Parowar do 200 złotych – polecane modele

Parowar do 200 złotych – polecane modele

W dzisiejszym artykule przedstawiamy kilka ciekawych modeli parowarów, które kupimy za rozsądne pieniądze. Zanim jednak przejdziemy do części merytorycznej, najpierw o tym, jakie korzyści, przede wszystkim dla naszego zdrowia, daje gotowanie na parze.

udostępnij

Paweł Karwowski Paweł Karwowski  / 08-09-2015

Utrata wartości odżywczych – jak to się dzieje?

Część z nas zapewne wie, że gotowanie wszelkich potraw w wodzie bądź też smażenie czy pieczenie ich z dodatkiem tłuszczu pozbawia produkty wartości odżywczych. Mówią o tym dietetycy, krytycy kulinarni czy chociażby co któraś sławna blogerka modowo-kulinarna. Jak jednak przebiega ów proces wyjaławiania produktów spożywczych z ich zdrowotnych wartości? Pod wpływem wysokiej temperatury wody witaminy i białka zarówno w warzywach, jak i wszelkiego rodzaju mięsach zaczynają dosłownie rozpadać się, przez co uwalniane są do wody, w której się gotują. W ten sposób większość wartości odżywczych zostaje w garnku, a nie na talerzu. Zwłaszcza, że wodę, w której przyrządzaliśmy nasze potrawy, zazwyczaj wylewamy po przyrządzeniu posiłku.

Gotowanie w parowarze – zalety

Dzięki gotowaniu na parze zyskujemy przede wszystkim to, że potrawy zachowują wszelkie wartości odżywcze. Nie jest to jednak jedyna zaleta. Potrawy przyrządzone w parowarzesą bowiem o wiele lepsze – nie tracą walorów smakowych, a przy tym są bardziej chrupiące, ponieważ nie nasiąkają wodą jak w przypadku tradycyjnego gotowania. Dzięki temu, że do potraw nie musimy dodawać tłuszczu, stają się one także lekkostrawne i dużo mniej kaloryczne, co pozytywnie wpływa na naszą figurę. Ponadto gotowanie w tego typu urządzeniu nie wymaga również dodawania soli, przez co w naszym organizmie nie gromadzi się woda. Parowar można więc z powodzeniem polecić osobom mającym problem z utrzymaniem prawidłowej wagi.

Modułowość parowaru (kilka osobnych komór) pozwala też na przyrządzenie całego, wieloskładnikowego obiadu w kilkadziesiąt minut, praktycznie bez naszego udziału. Wkładamy wszystkie produkty do urządzenia, włączamy je, po czym możemy zająć się innymi czynnościami, by po określonym czasie mieć gotowy posiłek. Pozwala to nam zaoszczędzić sporo cennego czasu.

Polecane modele

  • Clatronic 3235. To trzypoziomowe, najtańsze w tym zestawieniu urządzenie. Jego zakup to wydatek zaledwie około 80 złotych. Zostało ono wyposażone w duży, 1,6-litrowy zbiornik na wodę, 60-minutowy timer oraz cztery pojemniki do gotowania, w tym jeden przeznaczony do ryżu. Urządzenie jest banalne w obsłudze i łatwe w czyszczeniu dzięki możliwości rozłożenia go na części. Przy tym jest ono niezwykle kompaktowe za sprawą niewielkich rozmiarów i niskiej wagi. Producent obiecuje aż 36 miesięcy gwarancji na ten produkt, co pozwala nam spać spokojnie, pomimo niezbyt estetycznego i dokładnego wykończenia oraz niezbyt szlachetnych materiałów użytych do produkcji.

  • Tefal VC1401. To z kolei parowar dwupoziomowy, ale oferujący aż 6 litrów przestrzeni do gotowania. Jego cena waha się w granicach 120 złotych. Wyposażono go w timer, funkcję automatycznego wyłączania czy chociażby specjalny pojemnik pozwalający gotować produkty sypkie, takie jak ryż czy kasza. W oczy rzuca się przede wszystkim ładny design – to urządzenie, którego nie trzeba chować do szafki po każdym gotowaniu – może ono stać na wierzchu i być zawsze gotowe do użycia, a przy okazji doda naszej kuchni odrobinę elegancji. Moc 980 W pozwoli bardzo szybko podgrzać nawet dużą ilość wody, a 24 miesiące gwarancji sprawią, że przy relatywnie niskiej cenie zakup w każdym wypadku okaże się udany.

  • Russel Hobbs 19270. To równie dobra propozycja co parowar od firmy Tefal, a może nawet lepsza ze względu na większą ilość wewnętrznej przestrzeni urządzenia. To także świetne rozwiązanie dla osób mających większą rodzinę lub gotujących często dla przyjaciół. W tym eleganckim urządzeniu, kosztującym zaledwie około 130 złotych, znajdziemy aż 9 litrów przestrzeni użytkowej, 3 pojemniki do gotowania, funkcję automatycznego wyłączenia czy 60-minutowy timer. Funkcje są więc w tych urządzeniach bardzo podobne, jednak warto w tym konkretnym wypadku dopłacić trochę (zwłaszcza w porównaniu do modelu firmy Clatronic), by zyskać przepięknie wyglądające i, co najważniejsze, dobrze wykonane urządzenie.

  • Amica PT 3011. To parowar z nieco wyższej półki, oferujący dużo szerszy zestaw funkcji. Przede wszystkim urządzenie to wyposażono w elektroniczny wyświetlacz LCD umożliwiający łatwe sterowanie. 6 automatycznych programów zadba o to, by potrawy były zawsze idealnie ugotowane, a 90-minutowy timer pozwoli na ugotowanie praktycznie każdego produktu, bez konieczności jego wstępnego rozdrabniania. Ciekawym rozwiązaniem, którego nie znajdziemy w przedstawionych powyżej parowarach, jest aromatyzer umożliwiający nadanie potrawom delikatnego, ulubionego zapachu, na przykład ziół. PT 3011 wyposażono w aż 3 moduły do gotowania oraz miskę na produkty sypkie. Poza tym znajdziemy w nim 1,1-litrową miskę na wodę, która w zupełności powinna wystarczyć do ugotowania całego obiadu. Jeśli jednak nie wystarczy, wodę można zawsze dolać w trakcie gotowania dzięki zewnętrznemu wlewowi.

Zachęcamy do korzystania z parowaru przy okazji gotowania codziennych posiłków. Jak widać, są one nie tylko zdrowsze, ale też łatwiejsze i szybsze w przyrządzeniu. Jeśli na co dzień korzystamy z kuchenki elektrycznej, koszt zakupu dobrej klasy parowaru zwróci się nam dosłownie po kilku miesiącach.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro