Pad do peceta – Dual Shock 4, Xbox One czy inny?

Pad do peceta – Dual Shock 4, Xbox One czy inny?

Granie na komputerze kojarzy się z biurkiem, na którym umieszcza się mysz i klawiaturę. Na szczęście podłączenie peceta do telewizora nie jest żadnym problemem i można zrobić z niego namiastkę konsoli do gier. Aby grać wygodnie na kanapie i ułatwić sobie sterowanie, grając przy biurku, warto wyposażyć się w kontroler – tylko jakiego pada do PC wybrać?

udostępnij

Piotr GrabiecPiotr Grabiec / 06-02-2017

Granie na komputerze ma swój urok, ale nie wszyscy gracze lubią rozgrywkę przy monitorze i sterowanie za pomocą klawiatury i myszy. Coraz więcej gier komputerowych, zwłaszcza tych multiplatformowych wydawanych również na konsolach, projektowana jest przede wszystkim z myślą o sterowaniu za pomocą kontrolera. Gracz komputerowy, który gra w takie tytuły lub chce grać wygodnie na kanapie, a nie tylko przy biurku, powinien rozważyć zakup pada.

Komputer i kontroler do Xbox One

Bardzo dobrym wyborem jest pad od konsoli Xbox One. Jest on kompatybilny z Windows – produkuje go ta sama firma, która opracowała ten system. Pad od konsoli Xbox One można podłączyć do komputera na kilka sposobów. Podstawowym jest wpięcie do kontrolera kabla USB. Jeśli gracz woli bawić się z padem bezprzewodowym, to należy podłączyć go do komputera na jeden z dwóch pozostałych sposobów.

Najnowsza wersja pada od Xbox One ma moduł Bluetooth. Powinna łączyć się bez przeszkód z każdym komputerem wykorzystującym tę opcję. Alternatywą jest połączenie Xbox Wireless. Ten standard wspiera każdy pad od konsoli Microsoftu, ale wymaga umieszczenia w komputerze specjalnego adaptera o kształcie i wielkości pendrive'a.

DualShock 4 od PS4 i PC

Kontroler od PlayStation 4 o nazwie DualSchock 4 korzysta z łączności Bluetooth i dzięki temu można połączyć go z niemal każdym komputerem. Do niedawna, by z niego korzystać, trzeba było instalować oprogramowanie przygotowane przez niezależnego programistę, ale niedawno obsługę tego akcesorium wprowadzili twórcy platformy Steam.

Warto jednak pamiętać, że gry na Windows pisane są z myślą o układzie przycisków na kontrolerze od konsoli Xbox One i podczas rozgrywki przeszkadzać może wyświetlanie w podpowiedziach innych symboli niż te widoczne na padzie. W trakcie grania raczej się nie zwraca na to uwagi, ale niektórych graczy może to dekoncentrować.

Steam Controller

Gracze wykorzystujący platformę Steam mogą rozważyć zakup pada bezpośrednio od Valve. steam controller został zaprojektowany z myślą o graniu w tytuły udostępnione w największym repozytorium gier wideo na komputery osobiste i różni się nieco budową od kontrolerów tworzonych specjalnie dla konsoli. Największą różnicą jest to, że zamiast prawej gałki analogowej ma wbudowaną płytkę dotykową.

Podsumowanie

Nic nie stoi też na przeszkodzie, by zakupić kontroler do gier innej firmy niż Microsoft, Sony i Valve. Modeli korzystających z połączenia kablowego i bezprzewodowego jest całe mnóstwo.

Warto tylko przed zakupem upewnić się, że będzie on kompatybilny z systemem Windows i biblioteką gier gracza. W przypadku padów od Xboksa One i PlayStation 4 oraz Steam Controller nie powinno być natomiast żadnych problemów.

Zakup kontrolera do gier z myślą o graniu na komputerze to świetny pomysł. Pad pozwoli na wygodną zabawę na kanapie i ułatwi sterowanie w grach sportowych, bijatykach, wyścigach itp. Sprawdzi się nawet w… jednoosobowych strzelaninach.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro