu pęcherznicy w odmianie ‘Diable D'Or’

Polska nazwa gatunkowa (kalinolistna) pęcherznicy podkreśla charakterystyczną formę liści, łacińska i polska nazwa rodzajowa Physocarpus oznaczająca dosłownie pęcherzowy owoc (physa – pęcherz, karpos – owoc), zwracając uwagę na unikalność tej części rośliny, z kolei angielska nazwa potoczna – Ninebark – nawiązuje bardziej do dekoracyjności strzępiasto łuszczącej się kory. Zjawisko to możemy zaobserwować na starszych pędach, i nie jest to objaw choroby. Ciemnobrązowa kora młodych pędów u niektórych odmian wraz z wiekiem przybiera szary odcień, który oprócz dekoracyjnego łuszczenia stanowi spory kontrast dla młodych liści, szczególnie wśród egzemplarzy o różnobarwnych liściach.

Liście pęcherznicy jesienią

Bogactwo koloru – odmiany pęcherznicy

Pęcherznica kalinolistna to najpopularniejszy gatunek z rodzaju. Doczekał się wielu ozdobnych odmian w przeróżnych formach i kolorach. Ogrodnicy najczęściej wybierają kolorowe formy liści, a więc złotą i bursztynową żółć, szmaragdową zieleń, purpurę czy bordową lub wiśniową czerwień, i wykorzystują je jako barwne plamy kompozycyjne. Intensywny kolor liści pęcherznicy, który zmienia się wraz z nasłonecznieniem czy porą roku, budzi niekłamany podziw.

Bogactwo odmian sprawia, że możemy wybierać wśród wyrazistych kolorów liści. Na szczególna uwagę zasługują:

Odmiany czerwone:

 • ‘Diabolo’ – odmiana niemiecka, młode liście błyszczące intensywnie, purpurowo-czerwone, w miejscach półcienistych zielono-purpurowe, dorasta do 2,5 m wysokości;
 • ‘Diable D'Or’ – odmiana francuska, młode liście pomarańczowo-czerwone, później bordowe, pokrój nieco węższy (do 2 m wysokości i 1,5 m szerokości);
 • ‘Red Baron’ – odmiana holenderska o rudo-miedzianych młodych liściach, później ciemnoczerwonych;
 • ‘Andre’ – czeska odmiana, blaszka liściowa czerwono-purpurowa, lekko pofałdowana, jesienią bordowa o pokroju niższym i szerszym (1,5 m wys., 2 m szer.);
 • ‘Tuilad’ (Lady In Red) – angielska odmiana o błyszczących w młodości czerwonych liściach, później purpurowo-czerwonych i nieco niższym pokroju (1,5–2 m);
 • ’Red Esquire’ – odmiana holenderska o pokroju półpłożącym dorastająca do 1 m wysokości i ciemnopurpurowych liściach;
 • ‘Seward’ (Summer Wine) – amerykańska odmiana o ciemnopurpurowych, pofałdowanych, błyszczących liściach, jesienią brązowo-czerwonych;
 • ‘Zdechowice’ – odmiana czeska pomarańczowo-purpurowa, potem ciemniejąca do czerwono- purpurowej.

Odmiana czerwona ‘Diabolo’ młode pędy

Odmiany żółte:

 • Luteus – najpopularniejsza odmiana w Polsce, dość spory krzew do 3 m wysokości i średnicy o jasnożółtej barwie młodych liści, potem zielono-żółtej, owoce na słońcu wybarwiają się na czerwono;
 • Dart’s Gold – odmiana holenderska, nieco niższa (2 m) o podobnej barwie liści, lecz znacznie drobniejszych i mniej powcinanych niż u odmiany ‘Luteus’;
 • ‘Minange’ (Angel Gold) – odmiana francuska o dużym równomiernym pokroju (3 m) o intensywnie żółtej (szczególnie w słońcu) lub brązowo-żółtej barwie młodych liści, jesienią przebarwia się na pomarańczowo’;
 • ‘Nugget’– odmiana amerykańska, o węższym pokroju (2 m wys. x 1,5m szer.) o intensywnym żółtym kolorze liści, potem żółto-zielonym, jesienią znów przebarwiają się na żółto.

 Odmiana żółta ‘Dart’s Gold’

Uprawa pęcherznicy

Ze względu na łatwość uprawy pęcherznica jest szeroko stosowana w miejscach szczególnie trudnych dla innych roślin, a więc na skarpach, w miejscach mniej nasłonecznionych czy na ubogich glebach.

Sprawdza się jako roślina żywopłotowa. Pęcherznica jest tolerancyjna pod względem gleby i warunków świetlnych. Preferuje gleby suche do średnio wilgotnych, będzie więc rosła na glebach zarówno ubogich, piaszczystych, jak i na cięższych, gliniastych, jednak wymaga wtedy lepszego drenażu (najlepiej wykopać głębszy dołek i wysypać na dno keramzyt). Podobnie jest z jej tolerancyjnością co do odczynu podłoża. Będzie rosła dobrze i na kwaśniejszych, i bardziej alkalicznych glebach.

Pęcherznica lubi słońce, wtedy pięknie się wybarwia i kwitnie, choć poradzi sobie również w półcieniu. Jest mrozoodporna (polecana do stref 4a, czyli nawet chłodniejszych niż Polska – 6a–7b), nie trzeba jej okrywać na zimę. Nie wymaga również specjalnego nawożenia, choć na bardzo ubogim podłożu warto na wiosnę podsypać nieco kompostu albo uniwersalnego nawozu do krzewów ogrodowych.

Pęcherznicy nie trzeba przycinać, chyba że tworzy żywopłot lub chcemy ją nieco odmłodzić. Wycinamy wtedy najstarsze i najgrubsze pędy ze środka krzewu tuż u podstawy. Dokonujemy również cięć sanitarnych na pędach uszkodzonych bądź suchych. Niektórzy przycinają kwiaty tuż po przekwitnięciu, aby roślina nie wysilała się w owoce, ale większość tego nie robi, gdyż roślina traci wtedy swoją jesienno-zimową dekorację. Możemy zapomnieć o sekatorach i piłach.

Pęcherznica jako tło dla milina amerykańskiego

Więcej o roślinach na trudne stanowiska przeczytasz tu: Rośliny na ugór – co urośnie wszędzie?

Rozmnażanie pęcherznicy

Pęcherznicę łatwo rozmnożyć z sadzonek pędowych, np. po przycinaniu żywopłotu lub przez odkłady. Polega to na przygięciu młodych gałązek do ziemi i przysypaniu ich podłożem, pamiętając, aby ich wierzchołki wystawały z ziemi. W miejscu zetknięcia pędu z ziemią wyrosną nowe korzenie, a w przyszłym sezonie będziemy mogli odciąć nową roślinę od rośliny matecznej.

Pęcherznica na tle drewnianego tarasu

Pęcherznica tworzy ozdobę w każdym ogrodzie i o każdej porze roku. Nie zastanawiajmy się więc i kupmy ją już dziś na Allegro.pl.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro