Parowar, szybkowar, wolnowar – czym się różnią?

Parowar, szybkowar, wolnowar – czym się różnią?

Każda pani domu chciałaby mieć w swojej kuchni urządzenia, które pomogą w szybkim, ale przede wszystkim zdrowym przyrządzaniu potraw. Na szczęście na rynku dostępne są takie rozwiązania. Parowar, szybkowar i wolnowar ułatwią pracę w kuchni, jednocześnie oszczędzając cenny czas. Podpowiadamy, czym różnią się od siebie te oto urządzenia.

udostępnij

Karina MączyńskaKarina Mączyńska / 01-08-2016

Dzisiaj każdy z nas nad wyraz ceni sobie czas. Mija on tak szybko, że nie jesteśmy w stanie lub też nie chcemy poświęcać go w nadmiarze na przygotowywanie posiłków. Z pomocą specjalnych urządzeń kuchennych nie musimy tego robić. Urządzenia te są tak zaprojektowane, że wykonują za nas większość pracy. Poniżej dodatkowe informacje na ten temat.

Parowar, szybkowar, wolnowar – czym się różnią?

Parowar to urządzenie, które coraz częściej pojawia się w naszych domach. Składa się on ze zbiornika na wodę, pojemników, tacki oraz pokrywy. Szybkowar z kolei wyglądem przypomina garnek o grubym dnie z pokrywką. Jest to ciśnieniowe urządzenie wyposażone dodatkowo w specjalne zawory bezpieczeństwa.

Wolnowar w przeciwieństwie do wyżej wymienionych urządzeń składa się z płyty grzewczej oraz wyciąganego garnka. Może być on pokryty emalią lub w całości wykonany ze stali. Wolnowar charakteryzuje się specjalnymi ustawieniami. Jedno z nich pozwala ustawić temperaturę, zaś drugie dotyczy czasu gotowania.

Jak działają?

Parowar– największą zaletą parowaru jest przygotowywanie potraw bez utraty cennych witamin i wartości odżywczych. W większości dostępnych modeli działanie urządzenia przebiega bardzo podobnie. Poprzez nagrzaną w naczyniu wodę tworzy się para wodna, która następnie unosi się i ogrzewa wszystkie umieszczone w pojemniku produkty żywnościowe. Mogą być to warzywa, jak również wszelkiego rodzaju kasze oraz ryby.

Wolnowar– jak sama nazwa wskazuje, gotowanie za pomocą urządzenia, jakim jest wolnowar, następuje wyjątkowo wolno. Dlaczego jest on tak popularny i rozchwytywany? Otóż w trakcie gotowania w nim potrawy nabierają niezwykłego aromatu. Najczęściej trwa to od 8 do 10 godzin, w zależności od potrawy.

Szybkowar– to urządzenie z kolei jest całkowitym przeciwieństwem wolnowaru. Czas przygotowywanego jedzenia skrócony jest do minimum. Mimo to smak potraw zostaje zachowany w 100%. Szybkowar to szczelny garnek, który w trakcie gotowania działa na zasadzie tworzenia się wysokiego ciśnienia. Poprzez zawartą w produktach wodę wytwarza się para wodna i dzięki temu gotowanie staje się znacznie szybsze.

Które urządzenie wybrać?

Trudno jest odpowiedzieć na pytanie, które z tych trzech wyżej wymienionych urządzeń jest lepsze. Nie jest to możliwe, ponieważ każde z nich jest inne i służy do różnych celów. Chcąc odżywiać się zdrowo, a jednocześnie smacznie, warto postawić na parowar.

Natomiast jeśli zależy nam na błyskawicznym gotowaniu, wtedy niepodważalnie wygra szybkowar. Oczywiście w sytuacji, kiedy pragniemy zaskoczyć swoich domowników wyjątkowym aromatem potraw, nie ma nic lepszego niż wolnowar.

Jedno jest pewne, każde z tych urządzeń ma wiele zalet. Dlatego niezależnie od tego, na jaki rodzaj postawimy, każdy jeden okaże się dobrym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że dzięki nim nasza kuchnia stanie się nie tylko smaczna, ale przede wszystkim zdrowa.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro