Palisada ogrodowa. Jak zrobić efektowne obrzeże trawnika?

Idealny trawnik to taki, który ma dopracowane brzegi. Na jego wykończenie jest wiele pomysłów, zwłaszcza że mamy do dyspozycji różne materiały. Wybór naprawdę jest dość trudny. Najważniejsze, żeby wykończenie było ładne i przede wszystkim praktyczne. Najpopularniejszymi obrzeżami są palisady z kamienia, drewna lub tworzywa sztucznego.

Mirosław Górzyński Mirosław Górzyński / 03-11-2016

Ogród to nie tylko rośliny, trawnik, ale również obrzeża, w które możemy wkomponować ścieżki lub murki. Oryginalnym pomysłem są drewniane słupki, które podkreślą charakter roślin oraz zapewnią prawidłowy ich rozwój. Jaką palisadę (obrzeże) stworzyć, żeby komponowała się z całością i przyciągała wzrok?

Jakie obrzeże trawnikowe wybrać?

Materiał, którego chcemy użyć w celu oddzielenia trawnika od rabaty lub ścieżki, powinien być dostosowany do stylu ogrodu i współgrać z pozostałymi elementami jego architektury. Palisada powinna być trwała i odporna na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Najmocniejszym materiałem są kamienie naturalne i elementy betonowe. Nie wymagają one impregnacji jak w przypadku drewna. Obrzeża powinno się ułożyć na tyle ściśle, żeby ograniczyć przerost trawy. Nie może ono też ograniczać koszenia trawy.

Palisada z drewna – ładna, naturalna, niekoniecznie trwała

Obrzeża drewniane można również wykonać samodzielnie, wykorzystując stare deski, konary drzew, podkłady kolejowe, czy witki z wikliny. Najczęściej stosowane są rollbordery drewniane. To drewniane paliki lub półwałki połączone stalowym drutem. Zaletą ich jest elastyczne połączenie, co umożliwia tworzenie nieregularnych kształtów lub łuków. Innym rodzajem palisadowego wykończenia są ażurowe płotki z poziomymi sztachetkami. Stanowią one ładny detal dekoracyjny, lecz są mało praktyczne. Trawnik łatwo przerasta, wdzierając się w rabatę i taki płotek utrudnia koszenie przy obrzeżach. Jeżeli zdecydujemy się na tego typ palisady, warto od strony rabaty rozłożyć taśmę z folii falistej. Ograniczy ona wrastanie trawy w rabatę.

Drewno już samo w sobie jest piękne i naturalne, ma niestety zasadniczą słabość. Nie jest trwałe i wkopane w ziemię, po jakimś czasie zaczyna gnić. Dlatego przed założeniem palisady z tego materiału, należy go odpowiednio zaimpregnować specjalnymi preparatami i co jakiś czas konserwować. Większość takich obrzeży wykonywana jest z drewna sosnowego. Są one dość tanie, lecz mało trwałe. Warto wydać trochę więcej pieniędzy i założyć rollborder z dębiny lub akacji.

Plastikowe bordery – bardziej wytrzymałe

Obrzeża trawnikowe wykonane z tworzyw sztucznych występują w kilku formach: różnej wysokości taśmy faliste lub plastikowe bordery, zwane również ekoborderami. Najprostszym i niedrogim rozwiązaniem jest taśma falista. Występuje w kilku rozmiarach: 5-25 cm wysokości i w dwóch kolorach – zielonym i brązowym. Wkopuje się ją w ziemię, tak żeby wystawała maksymalnie 2-3 cm nad powierzchnię. To bardzo dobra zapora przed napierającą trawą. Plastikowe bordery swoim kształtem przypominają te drewniane. Posiadają jednak przewagę, która wynika z trwałości i konstrukcji materiału. Umożliwiają wygodne koszenie trawnika przy obrzeżach. Rozwiązanie, które nazywane jest często ekoborderem, to nic innego, jak ukryte profile plastikowe, które wciskamy w podłoże i przytwierdzamy za pomocą metalowych szpilek lub plastikowymi kotwami. Mocno przytrzymują brzeg trawnika i nie pozwalają na przedostawanie się trawy do wewnątrz.

Obrzeża z kamienia – piękne i naturalne

Kamień naturalny jest ceniony nie tylko ze względu na swą estetykę, ale przede wszystkim za trwałość. Kamienna palisada, zarówno niska, jak i w formie murku, to najlepsze rozwiązanie na długie lata. Stworzenie jej wymaga jednak trochę wysiłku – chociażby wykonanie podsypki z piasku lub piasku zmieszanego z cementem. Takie obrzeże możemy wykonać w każdym kształcie. Do palisady nadają się twarde skały: granit i porfir. Innym rozwiązaniem i to dość ciekawym jest wysypanie najzwyklejszych otoczaków.

Palisada ogrodowa (obrzeże) stanowi dekoracyjny i praktyczny element ogrodu. Tworzy granicę pomiędzy trawnikiem i rabatami kwiatowymi.

podziel się

Na czasie