Pady od Xbox One – czym się różnią poszczególne modele?

Pady od Xbox One – czym się różnią poszczególne modele?

Wszystkie kontrolery służące do interakcji z konsolą do gier na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo, ale diabeł tkwi w szczegółach. Warto wiedzieć o różnicach między nimi, szczególnie gdy kupuje się pada od konsoli Xbox One.

udostępnij

Piotr GrabiecPiotr Grabiec / 06-12-2016

Kontrolery dołączane do konsol firm Microsoft i Sony z czasem ewoluują – podobnie jak same konsole. Cykl życia tych sprzętów jest co prawda wieloletni, ale pojawiają się kolejne iteracje – chociaż kompatybilne między sobą, to nieznacznie usprawnione. O czym warto wiedzieć kupując pada od konsoli?

Kontroler od Xbox One – co się zmieniło względem poprzednika?

Dla graczy, którzy zdecydowali się na zakup nowej konsoli Microsoftu, zaprojektowano zupełnie nowego pada. Ten kontroler z wyglądu przypomina nieco pada od Xboksa 360, ale jest znacznie bardziej elegancki i funkcjonalny. Miłym dodatkiem są np. silniczki wibracyjne pod triggerami.

Do jego produkcji użyto tworzywa sztucznego wyraźnie lepszej jakości. Wciskanie przycisków jest odczuwalnie wygodniejsze, bo mają one przyjemniejszą fakturę. Gałki analogowe są też tak samo ułożone – nie umieszczono ich symetrycznie jak w padzie od PlayStation.

Pierwsza i druga generacja kontrolera od Xbox One

Spore zmiany zaszły też pomiędzy pierwszą a drugą generacją kontrolera od Xbox One. Pad doczekał się rewizji po premierze konsoli w wersji z 1 TB dyskiem. Poprawiono nieznacznie bumpery, ale najważniejsza nowość to dodanie gniazda minijack, którego brakowało w pierwszej edycji przyrządu wyposażonego tylko we własnościowe gniazdo Microsoftu. Dzięki wtyczce minijack w padzie od Xbox One można podłączyć do niego zwykłe słuchawki.

Kontroler Xbox One S

Wraz z konsolą Xbox One S pojawił się zupełnie nowy pad. Nie tylko ma on biały kolor podobny do konsoli, ale dodano mu także łączność Bluetooth obok standardu transmisji bezprzewodowej Xbox Wireless. Kontroler od Xbox One S ma też nieco większy zasięg niż poprzednia wersja – do 12 metrów. Nie zabrakło oczywiście portu minijack.

Kontroler Xbox Elite

Dla prawdziwych entuzjastów Microsoft przygotował specjalny kontroler Xbox Elite. Ten pad wyposażony został w dodatkowe wajchy i możliwość wymiany krzyżaka na inny – wykorzystano do jego produkcji inne materiały i jest nieco cięższy od zwykłego modelu. Urządzenie jest też znacznie lepiej wykonane niż pozostałe pady od Xboksa One, ale okupione jest to wyższą ceną gadżetu. Tak jak w przypadku pozostałych akcesoriów z tej rodziny, do Xbox Elite można podpiąć zwykłe słuchawki.

Podsumowanie

Wszystkie kontrolery od Xboksa One można podłączyć do PC za pomocą kabla lub poprzez łączność bezprzewodową. Standard Xbox Wireless w pierwszych dwóch wersjach pada i w kontrolerze Xbox Elite pozwala połączyć się ze specjalnym adapterem wpinanym do portu USB, a akcesorium od Xbox One S może wykorzystać zwykły Bluetooth.

Biorąc pod uwagę różnice pomiędzy generacjami, przy kupowaniu kontrolera do gier, nie należy decydować się na pierwszą lepszą ofertę. Warto upewnić się, który dokładnie model oferuje sprzedawca i poszukiwać tego najnowszego lub... wręcz przeciwnie – tego najstarszego i najmniej zaawansowanego, który może być sprzedawany w znacznie atrakcyjniejszej cenie.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro