Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Papużki faliste – kolorowi przyjaciele domu

Papużki faliste od lat ćwierkają w Polskich domach. To wesołe i kontaktowe ptaki, które swoim miłym usposobieniem sprawiają radość małym i dużym domownikom. Czego warto się na ich temat dowiedzieć?

Natalia Maj
Natalia Maj 20-01-2016 aktualizacja: 14-07-2019

Czas czytania: 4 min

FacebookTwitter
zamknij

Papużki faliste – kolorowi przyjaciele domu

Te małe, kolorowe ptaki jak większość papug żyją w ogromnych koloniach. W naturze występują w Australii. Środowiskiem życia papużek falistych są różnorodne środowiska w pustynnych rejonach Australii. Zamieszkują obszary trawiaste. Papużki faliste żerują na ziemi, żywią się ziarnem. Zbierają się przy wodopojach w dużych liczbach sięgających nawet 15 tysięcy osobników. Po raz pierwszy papużki faliste pojawiły się w Europie w roku 1840, w Anglii.

Przy dobrej opiece mogą dożywać nawet 15 lat! Dorosłe osobniki osiągają do 20 cm długości ciała. Naturalnym ubarwieniem jest kolor zielony, a obecnie wyhodowano 28 odmian barwnych tego gatunku. Decydując się na hodowlę, powinniśmy pamiętać, że jako zwierzęta stadne papużki te nie powinny być trzymane pojedynczo. Ten niezwykle inteligentny ptak przy braku relacji z innym osobnikiem prawdopodobnie popadnie w apatię, co w konsekwencji może nawet skończyć się śmiercią.

Klatka

W związku z tym, że klatka będzie docelowym miejscem bytowania ptaków nie może być ona zbyt mała. Warto też rozważyć budowę woliery, ponieważ dostęp do większej ilości bodźców, światła słonecznego i świeżego powietrza wpływa znacząco na rozwój zarówno biologiczny, jak i umysłowy.

Niezbędnym wyposażeniem klatki są żerdki, które nie mogą być rozmieszczone zbyt gęsto, tak by w części środkowej pozostała przestrzeń do latania. Oczywiście wszelkie podstawowe elementy jak miski i pojniki są niezbędne.

To, co odróżnia papużki od np. kanarków to chętne korzystanie z wszelkiego rodzaju zabawek jak huśtawki, dzwonki, drabinki, grzechotki czy sznurki. Można też rozważyć trening inteligencji i podstawową tresurę nawet tak małych ptaków. Papużki faliste są podatne na oswajanie, więc przy odpowiedniej motywacji szybko nauczą się nieuciekania i kontaktu z człowiekiem.

Warto też przyzwyczajać swoje papugi do przelotów po pokoju czy mieszkaniu oraz wracania do klatki. Niezależnie jak duża zawsze będzie ograniczała ptaki, które w naturze dużo latają, dlatego wypada pozwolić się swoim podopiecznym się wylatać. W tym czasie należy zamknąć okna, balkony i drzwi, ponieważ ptaki na pewno w końcu uciekną.

Dieta

Właściwym pokarmem podstawowym dla papużek falistych jest odpowiednio dobrana mieszanka ziaren, która powinna zawierać proso, kanar, proso senegalskie, proso japońskie, owies i niewielką ilość nasion oleistych; podawać można również dzikie trawy. Należy odpowiednio dobierać mieszanki w diecie, by nie były zbyt tłuste, ponieważ wpływa to na stan organów wewnętrznych. Odpowiedniej jakości karmy znacznie wpływają na stan zdrowia ptaków.

Chów i hodowla

Papużki osiągają dojrzałość płciową około 5-6 miesiąca życia. Samiczka może jednorazowo złożyć 10 jaj w jedno- lub dwudniowych odstępach. Po 18 dniach wysiadywania jaj wykluwają się z nich pisklęta. Kilkucentymetrowe ptaszki, jeszcze ślepe i pozbawione piórek, po 35 dniach dorastania opuszczają gniazdo. W związku z tym należy w klatkach wieszać budki, by ptaki czuły się bezpiecznie. Nie trzeba zapewniać im ogromnej ilości ściółki do gniazda, ponieważ są one bardzo skromne. Na dnie zawieszonej budki można wysypać cienką warstwę trocin, ewentualnie podrzucić sianko.

Zdrowie i choroby

Jeśli chodzi o zabiegi higieniczno-weterynaryjne, papużki wymagają podobnych zabiegów jak inne ptaki. Kontrola weterynaryjna, dbanie o higienę w klatce, czystość i suchość pokarmów mają kluczowe znaczenie.

Papużki nie mają charakterystycznych chorób, a więc należy kontrolować stan ich skóry i piór, które mogą być zaatakowane na przykład przez roztocza. Ważne jest również obcinanie pazurów i niewykrzywianie palców, odpowiednia suplementacja diety w wapń i witaminy. Regularnie należy również czyścić klatkę z odchodów.

Te cwane ptaki dobrze uczą się naśladować dźwięki, a te inteligentniejsze potrafią wyartykułować pojedyncze, łatwe słowa. Para lub stadko tych kolorowych, pięknych i wesołych ptaków sprawi dużą przyjemność swojemu właścicielowi.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Zobacz, co inni regularnie kupują na Allegro

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro