Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Paryż w literaturze, czyli co warto przeczytać przed wyjazdem

Paryż. Miasto Świateł. Miasto miłości, sztuki, mody, wspaniałej kuchni. Od dawna przyciąga jak magnes i gości w literaturze. Przed wyjazdem warto przeczytać choć kilka książek, które pozwolą poczuć klimat paryskich ulic i zaułków.

„Katedra Marii Panny w Paryżu” Victor Hugo

Co na początek? Na pewno klasyk! Victora Hugo na pewno nie trzeba nikomu przedstawiać, podobnie jak jego „Katedry Marii Panny w Paryżu”. Wzruszająca historia, tragiczna miłość, a wszystko to w paryskiej scenerii z katedrą Notre Dame w roli głównej. Podczas pobytu warto wspiąć się po schodach na wieżę, by stanąć oko w oko z gargulcami, świadkami niezwykłej historii dzwonnika Quasimodo.

„Spóźnieni kochankowie” William Wharton

Podczas gdy Hugo pisał o miłości nieszczęśliwej, William Wharton wziął na tapet miłość pokonującą wszelkie bariery. „Spóźnieni kochankowie” wzruszają przeogromnie, a paryska sceneria nie pozostaje bez wpływu na klimat tej powieści.

„Tajemnice Paryża” Eugène Sue

Po Paryżu romantycznym czas na Paryż mroczny. Ten pokaże nam Eugène Sue w swej powieści „Tajemnice Paryża”. W 1842 roku zaczęto ją drukować jako powieść w odcinkach. Choć nie miała to być historia społecznie zaangażowana, nietrudno dostrzec tu krytykę ówczesnego porządku społecznego. Bez wątpienia jest to książka, którą warto odkurzyć.

„Paryż” Edward Rutherfurd

Kilkaset lat zamkniętych w jednej powieści? Edward Rutherfurd udowadnia, że jest to możliwe. Jego „Paryż”, dzieje czterech rodów, to pasjonująca opowieść obyczajowa, spora dawka historii i oraz okazja spotkania takich sław jak Gustaw Eiffel, Coco Chanel czy Ernest Hemingway.

„Podróż do miasta świateł” Małgorzata Gutowska-Adamczyk

By przenieść się do Paryża, nie trzeba sięgać po prozę zagranicznych autorów. Małgorzata Gutowska-Adamczyk proponuje dwutomowy cykl o mieście z czasów belle époque. Cykl „Podróż do miasta świateł” pełen jest tajemnic, artystów i skandali. Przeszłość przeplata się tu z wątkami współczesnymi, a całość jest ogromnie intrygująca. Warto mieć pod ręką obywa tomy, by od razu zaspokoić ciekawość co do dalszych losów bohaterów.

„Paryż. Miasto sztuki i miłości w czasach belle époque” Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Tej samej autorce zawdzięczamy niesamowitą pozycję „Paryż. Miasto sztuki i miłości w czasach belle époque”. We współpracy z Martą Orzeszyną stworzyła ogromnie ciekawą książkę pozwalającą poznać klimat minionych czasów, w której liczne ilustracje i zdjęcia wspaniale uzupełniają treść.

Zobacz także inne książki Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk.

„Paryż na widelcu. Sekretne życie miasta” Stephen Clarke

Zwiedzanie z dala od utartych szlaków? Szansa na poznanie innego oblicza stolicy Francji? Czemu nie! Wszystko, co chcielibyśmy wiedzieć o Paryżu, a czego nie znajdziemy w zwykłych przewodnikach, oferuje Stephen Clarke w książce „Paryż na widelcu. Sekretne życie miasta”. Uwaga! Jest to pozycja dla tych, którym nie brak poczucia humoru.

„Paryż” Jean-Jacques Sempé

Gdy przewodnikiem jest Jean-Jacques Sempé, bez wątpienia wycieczka będzie nietuzinkowa. Kilkadziesiąt rysunków zawartych w książce „Paryż” pozwoli spojrzeć na miasto okiem wyczulonym na szczegóły. Ilustracje uwieczniające codzienność paryżan to coś, co warto mieć na półce.

„Filmowy Paryż” Michał Bąk

Stolicę Francji kochają nie tylko artyści i literaci, ale także filmowcy. To tu nakręcono takie filmowe hity jak „Kod da Vinci” czy „Amelia”. „Filmowy Paryż” Michała Bąka to nie lada gratka dla miłośników kina oraz dla tych, którzy lubią zwiedzać dane miejsce po śladach bohaterów z wielkiego ekranu.

„Kocham Paryż” Isabelle Laflèche

Na koniec coś rodem ze współczesności eleganckiej, wyrafinowanej, z życia na świeczniku, świata prawników oraz mody. W powieści „Kocham Paryż” Isabelle Laflèche nie zabraknie także miejsca na miłość oraz... walkę z fałszerzami perfum. Historia w sam raz do przeczytania w eleganckiej kawiarence przy śniadaniu.Paryż to magiczne miasto, choć niektórzy niesłusznie przypinają mu łatkę nieco oklepanego i turystycznego miejsca… Przed wyjazdem do stolicy Francji warto poznać ją z nieco innej strony, niż pokazują to przewodniki, sięgając po powieści, w których Paryż odgrywa pierwszoplanową rolę.

podziel się