Ozonator – czy warto kupić?

Ozonator – czy warto kupić?

Ozonator, nazywany również generatorem ozonu, to urządzenie służące do wytwarzania ozonu. Jest niezwykle przydatny do oczyszczania i odświeżania powietrza w domach. Ozon to alotropowa odmiana tlenu. Jest wykorzystywany do dezynfekcji wody pitnej, skutecznego oczyszczania pomieszczeń, m.in. szpitali, a także mieszkań. Ozonatory są używane przede wszystkim do zatrzymywania rozwoju, a następnie usuwania wirusów, bakterii i grzybów z wnętrz budynków. Jednak to nie jedyne możliwości zastosowania generatorów ozonu.

udostępnij

Mikołaj BarbanellMikołaj Barbanell / 11-03-2016 / aktualizacja: 22-02-2019

Ozonatory mogą ponadto służyć do odświeżania klimatyzacji samochodowych. Bardzo dobrze radzą sobie też z usuwaniem zapachu dymu papierosowego z pomieszczeń – niszczą wszelkie bakterie odpowiedzialne za przykrą woń. Doskonale usuwają grzyb, pomagają zlikwidować mole i zachować czystość w szafach. Pozostaje tylko pytanie, jaki ozonator wybrać. Czym charakteryzuje się dobry generator ozonu?

Co to jest ozonator? Dlaczego warto go mieć?

Ozonator to urządzenie wytwarzające ozon, czyli związek chemiczny, który jest alotropową odmianą tlenu składającą się z trójatomowych cząsteczek. Dlaczego zatem warto mieć sprzęt, który wytwarza ozon np. w mieszkaniu? Gaz ten ma silne właściwości – wchodzi w reakcje i niszczy wszelkie mikroorganizmy, grzyby, bakterie i wirusy. Umożliwia oczyszczanie pomieszczeń, a nawet całych mieszkań. Usuwa przykre zapachy – nie maskuje ich, tak jak odświeżacze powietrza, a całkowicie się pozbywa. Wykorzystując generator ozonu w mieszkaniu lub domu, dbamy o czystość – przede wszystkim powietrza. Z pewnością wpływa to pozytywnie na komfort życia i zdrowie. Oczyszczanie powietrza ozonem jest dobre m.in. dla alergików. Ozonator można też wykorzystać do oczyszczania klimatyzacji samochodowej, szaf (pomaga usunąć mole), do dezynfekcji artykułów dla dzieci (zamiast wyparzania ich) i oczywiście do oczyszczenia wody oraz żywności. Ozonator pomaga również pozbyć się woni dymu papierosowego z pomieszczenia. Dobrze radzi sobie z grzybami i roztoczami. Ma wiele zastosowań wpływających na prowadzenie zdrowszego życia na co dzień. Jaki model będzie odpowiedni? Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego generatora ozonu?

Ozonator – polecane modele

Na Allegro znajdziemy różne modele generatorów ozonu, które kosztują od około 100 złotych do nawet kilku tysięcy. Wybierając odpowiedni ozonator, warto zwrócić uwagę na znamionową wydajność ozonu. Ważne są również żywotność sprzętu i to, jak dużą powierzchnię może obsłużyć. Sprawdźmy, co mają do zaoferowania najciekawsze modele generatorów ozonu i dopasujmy jeden z nich do swoich potrzeb.

ZY-H102

Na początek zestawienia jeden z najbardziej podstawowych generatorów ozonu. Model ZY-H102 kosztuje około 130 złotych. Jego wydajność sięga do 400 mg/h, co pozwala mu na skuteczną pracę na powierzchniach w przedziale od 10 do 30 m2. Oprócz ozonowania pomieszczeń i usuwania przykrych zapachów model ZY-H102 można wykorzystać m.in. do oczyszczania wody i odświeżania oraz odkażania z mikroorganizmów mięs, drobiu i jaj. Zawartość o masie do 5 kg wystarczy włożyć do naczynia, zalać i ozonować przez około pół godziny. Osuszone produkty nadają się od razu do przyrządzenia, spożycia lub dalszego przechowywania w lodówce. Warto dodać, że za pomocą tego urządzenia procesowi ozonowania można poddać też lodówkę, szafę czy samochód.

ZY-H103

Teraz model o większej wydajności. Przez to cena ZY-H103 wzrasta do około 230–240 złotych. Wydajność tego ozonatora wynosi aż 600 mg/h, co za tym idzie, sprawdzi się on w miejscach o powierzchni od 10 do 40 m2. Oczywiście ten model usuwa wszelkie grzyby, wirusy, bakterie, pleśń, pestycydy, antybiotyki itp. Dzięki niemu możemy pozbyć się nieprzyjemnej woni z mieszkania. Model ZY-H103 sprawdza się również jako oczyszczacz żywności – mięsa, ryb, warzyw, owoców, ryżu, fasoli czy grochu – a cały proces ozonowania zajmuje około 10 minut. Ozonator oczyszcza też wodę, zarówno pitną, jak i tę przeznaczoną do kąpieli. Kąpiel ozonowa relaksuje skórę, pomaga usuwać trądzik i cellulit.

N202C

Teraz pod lupę weźmiemy ozonator N202C. Jego wydajność wynosi 500 mg/h. Jednak warto wiedzieć, że to urządzenie obsługuje dwa tryby oczyszczania pomieszczeń. Pierwszy – szybki i jednorazowy, umożliwia oczyszczanie powierzchni od zaledwie 4 do 60 m2. Drugi zaś, cykliczny, umożliwia oczyszczanie obszarów sięgających do 180 m2. Ponadto model N202C jest wyposażony w programator. Za jego pomocą możemy ustawić cykle ozonowania oraz czas emisji ozonu w zakresie od 1 do 40 minut z podziałką co jedną minutę. Generator ozonu N202C oprócz oczyszczania powietrza może służyć oczywiście do ozonowania żywności oraz wody. Ten model jest bardzo intuicyjny w obsłudze, a jego koszt wynosi obecnie około 330 złotych.

Alicja 2

Alicja 2 to generator ozonu pochodzący od polskiego producenta. Jego wydajność wynosi 6–7 g/h, co oznacza, że może oczyszczać obszar do 210 m2. Ten ozonator świetnie sprawdza się do usuwania wirusów, bakterii, antybiotyków, grzybów czy pleśni z mieszkań i domów, a także w serwisowaniu klimatyzacji, a nawet dezynfekcji pomieszczeń biurowych. Można go też wykorzystać do sterylizacji żywności i wody. Co ciekawe, ten model jest w stanie pracować przy wilgotności powietrza sięgającej do 85%. Obecnie ozonator Alicja 2 można kupić za około 470 złotych.

LP-16E

Na sam koniec zestawienia ozonator LP-16E. Jego koszt to około 1150 złotych. W tym przypadku wydajność sięga od 16 do nawet 59 g/h. Ten model może pracować na powierzchni do 420 m2, a także na powietrzu. Ponadto jest wyposażony w funkcję Turbo O3 Power. Umożliwia ona zwiększenie wydajności w pomieszczeniach wyższych – 2,8 m. Ponadto ozonator może pracować jako jonizator powietrza na obszarach do 50 m2. Obsługa generatora ozonu LP-16E jest intuicyjna, a sam ozonator sprawdza się zarówno przy usuwaniu brzydkich zapachów, jak i dezynfekcji mięsa, wody czy konserwacji urządzeń klimatyzacyjnych.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro