Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Paulownia – piękne i szybko rosnące „cesarskie drzewko szczęścia”

Paulownia, czy też pawłownia, to orientalne drzewo wręcz obsypane niebieskim kwieciem w okresie wiosny i lata. Czy roślina ta równie pięknie będzie się prezentowała w naszych warunkach i jak ją uprawiać? Wyjaśniamy.

Paulownia – piękne i szybko rosnące „cesarskie drzewko szczęścia”

To ciekawe, jak łatwo zapamiętuje się nazwy roślin, znając ich historię. Dlaczego więc paulownia? Drzewo to pochodzi z południowo-wschodnich Chin, gdzie było uprawiane przez stulecia. Kiedy paulownia zawitała na naszym kontynencie w XIX wieku odkryta (1835 r.) przez dwóch botaników: holenderskiego lekarza Philipa von Siebolda i jego przyjaciela Josepha Zuccheriniego, na tronie zasiadała holenderska królowa i córka rosyjskiego cara Pawła I Anna Pawłowna Romanow. Anna Pawłowna, żona króla Wilhelma II, mimo że nie była Holenderką, zdobyła wielkie uznanie wśród swoich poddanych i to właśnie na jej cześć tych dwóch odkrywców nazwało tę niezwykłej urody roślinę.

Fakty i mity

Oprócz niezaprzeczalnej urody drzewo to było cenione ze względu na twardość drewna i szybkość przyrostu. Należy bowiem do grupy najszybciej rosnących drzew na świecie. Pozostawia daleko w tyle wierzby i topole, które mimo szybkiego wzrostu mają słabe drewno. W wielu krajach zabroniono jednak hodowli tego drzewa na dużą skalę w celu pozyskiwania dużej ilości biomasy z uwagi na zagrożenia związane z naturalnym biotopem. W Polsce sporo ludzi zajmuje się hodowlą paulowni, jednak z ostatnich doniesień wiadomo, że możliwe iż również u nas będzie można ją hodować jedynie jako drzewo ozdobne. I nie ma w tym problemu, gdyż drzewo jest wyjątkowo atrakcyjne jako soliter (rosnące pojedynczo).

paulownia drzewo

W Chinach i Japonii wykonywano z niego małe dekoracyjne pudełka, zabawki czy instrumenty muzyczne. Obecnie używa się go do produkcji mebli, paneli podłogowych, a także statków, samolotów oraz desek surfingowych. Jest cenionym surowcem do produkcji papieru. W tej kolebce feng shui wierzono, że roślina ta przynosi szczęście, a przebywanie w jej pobliżu poprawia kondycję fizyczną i psychiczną człowieka. I nic dziwnego, bo dzięki specjalnej budowie tkanek roślina ta potrafi w cudowny sposób oczyszczać powietrze, produkując kilkakrotnie więcej tlenu niż inne drzewa. Dodatkowo odpowiednio jonizując powietrze, stymuluje układy oddechowy, krwionośny i nerwowy człowieka.

Piękne drzewo cesarzowej

Paulownia to rodzaj drzewa należącego do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae) obejmującej około 9 gatunków. Jednak z uwagi na pochodzenie rośliny w Polsce uprawia się głównie jeden gatunek, czyli paulownię puszystą lub omszoną zwaną również paulownią cesarską (Paulownia tomentosa). Nazwa gatunkowa nawiązuje zapewne do obustronnego owłosienia liści. Na rynku pojawiła się jednak hybryda dwóch gatunków Paulownia fortunei i Paulownia elongata zwana potocznie Oxytree.

drezwo paulowni

W warunkach naturalnych roślina ta jest średniej wielkości drzewem o rozłożystej koronie. U nas zwykle jest to niewielkie drzewko osiągające do 15 m wysokości. Ma duże szerokie (nawet do 50 cm długości), sercowate liście, lekko klapowane.

paulownia liście

To właśnie dzięki tej dużej powierzchni tak wspaniale oczyszcza powietrze. Czasem jest mylona z surmią bignoniową, ma do niej podobne liście oraz pokrój. Z kolei kwiaty paulowni przypominają naparstnicę i właśnie stąd angielska nazwa tej rośliny to foxglove tree, czyli drzewo naparstnicowe. Roślina kwitnie dość krótko na przełomie kwietnia i maja przed rozwinięciem się liści. Tworzy duże skupiska wiechowatych kwiatostanów, których kwiaty składają się z niebiesko-fioletowej rurkowatej korony i 5 płatków u jej szczytu. Wnętrze pojedynczych kwiatów jest plamiste. Wyglądają nieco jak zwisające dzwonki i pachną, choć dla niektórych zapach ten jest nieprzyjemny. Kwiaty są pokryte drobnymi włoskami w formie meszku. W polskich warunkach roślina kwitnie rzadko lub mało obficie, gdyż zawiązane około września pąki kwiatowe często przemarzają zimą i nie rozkwitają. Niemniej jednak na zachodzie Polski lub w szczególnie ciepłe zimy (temperatura nie powinna spadać poniżej -15˚C) zdarzają się okazy, które pięknym wiosennym kwieciem wywołują zachwyt.

paulownia

Również owoce są ciekawostką. Są to sporej wielkości, lepkie, jajowate torebki, najpierw zielone, które potem brązowieją i drewnieją.

paulownia owoce

Owocostany, podobnie jak kwiaty, tworzą skupiska na gałęziach i mogą utrzymywać się na drzewie nawet do dwóch lat. Tak więc w kolejnym roku na drzewie mogą się pojawić jednocześnie kwiaty i zeszłoroczne owoce.

paulownia kwiaty

Łatwa w uprawie

To wyjątkowe drzewo jest stosunkowo łatwe w uprawie. Jest tolerancyjne, jeśli chodzi o glebę. Rośnie dobrze nawet na ubogich glebach i dobrze znosi suszę. W naszym klimacie lepiej rośnie na glebach przepuszczalnych i żyznych, umiarkowanie wilgotnych. Przy sadzeniu paulowni w gruncie można od razu wzbogacić ziemię nawozem wieloskładnikowym o powolnym działaniu. W przypadku hodowli paulowni w pojemnikach coroczne nawożenie rośliny jest konieczne. Podobnie rzecz się ma z podlewaniem. Młode drzewka należy podlewać bardzo regularnie. Dlatego warto zamontować prosty system nawadniający w postaci worka kroplującego lub linię kroplującą, żeby nie musieć za każdym razem biegać z konewką czy wężem ogrodowym.

Preferuje ciepłe, zaciszne słoneczne stanowiska. Drzewo źle znosi przymrozki (szczególnie młode okazy) i bardzo często przemarza, tracąc zarówno pąki kwiatowe, jak i młode przyrosty. Dlatego należy je okrywać na zimę lub hodowane w donicach zabierać do pomieszczeń i przechowywać przez okres zimowy w chłodnych jasnych pomieszczeniach. Zabezpieczamy koronę drzewa, okrywając ją szczelnie białą gruba agrowłókniną. Można jednocześnie osłonić je przed mroźnym zimowym wiatrem za pomocą zawieszonego na drewnianych palikach parawanu z maty słomianej, bambusowej lub po prostu siatki cieniującej. Pamiętajmy, że drewno paulowni jest twarde, ale jednocześnie kruche, dlatego powinno się zrzucać zalegający w koronie śnieg, aby nie uszkodzić konarów. Paulownia dobrze znosi cięcie, więc na wiosnę trzeba dokładnie oczyścić koronę z wszelkich poprzemarzanych pędów. Można również dowolnie formować koronę, szczególnie sadzonych w pojemnikach. Właśnie ta forma jest u nas najpopularniejsza – jako sezonowe drzewko w donicy. Paulownia rozmnaża się w sposób generatywny poprzez nasiona (samosiejka) lub w sposób wegetatywny przez odrosty korzeniowe. Nasiona wysiewamy na wiosnę do doniczek, a sadzonki korzeniowe pobieramy późnym latem lub wczesną jesienią. Odrosty korzeniowe odcinamy od rośliny matecznej ostrym sekatorem lub nożem ogrodniczym karczownikiem w zależności od grubości korzenia. Starajmy się, aby cięcie było jak najprecyzyjniejsze, a rana jak najmniejsza.

paulownia nasiona

Oprócz przygotowania do zimy nie wymaga więc zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Paulownia nie jest na razie zbyt popularna w naszym kraju z uwagi na wrażliwość na mrozy i przymrozki. Niemniej jednak coraz więcej okazów pojawia się w ogrodach przydomowych, na tarasach i balkonach. A jeśli wierzyć synoptykom, niedługo będziemy mieć w Polsce zimy podobnie jak w Paryżu czy Londynie, a więc i paulownia zacznie się u nas czuć jak w domu.

Włodzimierz Seneta: „Drzewa i krzewy liściaste”. A-B. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1991, s. 319-325. ISBN 83-01-10135-0.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro