Pamięć RAM – wszystko, co musisz wiedzieć, aby komputer był wydajny
Zdaniem eksperta

Pamięć RAM – wszystko, co musisz wiedzieć, aby komputer był wydajny

Kupując komputer, skupiamy się na zastosowanym procesorze, wybraniu odpowiedniej karty graficznej, ale też coraz częściej patrzymy na ilość pamięci RAM. Chcemy, aby było jej jak najwięcej, jednak mało kto zastanawia się, jakie kości najlepiej wybrać. Co należy wiedzieć o pamięci RAM, aby komputer był jak najwydajniejszy?

udostępnij

Mikołaj BarbanellMikołaj Barbanell / 06-10-2017 / aktualizacja: 24-09-2018

Pamięć RAM w dużej mierze odpowiada za wydajność komputera. Wiele osób kieruje się prostą, ale prawdziwą zasadą, która mówi, że im więcej RAM-u, tym lepiej. Jednocześnie nie można zapominać o takich aspektach jak rodzaj pamięci, częstotliwość taktowania oraz opóźnienia – one również mają ogromny wpływ na szybkość działania komputera.

Rodzaje pamięci RAM

Obecnie wyróżniamy cztery rodzaje pamięci RAM, aczkolwiek powstał już prototyp piątego rodzaju. Mowa tu oczywiście o kościach DDR, od których wszystko się zaczęło. Z czasem przerodziły się one w DDR2. Dzisiaj jednak oba te rodzaje są już bardzo wiekowe i trudno dostępne, a korzystanie z nich nie ma już praktycznego zastosowania. Ponadto trudno byłoby też znaleźć w sklepie płyty główne, które jeszcze obsługiwałyby tak stare pamięci.

Aktualnie w użyciu pozostają jedynie pamięci DDR3 oraz DDR4. Te drugie są nowsze i pod wieloma względami usprawnione, ale DDR3 cały czas są bardzo popularne, nawet w nowych płytach głównych. Na czym polegają różnice między tymi rodzajami pamięci? Przede wszystkim pamięci DDR4 mogą uzyskiwać wyższe taktowania w połączeniu z niższym napięciem. Dzięki temu są bardziej energooszczędne. W praktyce wygląda to tak, że DDR4 najczęściej występują w częstotliwości 2133 MHz, 2400 MHz lub wyższej, zaś DDR3 są przeważnie w 1600 MHz lub 1866 MHz. Kości RAM DDR4 w połączeniu z odpowiednimi podzespołami umożliwiają osiągnięcie maksymalnej na chwilę obecną optymalizacji. Niestety, poszczególne generacje nie są ze sobą kompatybilne, więc wybór pamięci jest uzależniony od wyboru płyty głównej oraz samego procesora, który również musi obsługiwać daną generację RAM-ów.

Co wpływa na wydajność?

O wydajności pamięci RAM decyduje kilka czynników jednocześnie. Konstrukcja komputerów i ich podzespołów nie jest na tyle prosta, aby jednoznacznie powiedzieć, że im wyższe taktowanie danego elementu, tym wyższa moc obliczeniowa. Tak samo jest z pamięciami RAM, chociaż w tym wypadku taktowanie jest jednym z czynników, który wpływa na wydajność. W każdej kolejnej generacji udawało się uzyskiwać coraz wyższe zegary przy jednoczesnym obniżeniu napięcia. Zatem pod tym względem modele DDR4 są lepsze od DDR3. To jednak nie jedyny czynnik, który powinniśmy wziąć pod uwagę.

Istotne są również opóźnienia w pamięciach operacyjnych. Mowa tutaj o CAS latency – stąd skrót CL w specyfikacjach pamięci RAM. Można powiedzieć, że jest to najważniejszy parametr, ma największy wpływ na wydajność komputera. Oznacza czas, który upływa od momentu wysłania żądania do odczytu danych z określonej części pamięci operacyjnej. Także im niższy jest ten parametr, tym lepiej.

Wciąż są tacy, którzy żyją w przekonaniu, że modele DDR3 są lepsze od DDR4, bo mają mniejsze opóźnienia. To tylko potwierdza, jak duże jest niezrozumienie tego aspektu.

Dla porównania – pamięci DDR3 1600 MHz CL10 będą miały dokładnie takie samo opóźnienie jak DDR4 2400 MHz CL15. CL wyrażane jest w cyklach zegara. Jeśli CL wynosi 10, to znaczy, że pamięć musi odczekać 10 cykli. Czas trwania jednego cyklu to 1 na 800 mln, więc rzeczywiste opóźnienie wynosi 10 na 800 mln, czyli 1 na 80 mln. W przypadku DDR4 2400 MHz mamy 15 na 1,2 mld, czyli również 1 na 80 mln. Chociaż CL15 wydaje się być wolniejsze od CL10, to w praktyce nie jest, ponieważ mówimy o różnych rodzajach pamięci, w których są różne cykle pracy zegara.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na wydajność jest to, co interesuje nas najbardziej – ilość pamięci RAM. Im więcej, tym lepiej? Zdecydowanie RAM-u nigdy nie jest za mało, ponieważ w skrajnych sytuacjach komputer nie będzie musiał posiłkować się dyskiem twardym, który jest od RAM-ów wolniejszy. Jednak w wielu sytuacjach, jak np. granie w gry komputerowe, przeskoczenie z 32 GB na 64 GB nie da wielkiego skoku wydajności. Są to wartości tak duże, że spełniają wymagania każdego tytułu, nawet tego najbardziej wymagającego. Z kolei przy zaawansowanych projektach graficznych możemy już pozytywnie odczuć większą ilość RAM-u. Trzeba też pamiętać, że w pamięciach dwukanałowych zastosowanie dwóch kości o pojemności 8 GB zadziała lepiej niż jedna kość 16 GB. Dzieje się tak, ponieważ dane trafiają do dwóch kontrolerów jednocześnie. Tak samo działa to w przypadku pamięci 3- i 4-kanałowych, o ile te są obsługiwane przez płytę główną, procesor i układ logiki. Koniecznie trzeba to sprawdzić w trakcie kupowania komponentów do nowego zestawu.

Wpływ pamięci na wydajność komputera

Wpływ pamięci RAM na wydajność komputera najlepiej sprawdzić w grach, które są dla podzespołów niezwykle wymagające. W sieci można znaleźć wiele porównań tego typu i wnioski są dość proste – różnice jak najbardziej występują, ale są one niewielkie.

Jeśli komuś zależy na możliwie największej liczbie wyświetlanych klatek na sekundę, to powinien zainwestować w najszybsze kości. Niestety, w parze z taktowaniem i niskimi opóźnieniami idzie też dużo wyższa cena. Warto przy wyborze kierować się rozsądkiem, tym bardziej że zazwyczaj mamy ograniczony budżet. Dodatkowe złotówki lepiej przeznaczyć na lepszy procesor lub wydajniejszą kartę graficzną, ale nie można też przesadzić w drugą stronę. Najrozsądniejszym wyborem są, tak samo jak w wielu innych przypadkach, kości ze średniej półki. Wciąż mają dobrą cenę, a pod względem wydajności minimalnie ustępują dużo droższym konstrukcjom. No, chyba że cena nie gra dla nas roli, wtedy warto wybrać pamięć RAM z najwyższym taktowaniem i niskimi opóźnieniami.

Pamięć RAM to jeden z najważniejszych elementów każdego komputera, który ma realny wpływ na wydajność całego zestawu. Wybór odpowiednich modułów zależy od ich przeznaczenia. Gracze powinni decydować się na zestawy o wysokim taktowaniu i niskich opóźnieniach, ale nie muszą przesadzać z ilością – 32 GB w zupełności wystarczą. Jeśli zajmujemy się obróbką grafiki, także 3D, to warto zainwestować nawet w 64 GB, gdyż będziemy pracować na dużych plikach, które szybko mogą zapchać RAM-y.

Nie można też zapominać, że systemy 32-bitowe obsługują tylko do 4 GB pamięci i dlatego dzisiaj korzystanie z nich nie ma sensu. Na szczęście twórcy oprogramowania zdają sobie z tego sprawę i nowe wersje systemów Windows oraz różnego typu oprogramowania występują głównie w wariantach 64-bitowych.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro